''Zdaj ni časa za obtoževanje in iskanje krivcev – to naj opravijo pristojni brez pranja perila v javnosti, ampak je čas za takojšnje poteze,'' so bili glede razpada sistema na otroški kardiologiji na Pediatrični kliniki v Ljubljani jasni v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Poudarili so, da ne poznajo primera, ko bi se sesul program za tako občutljivo populacijo in njihove sorodnike na nacionalni ravni.
''Zdravstvena obravnava mora biti kompleksna (kardiologija, intenzivna, kardiokirurgija in vse, kar sodi poleg), ne pa parcialna, kot je bila v preteklosti in kar je privedlo do postopnega kolapsa posamezne dejavnosti, na koncu pa do popolnega sesutja sistema. Takoj je treba pripeljati ustrezne kadre iz tujine, ker domačih ni – se pa zavedamo, da bo za to potrebno veliko denarja, in sicer tako, da bo omogočena kompleksna obravnava prirojenih srčnih napak,'' so predlagali.
Opozorili so, da sicer lahko določene male paciente peljejo na preglede v tujino, a številni težko bolni novorojenčki potrebujejo zdravljenje tu in takoj, sicer ne bodo preživeli. V društvu so še dodali, da je treba domače zdravnike poslati na usposabljanje v tujino.
V društvu podpirajo koncept ustanovitve centra, ki pa brez kadrov ne bo mogel uspešno delati. Tako so na strani prof. dr. Igorja Gregoriča, da reši, kar se še rešiti da, treba pa mu je po njihovo dovoliti, da zamisli spelje do konca. V društvu so še izpostavili, da se civilna družba ne sme mešati v strokovne zadeve, še manj pa dnevna politika.
Na pomoč pri otroški kardiologiji v UKC prihajajo strokovnjaki iz tujine
Morda se bo stanje vendarle kmalu izboljšalo, saj je UKC Ljubljana danes podpisal pogodbo s petimi otroškimi intenzivisti s Hrvaške, dva sta tudi kardiologa, je po sestanku s starši otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedal generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder. Za sodelovanje so se dogovorili tudi s češkim interventnim kardiologom. V UKC bodo začeli delati prihodnji mesec.
Šabeder je v izjavi medijem po sestanku tudi dejal, da so v dogovorih za sodelovanje še z dvema zdravnikoma iz drugih slovenskih zavodov, v torek prihajata na pogovore o sodelovanju še dva kardiologa iz tujine.
"V zadnjih dneh znova postavljamo ekipo na noge. Verjamemo, da bomo lahko z vsemi ukrepi in dogovori znova vzpostavili oddelek otroške kardiologije," je dejal Šabeder in dodal, da je to začasna rešitev. Za trajno rešitev bodo namreč potrebovali dlje časa, saj bodo morali izobraziti domače strokovnjake in vzpostaviti oddelek na novo.
S hrvaškimi kardiologi je trenutno dogovorjeno 60 delovnih ur prisotnosti na mesec, pogodbe so sklenjene do konca leta. Enak dogovor so sklenili tudi s češkim strokovnjakom. Sodelovanje bo potekalo po podjemnih pogodbah, na uro bodo plačani 50 evrov neto, vključeni bodo tudi vsi stroški prihoda iz tujine.
Šabeder je poudaril, da delo na otroški kardiologiji tudi danes poteka normalno in da delajo vsi trije kardiologi, ki so dali odpoved.
Sta pa v Ljubljano v teh dneh prišla dva češka kirurga, ki bosta v naslednjih dneh opravila štiri operacije na otrocih s prirojeno srčno napako. "Operativni posegi potekajo trenutno po načrtu. Operacije so razpisane do septembra," je dejal.
Šabeder prejšnji teden ob novici o odhodu treh otroških kardiologov ni izključeval možnosti o ukinitvi programa v UKC. Danes je dejal, da ta možnost še vedno ni izključena, a je s temi ukrepi in uspešnimi dogovori precej večja možnost, da oddelek ostane v UKC.
Po njegovih besedah so seznanili starše, da bodo vsak primer otroka s prirojeno srčno napako obravnavali posebej. Tako bodo po že danes zdravniki začeli individualne pogovore s starši.
Predstavnik društva Velik srček Mark Žitnik Strle se je zahvalil vodstvu UKC, saj da v zadnjih petih letih, odkar je zaradi svojega otroka vključen v zgodbo okoli otroške srčne kirurgije, še niso sedeli za mizo s sogovorniki, ki bi jim postregli s konkretnimi odgovori, pojasnili in tudi z informacijami, ki bi jih zadovoljile, da v UKC delujejo v najboljšem interesu otrok.
"Prepričani smo, da je čas in energija, ki jo ta trenutek namenja vodstvo, tista, ki lahko pokaže rezultate in odgovori na vse naše dvome, ali je za naše otroke res poskrbljeno," je dejal in se tudi zahvalil za individualni pristop glede zdravljenja otrok. "Komunikacija na najvišjem nivoju pomirja in daje upanje, da bo jutri kaj drugače," je dodal.
Zadovoljna je tudi zastopnica pacientovih pravic v Ljubljani Duša Hlade Zore. Kot je dejala, je v zgodbo okoli otroške srčne kirurgije vpeta od samega začetka in danes je prvič doživela, da je slišala konkretne predloge, konkretne rešitve za starše in njihove otroke. "Iskreno upam, da se bo to nadaljevalo in da bodo realizirali, kar so obljubili v dobrobit nas vseh," je povedala.
Vodja službe za kardiologijo na pediatrični kliniki Mirta Koželj pa je povedala, da tudi s prihodom tujih strokovnjakov ne more zagotoviti, da bo vse potekalo nemoteno. Se pa s problemom ukvarjajo intenzivno in je optimistična glede na dogovore o sodelovanju, ki so jih uspeli doseči. "Upamo, da bomo lahko s tem zapolnili to vrzel vsaj do neke mere. Smo pa tudi objavili razpis za štiri pediatre. Upamo, da bomo pridobili ustrezne strokovnjake, da bomo lahko začeli znova s tem," je izjavila.
Mama otroka s prirojeno srčno napako: Stanje zdaj zares doseglo dno
Katastrofalno stanje je pred izjavo UKC, da so dosegli dogovor s strokovnjaki iz tujine, komentirala Petra Aleš, ki je mama otroka s prirojeno srčno napako. ''Resnično upam, da ima iz nekega razloga trenutna situacija morda tudi pozitivno plat – česar pa v tem trenutku zagotovo ne moremo niti videti niti vedeti. Znašli smo se na točki, ko s stisnjenimi zobmi potiho pričakujemo naznanitev sprejete odločitve o dokončnem razpadu sistema na državni ravni,'' je dejala Aleševa.
Kot mamico je tudi njo najbolj zanimalo, kdo bo zdaj prevzel kardiološko spremljanje otroka, kam naj ga pelje na pregled, kje bo potekala morebitno potrebna operacija, kako bodo kriti stroški in kaj naj storijo starši v nujnih primerih? ''Kar se tiče nas staršev, mislim, da nisem daleč od resnice, če rečem, da se bomo morali v prihodnosti za dobrobit svojih otrok boriti še mnogo močneje kot do sedaj.''
Glede na desetletje dolgo jaro kačo težav na pediatriji tudi Aleševa dvomi, da bi lahko v mesecu in pol rešili katastrofalno stanje. Je pa na drugi strani prepričana, da je to zdaj priložnost, da se kardiologijo zgradi na trdnih temeljih.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.