Slovenija

'Nekdo hoče odstraniti civilno družbo'

Ljubljana, 21. 10. 2010 10.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V društvu upokojencev trdijo, da njihovo zbiranje pooblastil za izredno skupščino Vzajemne ni v neskladju z zakonom, poleg tega pa nimajo glasovalne pravice in ne ogrožajo trga zavarovalništva.

V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so potrdili, da so Uradu RS za varstvo konkurence (UVK) predali dokumentacijo v zvezi s pomočjo pri zbiranju pooblastil članov Vzajemne za izredno in redno skupščino. Menijo, da so zelo presenečeni, ko je urad izdal sklep, da se proti Zvezi društev uvede postopek presoje skladnosti koncentracije ZDUS in podjetja Vzajemna. Do koncentracije naj bi prišlo na temelju pridobitve kontrole društva v podjetju Vzajemna.

Vzajemna-6
Vzajemna-6 FOTO: Blaž Garbajs

Poudarjajo, da društvo v postopku ugotavljanja koncentracije ne more biti udeleženo, ker nima nobene glasovalne pravice v Vzajemni. Poleg tega niti ni bilo nikoli pooblaščeno za njihovo uresničevanje. Trdijo, da ne opravljajo nobenih dejavnosti, ki bi bile lahko konkurenčne dejavnosti Vzajemne, s tem pa tudi ne ogrožajo trga zavarovalništva.

"ZDUS ni podjetje, saj je registrirano po zakonu o društvih in ne po zakonu o gospodarskih družbah. ZDUS zato meni, da je sklep UVK popolnoma brez argumentov in ne temelji na nobeni dejanski podlagi, zato smo prepričani, da ga bo pristojno sodišče takoj razveljavilo,“ so zapisali v sporočilu za javnost.

ZDUS: Nekdo noče nadzora

"Od zadaj je skupina ljudi, ki hoče vse narediti, da bi civilno družbo spravila stran od Vzajemne in da bi se spet po domače delalo. Mislim, da so to poskusi nekaterih skupin lastnikov kapitala, ki nočejo, da ima civilna družba nadzor nad denarjem, ki ga civilna družba zbira. Mi ga zbiramo, to je naš denar,“ je za 24ur.com glede postopka UVK poudarila predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak.

"Mi trdimo, da imamo kot člani Vzajemne legitimno pravico vedeti, kako se ta denar porablja", meni Kožuh Novakova.
"Mi trdimo, da imamo kot člani Vzajemne legitimno pravico vedeti, kako se ta denar porablja", meni Kožuh Novakova. FOTO: Kanal A

"Mi trdimo, da imamo kot člani Vzajemne legitimno pravico vedeti, kako se ta denar porablja. ZDUS pa je kot neprofitna, prostovoljska organizacija članov, ki so tudi člani Vzajemne, pomagala, da so izbrali svoje člane v skupščino,“ še poudarja.

Meni, da jih želijo v javnosti oblatiti, da bo splošno mnenje prevladalo, da je v Vzajemni vse v redu, zato da bi stvari spet šle po starem. Dodaja še, da denar odteka na različne načine. Trdi še, da ta hip sicer nihče ne razmišlja o prevzemu družbe (sama zanika, da bi imeli v ZDUS ta namen), saj je vse negotovo. V ozadju pa so lahko tudi različni interesi, saj ZDUS podpira predlog o enotni prispevni stopnji (združitev osnovnega in dodatnega zavarovanja), morda pa so v ozadju tudi zavarovalnice.

ZDUS ne ogroža zavarovalništva

Kritični so do UVK, saj naj ne bi poznali organiziranega zbiranja pooblastil in statusne ureditve družbe za vzajemno zavarovanje. Urad naj bi po njihovem mnenju pomešal, kaj je delnica in kaj je pooblastilo za glasovanje. Nerazumno naj bi enačili pooblastilo za glasovanje s pridobitvijo glasovalne pravice iz delnice.

S tem naj bi dokazovali, da je društvo upokojencev s svojimi zbranimi glasovi prevzelo izključni nadzor nad ostalimi delničarji v Vzajemni. "Strokovnjak na področju zavarovalništva Šime Ivanko trdi, da člani Vzajemne niso lastniki Vzajemne, UVK trdi, da ima Vzajemna delničarje. Tako različne razlage v okviru ene stroke mečejo čudno luč na pravno stroko,“ še trdijo.

Ne bi imeli koristi od prevzema

V društvu upokojencev ravnanje UVK razumejo kot poskus oviranja glasovalnih pravic članov Vzajemne, država pa bi morala jasno določiti, da člani Vzajemne zavarovalnice nimajo glasovalnih pravic, ne pa da jih v zakonu priznava, nato pa v praksi z vsemi mogočimi državnimi regulatorji to preprečuje.

"Smešno je, da stroka (UVK) razglaša sum, da je moč skupne interese članov Vzajemne v zvezi z glasovanjem na skupščini Vzajemne šteti za namero po prevzemu te družbe. Imenovani člani nadzornega sveta Vzajemne niso v ničemer odvisni od ZDUS in od nje ne sprejemajo nikakršnih navodil. Nadzorni svet v Vzajemni je šestčlanski, od katerih sta le dva upokojenca,“ so zapisali v pismu.

Trdijo, da nimajo nobenih interesov za prevzem Vzajemne, niti ne bi imeli nobenih koristi od prevzema. S svojimi aktivnostni naj bi pomagali članom Vzajemne, da odločajo o racionalni porabi svojega denarja. Društvo je po njihovem mnenju pomagalo pri organizaciji zbiranja pooblastil, kar pa se po zakonu ne šteje za sporazum o prevzemih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

porka.malorka
21. 10. 2010 12.35
Ne dajte se penziči. Uničte pohlepni zavarovalniški trg v celoti. Ker bi morale biti neprofitne družbe ne pa v rokah pohlepnih kapitalistov
am_staff
21. 10. 2010 11.31
A ni ta vrsta kriva, kje smo danes?
Foen
21. 10. 2010 11.20
ZDUS: dejte že enkrat kazensko ovadbo zaradi zlorabe pooblastil *! če gre nek organ očitno prek pooblastil in predpisov je to kaznivo dejanje... kje je problem, a zdej bo pa vsak organ lahko razlagal predpise kot mu bo tisti dan pasalo?