"Izjava, da si je dopust vzelo 20 poslancev, kar je skoraj večina, ne potrebuje dodatnega komentarja, saj vsak ve, koliko je večina od 90 poslancev v državnem zboru," je v izjavi za javnost zapisal predsednik Društva poslancev 90 Mitja Slavinec. Po njegovem mnenju podaljšanje praznikov s koriščenjem dopusta ni sporno, še posebej, če delovne obveznosti tega ne preprečujejo. "To je ustaljena praksa v vseh sredinah, tudi pri zaposlenih v medijih," je prepričan.
Po njegovih ocenah se s tovrstnim poročanjem med ljudmi namerno ustvarja negativen odnos do politike in se zavestno ruši integriteta institucij države. "To vsekakor ne pripomore k ustvarjalnemu dialogu in sprejemanju konstruktivnih rešitev za dobrobit naše države in državljank ter državljanov," meni.
V Društvu poslancev 90 pa obenem poudarjajo, da se distancirajo "od morebitnih neetičnih ravnanj posameznikov, kar bi v tem primeru prav gotovo bil izostanek iz službe brez najave dopusta". Vendar pa ne pristajajo na "posploševanja in pavšalne obsodbe vseh poslank in poslancev ter drugih nosilcev funkcij, še toliko bolj, ker se je v konkretnem primeru povsem neupravičeno problematizirala nesporna pravica, ki vsakemu izhaja iz dela".
V državnem zboru, ki je izglasoval, da 2. januar ni več dela prost dan, je dopust na ta dan po podatkih poslanskih skupin koristilo 20 poslancev.
Največ jih je bilo iz vrst SDS – Franc Breznik, Branko Grims, Eva Irgl, Ivan Pišek, Marko Pogačnik, Sonja Ramšak, Jože Tanko in Romana Tomc. Iz koalicijske DL so bili na dopustu Rihard Braniselj, Polonca Komar in Kristina Valenčič. Od koalicijskih poslancev je bil na dopustu še Matej Tonin iz vrst NSi.
Od poslancev opozicijske PS so bili na dopustu Maja Dimitrovski, Lejla Hercegovac, Alenka Pavlič in Alojzij Potočnik, iz vrst SD pa poslanka Andreja Črnak Meglič, Srečko Meh in Dejan Židan.
Na dopustu je bil še nepovezani poslanec Borut Ambrožič.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.