Gasilci PGD Mengeš so 4. avgusta do pasu v vodi požrtvovalno reševali malčke iz tamkajšnjega vrtca. Med njimi je bil tudi Sandi Zajc, ki mu je voda, ko je pomagal drugim, uničila dom. "Dokumentacija, računalniki, elektronika, gospodinjski aparati, hrana ... Vse je uničeno," je Zajc pripovedoval takrat.
Njegova zgodba se je hitro razširila, prek gasilskega društva so zanj začeli zbirati donacije. Neuradno naj bi se nabralo za prek pol milijona evrov nakazil, od tega pa je več kot 250 tisočakov donacij imelo pripis "Donacija za Sandija Zajca".
Pod vprašajem pa je tudi gasilčeva prihodnost. Mengeški gasilci so namreč Zajca, ker na eni od intervencij ni izpolnil ukaza vodje intervencije, začasno že izključili iz operative. "Gre za unikum v Sloveniji. To se še ni zgodilo, zato bomo za mnenje, kakšno stopnjo sankcije si zasluži, zaprosili tudi Gasilsko zvezo Slovenije. Do takrat pa je Zajc začasno izključen iz operative," je pojasnil poveljnik PGD Gregor Tomažin. Kot pojasnjuje, so se za ta ukrep odločili z namenom preprečitve ponovitve kršitve. Tomažin je še pojasnil, da je neupoštevanje ukaza vodje na intervenciji težka kršitev, ki ji mora slediti sankcija. Danes pa je Tomažin naknadno pojasnil, da je Zajc na intervencijo prišel, ko je bil v bolniškemu staležu, s čimer je, po njegovih besedah, ogrožal preostale gasilce.
Namestnik poveljnika PGD Mengeš Primož Jagrič je po seji upravnega odbora PGD v oddaji 24UR ZVEČER razkril, da je začasno izključeni gasilec 5. novembra na intervenciji zavrnil povelje oz. ukaz vodje intervencije. "Ta mu je ukazal, naj zapusti vozilo, ki je odpeljalo na intervencijo, gasilec pa tega ni upošteval. Iz tega je sledila nezaupnica oz. kršitev povelja," je pojasnil. Z začasnim suspenzom Sandija Zajca se je, kot je povedal, strinjalo vseh 35 prisotnih članov sestanka operative.
Še teden dni časa za dogovor med bivšima partnerjema
Zajc sicer medtem še vedno ostaja član PGD Mengeš, vendar pa zaradi izključitve na intervencijah ne bo smel sodelovati. Kot je še pojasnil Jagrič, mu članstva brez občnega zbora ne morejo preklicati.
Na večernem sestanku upravnega odbora PGD Mengeš o zbranih sredstvih niso govorili. Kot je povedal Jagrič po seji, jih je tajnik zgolj obvestil, da so prejeli odgovor banke. To so namreč zaprosili, da preveri namene nakazil na društvo, kjer ta niso vidna. "Banka nam je odgovorila, da bo to tudi naredila, zdaj pa torej le še čakamo na te podatke. Kjer bo jasno razvidno, da je namen Sandi Zajc, nimamo kaj skrivati -vsa ta sredstva bo tudi dobil," je jasen Jagrič. Na seji pretekli teden so se v soglasju z Zajcem in njegovo bivšo partnerico dogovorili, da se sredstva zamrznejo do takrat, ko se bosta bivša partnerja med sabo dogovorila, kako in kaj z donacijami. "O tem bomo naprej razpravljali prihodnji torek, 21. novembra. Če se Zajc in njegova partnerka do takrat ne bosta dogovorila, so stvari jasne - sredstva bo po sklepu upravnega odbora prejel Zajc," je še povedal Jagrič.
'Društvo mora denar nakazati konkretni osebi, imelo je le vlogo posrednika'
Po besedah Zajca naj bi sicer na račun njegovega domačega prostovoljnega društva v sklopu donacij priteklo skoraj 270.000 evrov. "Če prav razumem akcijo, je bila narejena zelo na hitro in ad hoc, verjetno brez nekih postopkov in odločb. Ljudje so za konkretno osebo darovali na račun društva, kar so tudi jasno napisali. Društvo mora torej ta sredstva nakazati konkretni osebi, saj je bilo tukaj zgolj v vlogi posrednika," celotno zadevo komentira odvetnik Cene Grčar.
A denarja Zajcu tudi do danes še niso izplačali. Razlog pa je zasebni spor z nekdanjo partnerico, ki naj bi zahtevala delež donacij, in anonimka, ki naj bi Zajca predstavila v drugačni luči. A gasilec navedbe v anonimki zavrača in poudarja, da od PGD Mengeš ni prejel še niti evra.
Medtem ko se donatorji sprašujejo, kje je njihov denar, vsi vpleteni spor zdaj rešujejo s kar tremi odvetniki. Vmešal se je celo minister za obrambo Marjan Šarec, ki pravi, da ljudje denarja niso darovali za plačevanje odvetnikov, predlagal pa je celo, da se denar vrne tistim, ki so ga darovali.
A odvetnik Grčar poudarja, da to ni mogoče. "Ne obrambni minister ne društvo ne javnost niso razsodnik in odločevalec v tej zadevi. Društvo ne more v tej fazi razsojati, ali bo ves denar nakazalo gospodu ali bo polovico nakazalo njegovi soprogi ali pa komu drugemu. To je stvar njunega razmerja in postopka. Če bi se ugotovilo, da ta sredstva sodijo v skupno premoženje, in če bi se zakonska zveza razvezala, bi bil kraj in čas za odločanje o teh stvareh, ko do tega pride," je jasen.
Vprašanje je sicer tudi, kako bo društvo denar predalo. Denar mora biti namensko porabljen, težko bo le predan na račun posameznika, meni predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Dravograd Tilen Čeru. "Vsaka sredstva so namenska in gasilsko društvo mora tudi vsako plačilo izvesti prek računov. Da bi gasilsko društvo denar preprosto nakazalo gasilcu, verjetno ni mogoče," pravi in dodaja, da iz lastnih izkušenj ve, da mora društvo imeti račun za čisto vsako stvar.
KOMENTARJI (551)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.