Ne le podrobnosti, vlada je v dobrem letu popolnoma obrnila smer davčne reforme. Po novem ji pravi paket davčnih sprememb. "Mi moramo predstaviti tako reformo, ki bo zmanjšala, poudarjam: zmanjšala in izključno zmanjšala obremenitev iz plač iz dela," je premier Robert Golob dejal marca 2023.
"Jaz ne verjamem v razmetavanje vse povprek, jaz mislim, da moramo ciljno nameniti denar tja, kjer da največji učinek," pa je dejal zdaj. Tako se po novem osnutku davčna razbremenitev obeta le peščici. Olajšavo, imenovano davčni kredit, višina ni znana, bi prejeli mlajši od 40 let, tujci ali Slovenci, ki vsaj pet let niso bili rezidenti Slovenije, a le za plačo, višjo od dvakratnika povprečne plače.
"Verjamem, da bo donos največji, če razbremenimo plače tistih, ki ustvarjajo najvišjo dodano vrednost," pravi Golob. Vlada računa, da bi z ukrepom domov privabila tudi talente na študiju v tujini, kar se zdi davčnemu strokovnjaku Ivanu Simiču diskriminatorno do talentov doma. "Upam, da niso mislili, bom rekel Slovence ali pa študente, ki so šli študirat v tujino, ker noben študent ne postane davčni rezident med študijem v tujini."
Vlada bi davčno olajšala nagrajevanje zaposlenih z delnicami – za koliko in kako, ni jasno – zagonskim podjetjem pa omogočila fleksibilnejše obračunavanje davčnih obveznosti.
"To je samo opisno," je prepričan Simič. "Zelo všečno se sliši startup in tako naprej, a moramo vedeti, koliko startupov uspe in koliko propade. Veliko jih propade in ti olajšav ne rabijo."
V drugem sklopu za izboljšanje konkurenčnosti podjetji vlada predvideva devet ukrepov. Od višjega praga za vstop v sistem DDV do umika obdavčitve subvencij za kmete, pa tudi uvedbo ničelne bonitete za vsa kolesa. Malce manj skrbi za okolje finančno ministrstvo pokaže v zadnjem, tretjem delu osnutka. Med naborom ukrepov brez skupnega imenovalca preseneti obvezno tiskanje računov na avtomatih, potem ko smo papirnate račune pred dvema letoma začasno ukinili povsod.
"Prvo bo "biznis" za tiste, ki bodo morali avtomate spremeniti, da bodo izdajali račune, drugo bo tako kot na parkiriščih, da bo ob avtomatu en koš za račune," pa pravi Simič.
Edine oprijemljive številke iz osnutka se nanašajo na obdavčitev pijač z dodanim sladkorjem. Namesto z 9,5- bi se prodajale z 22-odstotnim davkom. Počasi – brez podatkov, za koliko – bi rasle tudi trošarine na alkoholne pijače. "Pravijo, da bi radi, da začnejo te spremembe veljati leta 2025. Nemogoče, nemogoče ... To so želje, ti moraš zdaj to spraviti v neke člene, poiskati člene, najti spremembe teh členov in tako naprej ... Zato jaz ne vem, kaj je delal strateški svet za davke," pove Simič.
Vlada bo kljub vsemu, tako minister, spremembe obravnavala že v četrtek.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.