"Ne gre za nobeno hobotnico in pranje denarja, ker ni bilo nobenih nelegalnih poslov, odvetnik Senica je denar zaslužil povsem zakonito in transparentno. Postal je zgolj žrtev osebnih diskreditacij in napadov, na njegov račun pa si tudi tožilstvo nabira točke," je posebej za oddajo 24 UR kazenske postopke zoper Mira Senico komentiral njegov odvetnik Stojan Zdolšek.
Odvetnik Stojan Zdolšek je prepričan, da gre za pravi pogrom nad odvetnikom Senico, ki nima prave pravne podlage. "Miro Senica je zelo znan in uspešen odvetnik, uspešen poslovnež, ki se je v preteklosti preko svoje partnerice (op.p. nekdanje notranje ministrice Katarine Kresal) dotaknil tudi segmenta politike in tako postal predmet hudih, resnično hudih diskreditacij. In vsi ti postopki zoper njega so nadaljevanje cunamija in pogroma nad njim," meni Zdolšek. Medtem ko so na tožilstvu prepričani, da imajo dovolj dokazov za obtožbe tako v zadevi Vegrad, kjer je Senica obtožen napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja, kot tudi v zadevi Delamaris. Po prvi obtožnici naj bi bil Vegrad zaradi plačila svetovanja pri nakupu delnic oškodovan za 1,35 milijona evrov, po drugi obtožnici pa naj bi Delamaris oškodovali za najmanj 1,7 milijona evrov.
Pri Vegradu naj bi šlo za plačilo lažnih računov ...
Po mnenju tožilstva naj bi Vegrad Senici plačal lažen račun za milijonsko svetovanje, pri prodaji hčerinske družbe Delamarisa pa naj bi se obtoženci poslužili nakazil na različne družbe, s čimer naj bi prikrili lastništvo vpletenih oseb in tudi izvor denarja, saj družba ni bila direktno prodana končnemu kupcu, ampak najprej podjetju v lasti liechtensteinske družbe. Stojan Zdolšek vse očitke zavrača: "Posel z Vegradom je bil v celoti izpeljan, odvetnik Senica je izpolnil vse obveznosti po pogodbi in je bil tudi upravičen do plačila. Zato so vsi očitki tožilstva neutemeljeni, tudi ta o pranju denarja. Šlo je za legalen posel, za posredniško pogodbo, kar so potrdili tudi strokovnjaki Pravne fakultete." S takšno razlago se na tožilstvu seveda ne strinjajo.
"Vrednost stvarnega vložka v hčerinski družbi Delamarisa naj bi bila po mnenju tožilstva neupravičeno znižana, kar pa ne drži. Revizor je povsem upravičeno zmanjšal vrednost sredstev družbe zaradi rezervacij, ki so se nanašale na zahtevek za vračilo evropskih sredstev za financiranje proizvodnje linije. To se je pokazalo tudi v sami sodni preiskavi, zato me preseneča, da je do obtožbe sploh prišlo," pravi Zdolšek.
Nasprotno pa naj bi bil Delamaris po ugotovitvah kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada in kasneje tožilstva, oškodovan za najmanj 1,7 milijona evrov. Pomočnik direktorja družbe Delamaris Vojko Maver naj bi po neuradnih podatkih namreč poskrbel, da je bila razlika med cenitvijo in dejansko vrednostjo premičnega premoženja v Delamarisu, ki je bil prenešen na hčerinsko družbo, manjša za skoraj polovico. Pri tem naj bi mu pomagal prav Senica, ki naj bi angažiral revizorja Matjaža Trebšeta. Neuradno naj bi odvetnik Senica poskrbel tudi za finančne transakcije, pri nakazilih angažiral celo svoji zaveznici Blanko Muster in Olgo Zaviršek, ki sta se znašli že v kazenskem postopku na škodo Vegrada ter prijatelja Jožeta Anderliča iz Kranjske investicijske družbe. Tako je OTC Invest po številnih finančnih manevrih za 2,3 milijona evrov kupil Delamaris d.o.o. ter jo prodal Pivki za 4,5 milijona evrov.
"Vsi postopki se bodo končali z oprostilno sodbo"
Ne glede na ugotovitve preiskovalcev je Stojan Zdolšek prepričan, da se bodo postopki zoper Senico končali z oprostilno sodbo. "Večina teh primerov je posledica nerazumevanja osnovnih institutov gospodarskega ali korporacijskega prava in preveč ozkega gledanja kazenskih strokovnjakov oziroma tožilcev. Mislim, da bi morali organi pregona, predvsem pa tožilstvo bolj pretehtati stvari. Imam občutek, da tožilstvo vidi tarčo v osebi, ki je znana in medijsko izpostavljena ter si na račun skuša pridobiti točke." Kdo bo imel na koncu prav bo kmalu jasno, saj se bo na celjskem sodišču že prihodnje leto začelo sojenje zaradi spornega plačila Vegrada odvetniku Senici. Na zatožno klop bodo poleg Senice sedle še nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak ter Blanka Muster in Olga Zaviršek. Obtožnica jim očita, da naj bi Senica Tovšakovo napeljal k zlorabi položaja, da mu je za svetovanje pri nakupu podjetja Delamaris Vegrad plačal 1,3 milijona evrov. Ta denar bo moral odvetnik vrniti, če bo pravnomočno obsojen za kazniva dejanja, saj gre po mnenju tožilstva za nezakonito premoženjsko korist. Tudi v tem primeru naj bi denar potoval na različne račune, končal pa pri Miru Senici. Vsi vpleteni očitke zanikajo.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.