Poslanci in poslanke so z 59 glasovi za in 7 proti pričakovano razrešili ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča. Začasno bo njegovo funkcijo prevzel minister za gospodarstvo Andrej Vizjak. Vodenje resorja je prevzel po dogovoru s predsednikom vlade Janezom Janšo, ki mu je zagotovil, da bo funkcijo opravljal le kratek čas, dokler ne bo potrjeno ime za novega ministra. Funkcijo sicer lahko opravlja največ tri mesece, nato pa mora Janša predlagati Drobničevega naslednika. Drobnič se z današnjim dnem znova vrača v poslanske klopi. Z njegovim prihodom bo funkcijo poslanca prenehal opravljati Franc Capuder.
NSi bo Janši po besedah predsednika stranke Andreja Bajuka predlog za novega ministra poslala "v relativno kratkem času". Predsednik NSi je poudaril, da pri predlogu o razrešitvi ni bila bistvena sama politika, ki jo je izvajalo ministrstva, temveč način njegovega delovanja tako navzven kot tudi znotraj ministrstva.
Drobniča podprli le v NSi
Drobnič je tudi zavrnil možnost, da bi odstopil s položaja brez razprave in glasovanja v državnem zboru. Vztrajal je, da je njegovo ministrovanje učinkovito, ob tem pa zavrnil očitke glede neučinkovite komunikacije z nekaterimi socialnimi partnerji. Na drugi strani pa je bil kritičen do komunikacije premiera Janeza Janše, ki ni odgovarjal na njegove dopise o ključnih usmeritvah in vprašanjih ministrstva.
Premier Janša je Drobniču očital nezadovoljivo vodenja resorja, nepotrebne konflikte pri vodenju socialnega dialoga ter poseganje v pristojnosti drugih resorjev. "Drobnič je bil pisno opozorjen že februarja letos, da mora spremeniti način delovanja, izboljšati učinkovitost ter zmanjšati stopnjo konfliktnosti," je ob začetku razprave pojasnil Janša. "Žal se situacija ni bistveno spremenila."
Drobnič je sicer potrdil, da ga je premier pisno obvestil, da ne dosega pričakovanih rezultatov. "Na to pismo sem obširno odgovoril in dokumentirano ovrgel očitane pomanjkljivosti, nekatere pa zaradi napačnega pojmovanja pojasnil," je dejal Drobnič. Predsednika vlade je o svojem delu tudi večkrat obvestil prek elektronske pošte, "vendar povratnih informacij, stališč ali usmeritev ni bilo".
Poslanska razprava pred razrešitvijo in glasovanje sta dokazala, da z njegovim vodenjem resorja ni zadovoljna nobena izmed poslanskih skupin, z izjemo njegove NSi. Opozicijski poslanci pa so obenem opozarjali, da je Drobnič le "zvest in dosleden izvajalec" politike vlade Janeza Janše, ki v celoti odgovoren za slabo in zgrešeno socialno politiko.
Od 72 navzočih poslank in poslancev jih je za njegovo razrešitev glasovalo 59, med njimi poslanci SDS, LDS, SD, SLS, SNS in DeSUS. Razrešitvi je nasprotovalo sedem poslancev NSi, glasovanja pa se je vzdržalo še šest poslancev LDS in poslanec SDS Franc Pukšič.
Janša zanika nove zamenjave
Zamenjava ministra Drobniča, ki ga niso uspeli prepričati v odstop, je sicer potekala v senci širše rekonstrukcije vlade, ki jo je po besedah vodje poslanske skupine NSi Alojzija Soka na sinočnjem sestanku z vrhom NSi napovedal predsednik vlade. Premier naj sicer ne bi povedal, koga od treh do štirih ministrov ima v mislih. Šlo naj bi za ministre, pri katerih naj bi izrazil dvom v njihovo sposobnost vodenja resorjev v času predsedovanja Evropski uniji.
Napoved o menjavah v vladi je povzročila pravo razburjenje med ministri in predvsem v koliacijskih strankah, ki naj bi bile na vrsti po NSi. Največ namigov je šlo v smeri ljudske stranke oziroma ministra za promet. Sicer naj bi problamatizirali predvsem delo resorja za zdravje, promet in javno upravo, spisek ministrov za razrešitev pa se je nato med razpravo tako med politiki kot med novinarji nenadzorovano širil.
Predsednik vlade je izjavo Alojza Soka glede zamenjav ministrov danes sicer zanikal. "Glede na vest, ki je bila objavljena v nekaterih današnjih časnikih, bi rad dejal, da v četrtek na nobenem sestanku nisem napovedal nikakršnih novih zamenjav v vladi, ne poimensko ne z imenovanjem resorjev, niti o tej temi ni tekla razprava na koalicijskem sestanku," je dejal.
Na predlog predsednika NSi Andreja Bajuka na četrtkovem koalicijskem vrhu, da je treba opraviti tudi razpravo o delu drugih ministrov, je premier odgovoril, da "ta razprava stalno poteka in da je to ocenjevanje stalno odprto", je dejal Janša.
Sok pri svoji izjavi vztraja in pravi, da mu je Janša danes dejal, da se očitno niso dobro razumeli. Po besedah Soka je Janša povedal, da je "govoril o tem, da je treba pretresti delovanje treh, štirih ministrstev". Dejal je še, da je Janševe besede po sestanku s poslanci NSi preverjal tudi pri poslanskih kolegih, ki so "potrdili, da so razumeli tako kot jaz".
Vladne krize še ni
Tudi Vlado Miheljak s FDV pravi, da o vladni krizi ne moremo govoriti, pač pa je sedanje dogajanje priložnost za premiera, da se "elegantno reši nekaterih svojih ministrov". Konkretno je omenil ministrico za kmetijstvo Marijo Lukačič, potem pa še koga iz SLS, da se ravnotežje izenači. Vse ostalo so špekulacije drugega reda, meni.
Pravni strokovnjak Miro Cerar pa je poudaril, da trenutno ni pokazateljev, ki bi kakor koli kazali na predčasne volitve. Kot je opozoril, predčasne volitve postanejo aktualne v primeru, ko obstoječa koalicija ni več enotna, ne nastane pa še nova koalicija. Potem bi se pojavili dve možnosti: ali deluje manjšinska vlada, torej vlada, ki nima večinske podpore v državnem zboru, ali pa bi se odločili za predčasne volitve.
Vendar pa je spomnil, da trenutno ni pokazateljev, ki bi kazali na predčasne volitve. Vlada ima še vedno večinsko podporo v parlamentu, sama pa tudi ne misli postavljati vprašanja zaupnice. Vprašanje predčasnih volitev bi lahko postalo aktualno takrat, bo bi predsednik vlade sam postavil vprašanje zaupnice.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.