Sporočilo, ki je popoldan prispelo iz premierjevega kabineta, je presenetilo Nove Slovenije (NSi), koalicijsko partnerko v vladi Janeza Janše.
Iz kabineta so namreč sporočili, da naj bi se Janša že v torek pogovoril z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Janezom Drobničem in mu predlagal, naj odstopi, ker ne dosega pričakovanih delovnih rezultatov.
»Prevečkrat je po njegovi krivdi prišlo do neusklajenega ravnanja, premalo pretehtanih predlogov in nepotrebnih konfliktov. Še posebej pa se je šibkost vodenja in šibkost pri usmerjanju politik v pristojnosti ministrstva pokazala pri pogajanjih s socialnimi partnerji in nekaterimi organizacijami civilne družbe,« so v sporočilu za javnost zapisali v kabinetu predsednika vlade. Dodali so, da je Drobnič podpisal Etični kodeks Vlade RS in se s tem zavezal, da bo ponudil svoj odstop, če ne bo desegel pričakovanih rezultatov.
Z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve so sporočili, da bo
minister Drobnič predsedniku vlade Janši svojo odločitev v zvezi z
njegovim pozivom k odstopu sporočil v predvidenem roku, javnost pa bo o
tem obvestil v petek. Po gostovanju v oddaji Trenja je minister Drobnič za 24ur.com potrdil, da se do polnoči ne bo odzval na ultimat premierja.
Pričakovati je, da bo Janša v primeru, da mu Drobnič ne bo ponudil odstopa, sam predlagal njegovo razrešitev.
Minister Drobnič je v oddaji Trenja poudaril, da je dosledno izvajal ukrepe gospodarskih in socialnih reform. "Samo to je osnova, na kateri se ocenjuje moje delo," je povedal in dodal, da je Janševa zahteva povezana z mnenjem oziroma odločitvijo ostalih predsednikov koalicijskih strank.
Na vprašanje, ali je Janša Drobniča pod pritiskom sindikatov žrtvoval, je minister odgovoril, da tega ne bo komentiral. "Jaz le ocenjujem svoje delo in kolikor se vsi predsedniki strank strinjajo, da nisem dosegel rezultatov, potem se sproži etični kodeks in moj odziv, da bi moral ponuditi odstop," je poudaril. "Odločitve v zvezi z mojim delom bodo tekle predvidoma v naslednjih dneh," je pojasnil Drobnič, ki pričakuje podporo svoje stranke. "Najprej je potrebno navesti, česa pravzaprav nisem dosegel in kaj je bilo tisto, kar ni bilo ustrezno," je povedal in dodal, da se bodo tudi poslanci odločali glede na poročila o delu.
Bajuk podpira Drobniča
Predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk je na novinarski konferenci poudaril, da ministra Drobniča še vedno podpira. Po njegovem mnenju namreč etičnega kodeksa ni kršil. "Prav tako v kodeksu ni določbe o časovnem roku, v katerem mora nek minister odstopiti," je povedal Bajuk. Povedal je, da gre za Drobničevo osebno odločitev. Kljub temu bodo, kot je dejal, o njegovi prihodnosti še razmislili in znova ocenili njegovo delo. O tem, koga bi v primeru Drobničevega odstopa predlagali na njegovo mesto, se še niso pogovarjali, bodo pa to storili kmalu, je še dejal Bajuk.
Premier ima pravico, da poda svojo oceno, "tako se je odločil in v skladu s kodeksom bomo ravnali tudi mi in zavzeli svoje stališče na sestankih, ki jih kodeks predvideva," je povedal Bajuk.
Prvak NSi je še povedal, da je z Drobničem o Janševem pozivu govoril popoldne. Prepričan je, da Drobniča "na noben način" ni odnesel predlog o plačljivosti splava. "Dokument je zelo obširen in kompleksen, vključuje tudi določene predloge, ki niso vprašljivi, očitno pa je veliko pozornost vzbudilo le stališče do financiranja splavov," je ocenil Bajuk. Ob tem je poudaril, da slovenska ustava zagotavlja pravico do svobode odločanja, a tudi predpisuje spoštovanje svetosti življenja. "Glede teh vprašanj ima vsakdo svoje stališče in svoje drugačne poglede", pravi Bajuk, ki je izpostavil, da imajo glede tega v NSi zelo jasne poglede, in sicer "spoštovanje življenja od samega spočetja". O tem, kaj je bil pravzaprav razlog za premierov predlog, pa Bajuk še ni želel podajati ocen.
Alojz Sok: Gre za ultimat
V poslanski skupini NSi ne skrivajo velikega presenečenja nad pozivom k odstopu, saj naj bi šlo za preusmerjanja pozornosti javnosti od romskega vprašanja družine Strojan in od interpelacije proti ministru za kulturo, ki čaka na obravnavo v državnem zboru.
"V poslanski skupini NSi smo presenečeni nad sporočilom iz kabineta in zahtevo predsednika vlade Janeza Janše ministru Drobniču, naj odstopi," je za 24ur.com povedal vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok. "Rok za odstop do polnoči, ki ga je postavil predsednik vlade, ima značilnost ultimata. V skladu s kodeksom, na katerega se sklicuje predsednik vlade, pa bi bilo tudi to, da bi se premier pri svoji odločitvi glede odstopa ministra posvetoval s svojimi koalicijskimi partnerji. To se v tem primeru ni zgodilo, " je povedal Sok.
Na vprašanje 24ur.com, ali je NSi pod pogoji, ki jih diktira predsednik vlade, še pripravljena sodelovati v vladni koaliciji, je Sok povedal, da je "v tem trenutku o tem še preuranjeno govoriti. V NSi se bomo še odločali o nadaljnjih potezah".
Odzivi strank
V SLS uradnega stališča o odstopu še nimajo, menijo pa, da je bil minister neroden v komunikacijskih detajlih.
"Poziv predsednika vlade Janeza Janše ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, naj v skladu z etičnim kodeksom odstopi, je na nek način prehitel naša opozorila in naša pričakovanja," je poziv komentiral predsednik LDS Jelko Kacin.
V SD pa so prepričani, da Janša druge možnost ni imel. "Predsednik vlade je moral predlagati ministru Drobniču, da odstopi, če je želel ohraniti minimalno verodostojnost svoje vlade," je komentiral vodja poslanske skupine SD Miran Potrč. Kot je dodal, so posebej kritični do Drobničevega odnosa do dialoga med socialnimi partnerji. Drobniču poslanci SD očitajo, da svojih stališč ni usklajeval z argumenti, temveč z aroganco. "Njegov predlog strategije za dvig rodnosti pa je le zadnje nesprejemljivo dejanje," meni Potrč.
V SNS, kjer so predlagali interpelacijo proti Drobniču, pa menijo, da se poskuša premier Janša s pozivom k Drobniča k odstopu otresti odgovornosti za slabo vodenje in usmeritve na področju socialne politike sedanje vlade. "Janša je politični blefer," je ocenil poslanec SNS Sašo Peče in napovedal, da SNS ne bo odstopila od zahteve po interpelaciji.
Sindikati poziv premierja pozdravljajo, delodajalci podpirajo Drobniča
Poziv premiera, naj Drobnič odstopi, v vseh največjih slovenskih sindikatih podpirajo. "Premier je verjetno vse kritike sindikatov razumel, tako kot smo konec koncev tudi mi želeli. Minister Drobnič je po našem mnenju velika ovira za socialni dialog v Sloveniji in s tem tudi ovira za nekatere reforme," je povedal predsednik Konfederacije sindikatov 90 Boris Mazalin, ki je dodal, da Drobniča na sestanku s premierjem niso neposredno kritizirali. Za sindikate je bilo nesprejemljivo predvsem izguba nadomestila za brezposelnost, kakor jo je Drobnič predlagal, in ukinitev odpravnin.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije in od srede začasni predsednik gospodarske zbornice Samo Hribar Milič je dejal, da so bili predstavniki delodajalcev z delom ministra Drobniča zadovoljni. Pri pogajanjih s socialnimi partnerji po njegovih ocenah ni deloval konfliktno, je pa "nemogoče vedno kloniti pred zahtevami sindikatov". Po besedah Hribar Miliča se je Drobnič znašel tudi v neprijetnem položaju, saj je pri vladnih reformah vztrajal najdlje.
Vodja ožje vladne pogajalske skupine Dušan Krajnik je bil redkobeseden, saj s potezo premiera Janše ni uradno seznanjen.
Drobniča čaka zagovor pred poslanci
Poslanska skupina SNS je namreč v 14 točkah predstavila osnutek interpelacije zoper ministra. »Z interpelacijo želimo predlagatelji preprečiti nadaljnjo škodljivo in neučinkovito delovanje resornega ministra, ki bi moral v prvi vrsti poskrbeti za svoja področja, torej področja dela, družine in socialne politike,« so sporočili iz SNS in dodali, da želijo k sodelovanju pri interpelaciji povabili celotno strokovno in zainteresirano javnost, vključno s socialnimi partnerji.
V SNS so sicer že pred časom napovedali, da imajo zagotovljenih dovolj podpisov za vložitev interpelacije, ki naj bi jo vložili v začetku januarja.
Podporo opozicijskih LDS in SD, kot kaže, že imajo. V strankah so namreč zelo kritični do ministrovega dela, zato načeloma podpirajo napoved SNS, da bo vložila interpelacijo. Tudi DeSUS je z Drobničevim delom nezadovoljen, niso pa se še odločili, ali bodo interpelacijo podprli.
Minister krši ustavna načela?
SNS Drobniču očita predvsem veliko mero nestrpnosti do drugače mislečih, nestrokovnost in nazadnjaštvo ter vodenje politike, ki pomeni "rušenje koncepta socialne države". “Ukrepi, ki jih je v preteklih dveh letih predlagal minister Drobnič, ne pomenijo le koraka nazaj, ampak rušenje pomembnega koncepta socialne države,” so zapisali na SNS. Med konkretnimi očitki so med drugim našteli nespoštovanje socialnih partnerjev, neprimeren dialog s študenti in invalidskimi organizacijami ter nestrpnost do drugačnih mnenj pri razpravah o vojnim zakonih, s katerimi se med drugim kratijo pravice borčevskih organizacij in izključujejo nekatere kategorije veteranov vojne za Slovenijo.
Drobnič po njihovem mnenju ignorira tudi zakonodajno vejo oblasti, saj minister pri predstavitvah zakonskih novel ni prisoten na sejah matičnega delovnega telesa.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.