Slovenija

Drobnič ni glasoval za zavrnitev

Ljubljana, 15. 12. 2006 08.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanci koalicije na seji odbora DZ niso sprejeli sklepa, da naj DZ zavrne veto DS na novelo azbestnega zakona.

Bolezen se lahko pojavi po 10 oziroma 15 letih prve izpostavitve azbestu
Bolezen se lahko pojavi po 10 oziroma 15 letih prve izpostavitve azbestu FOTO: Reuters

Poslanci koalicije na današnji seji odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide niso uspeli zbrati potrebne absolutne večine za sprejem sklepa, da naj DZ zavrne veto državnega sveta na novelo azbestnega zakona. Sklep bi bil sprejet, če bi zanj glasovalo vseh devet poslancev koalicije, toda Bojana Starmana (SDS) ni bilo na seji, Janez Drobnič (NSi) pa ni glasoval. Vsi štirje opozicijski poslanci so na seji, na kateri so se ponovile argumentacije o azbestni problematiki, podprli veto.

Glede na napovedi iz današnje razprave in glede na dosedanja stališča NSi ima koalicija tudi brez glasu razrešenega ministra za delo Drobniča še vedno 48 poslanskih glasov, torej dva več od minimalne absolutne večine oziroma dovolj, da DZ na plenarni seji v torek veto zavrne in ob ponovnem glasovanju novelo zakona sprejme.

Novela zakona namreč ne upošteva pripomb, ki se nanašajo na razrešitev vrste vsebinskih vprašanj sprejetega zakona, je v izjavi za javnost, objavljeni pred današnjo sejo odbora, zapisala Zveza Sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije (Zveza SABS).

Odložilni veto nova priložnost


Sindikat azbestnih bolnikov je bil nezadovoljen že ob sprejemu novele zakona 23. novembra, ker ni prinesla obljubljenih novosti. Zato je odložilni veto, ki ga je na zakon sprejel državni svet 29. novembra, po mnenju sindikata bila nova možnost in priložnost, da poslanci državnega zbora ob ponovnem odločanju premislijo o boljšem in celovitejšem reševanju problematike vseh prizadetih ter sprejetju odločitev, usklajenih s socialnimi partnerji in z zdravstveno stroko.


Sindikat je prepričan, da bi morala biti pravica do predčasne upokojitve vezana izključno na verificirano poklicno bolezen zaradi izpostavljenosti azbestu in ne še dodatno na ugotovljeno invalidnost druge oziroma tretje kategorije, daljšo pokojninsko dobo 25 let in 50 let starosti, saj se bolezn lahko pojavijo že po 10 oziroma 15 letih prve izpostavitve azbestu.

Pravico do ustrezne odškodnine bi bilo treba z zakonom zagotoviti tudi dedičem prizadetih oseb. Prav tako bi morali biti do pravic upravičeni tudi okoliški prebivalci proizvodnih obratov, kjer so uporabljali azbest, je še prepričan sindikat.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
16. 12. 2006 10.26
Hinko MUROVEC, ali narod res ne razume kako funkcionira "USPEH JJ:" ? Oderi narod in zlezi v tistim , ki imajo v rokah kapital. Tako boš od kapitalistov dobil tudi sam nekaj, obubožan narod pa nebo kaj prida lačen nadsprotoval. Če bi bilo v tej Državi le malo poštenja in volje do vzpostavitve poštenega odnosa do delavcev in navadnih ljudi, bi škodo plačeval povzročitelj in ne praktično delavci sami sebi preko davkov. G. Janša, kje so Vaša zagotovila poštenja in skrbi za narod?? Jaz vidim Vašo skrb za narod edino v doslednjem iskanju zadnjega " klošarja" , ki je morda dolžan davkariji 1 Sit, drugače pa popolno podporo vsem in vsemu od česar ima dobiček peščica izbranih , ljudi pa hočete narediti za hlapce klera in kapitala. Imate sicer relativno dobro propagando, ki temelji na delu Vaših predhodnikov, počakajmo na rezultate Vaših izzumov, če bo še kaj ostalo za ljudi, ki vse to plačujejo. Hinko MUROVEC
User111430
15. 12. 2006 11.07
Pa je odškodnina do prebivalstva res samo odgovornost države Slovenije. Pred dnevi je bilo objavljeno, da bo Salonit Anhovo zaključil poslovno leto z dobičkom v višini od 2 do 3.milijard SIT. Se pravi lastnikom družbe, ki je povzročila v času svoje rasti škodo okoliškemu prebivalstvu pripada ves dobiček, davkoplačevalcem pa bo ta državni zbor naložil plačilo odškodnin. Beda in zatiranje ekonomske svobode davkoplačevalcev RS.