Na Brdu pri Kranju se je začel dvodnevni tradicionalni redni posvet slovenske diplomacije. Kot napovedujejo na zunanjem ministrstvu, je tokrat posebna pozornost namenjena zlasti pripravam na slovensko predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici prihodnjega leta.

Slovenske veleposlanike bosta nagovorila premier Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel, pa tudi generalni sekretar Arabske lige Amr Musa in češki zunanji minister Aleksander Vondra. Prvič pa na posvetu ne sodeluje predsednik države Janez Drnovšek, ki se ni odzval vabilu zunanjega ministrstva.
Janša in Rupel: Slovenska diplomacija pred velikimi izzivi
Slovenski premier Janez Janša je na 13. rednem posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju izpostavil, da slovensko diplomacijo v letu 2007 čakajo zlasti priprave na predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici 2008, še naprej pa bo potrebno krepiti gospodarsko diplomacijo. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je poudaril, da bo predsedovanje EU od slovenske diplomacije terjalo uspešno vodenje EU, pa tudi predstavljanje EU navzven in ukvarjanje s svetovnimi problemi.

Kot je na rednem letnem posvetu s slovenskimi veleposlaniki poudaril Janša, je Slovenija že utrdila svojo vlogo v mednarodni skupnosti, a s tem prevzema tudi večje odgovornosti. "Če smo bili pred 15 leti del problema, smo danes del rešitve," je dejal premier. Tudi zunanji minister je ocenil, da se je položaj države okrepil in da je to tudi zasluga slovenske diplomacije.

Predsedovanje EU bo nov velik izziv za slovensko diplomacijo, ki pa se bo morala po Janševih besedah ukvarjati tudi z gospodarsko diplomacijo oziroma odpiranjem vrat slovenskemu gospodarstvu. Zahvaljujoč temu je slovenski izvoz lani presegel vse napovedi in je bil pomembno gonilo gospodarske rasti, je še dejal premier in poudaril, da je slovensko gospodarstvo na zdravih temeljih, kar dokazuje tudi prevzem evra.
Janša in Rupel sta veliko besed namenila tudi evropski ustavni krizi in napovedala, da bo zelo verjetno v času slovenskega predsedovanja EU ostal še velik zalogaj za rešitev krize. "Naša naloga bo uspešno upravljanje in zbliževanje različnih stališč in pogledov držav članic o prihodnji ustavni ureditvi," je poudaril Rupel.
Musa: Mednarodna skupnost mora stopiti skupaj
Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa, ki se je udeležil 13. posveta slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju, je v nagovoru udeležencem izpostavil, da bi morala mednarodna skupnost stopiti skupaj in si prizadevati za premostitev razlik med zahodnim svetom in islamom. Pri konfliktu med zahodom in preostalim svetom gre po mnenju Muse namreč trenutno dejansko za konflikt med zahodom in islamom. A ta obstaja zgolj med skrajnimi idejami na obeh straneh, ne pa med zmernimi strujami.
Mednarodna skupnost bi morala tako govoriti o odnosih med civilizacijami, ne pa o spopadu civilizacij. Po mnenju Muse je sicer mednarodna skupnost v številnih vprašanjih, kot so mednarodni terorizem in človekove pravice, že začela govoriti enak jezik, a razhajanja ostajajo.
Kot je za 24ur.com dejala tiskovna predstavnica urada predsednika republike Jana Lutovac Lah, se je predsednik Drnovšek odločil, da slovenskih diplomatov letos ne bo sprejel, kar ni nič nenavadnega v mednarodni praksi. Lahko pa odpoved sodelovanja razumemo tudi kot kazalec zaostrenih odnosov med uradom predsednika in vlado.

Že 13. posvet slovenske diplomacije je po napovedih namenjen predvsem predstavitvi 18-mesečnega programa predsedovanja EU Nemčije, Portugalske in Slovenije. Posebna pozornost je namenjena zlasti obravnavi prioritet slovenskega predsedovanja EU, torej širitvi Unije, Zahodnemu Balkanu in medkulturnemu dialogu.
V tej luči bo diplomatom na temo medkulturnega in medcivilizacijskega dialoga govoril tudi generalni sekretar Arabske lige Musa. Kot so poudarili v premierovem uradu, sodi v priprave na slovensko predsedovanje EU tudi krepitev dialoga z Arabsko ligo, v tej luči pa sta zanimivi zlasti temi o medkulturnem dialogu in evropski sosedski politiki.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.