Kot je povedal predsednik države Janez Drnovšek po srečanju, si kot predsednik Slovenije prizadeva, da bi vsak državljan lahko živel enakopravno in da bi vsakemu zagotovili dostojno življenje, pri čemer moramo posebej skrbeti za manjšine, izbruhov nestrpnosti pa ne smemo trpeti.
Na srečanju, ki ga je ocenil kot zelo konstruktivno, so govorili o konkretnih romskih problemih in njihovem reševanju, zgled za sožitje z Romi pa je po Drnovškovem mnenju prav Prekmurje. Glede na položaj Romov v Sloveniji in to, kar se je dogajalo z družino Strojan, je bil pogovor potreben in koristen, je dejal predsednik Drnovšek, saj mora biti Slovenija - tako smo si jo zamislili, ko smo jo ustanavljali - država, kjer bo lahko vsak živel mirno in svobodno in ne bo nihče odrinjen na stran.
Pogovor o konkretnih problemih
S predstavniki zveze Romov smo govorili o konkretnih težavah in predlogih za reševanje njihovega položaja, o tem, kako lajšati položaj lokalnih skupnosti, kjer imajo lokacijske in druge težave, pa tudi o zakonu o romski skupnosti, ki je v parlamentarni proceduri, je nadaljeval Drnovšek.
Pomembno je, da se o tem pogovarjamo v Prekmurju, saj se je tu zelo jasno pokazalo, da lahko Romi povsem enakopravno in normalno živijo skupaj z drugimi ter da ni napetosti, da je tu neka tradicija multikulturnosti bolj razvita kot drugje po Sloveniji. Tudi strpnost med ljudmi je večja in prav se mi zdi, da ta zgled širimo po Sloveniji in izkušnje sodelovanja med romsko in lokalno skupnostjo prenesemo še drugam. Če obstaja dobra volja in vsaka stran naredi kakšen korak v smeri reševanja problemov, se da najti rešitev ter živeti mirno in prijateljsko, je še povedal predsednik države.
Muc zadovoljen
Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je po srečanju dejal, da je z obiskom Drnovšek potrdil, da je predsednik vseh državljanov in da zelo dobro spremlja problematiko Romov. Tudi sam ima nekatere ideje in spodbude, kako določene romske probleme rešiti v določenem okolju, kar nam v zvezi daje novega zagona, predsednik Drnovšek pa nam je tudi obljubil, da nam bo še naprej pomagal, je povedal Horvat.
Jelinčičev zakon o romski skupnosti brez poslanske podpore
Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje državnemu zboru predlaga, naj zakon o romski skupnosti, ki so ga vložili poslanci SNS s prvopodpisanim Zmagom Jelinčičem, zavrne. Odbor delo nadaljuje z nujno sejo, na kateri se bodo poslanci med drugim opredelili do veta državnega sveta na zakon o verski svobodi.
Vlada tudi ne podpira zakona
Vlada zakona ne podpira, saj meni, da ne prispeva k ureditvi in izboljšanju položaja romske skupnosti v Sloveniji, ter mu očita protiustaven namen. Vlada je sicer v parlamentarni postopek že vložila svoj predlog zakona, s katerim namerava celovito urediti status pripadnikov romske skupnosti v Sloveniji. Tudi zakonodajno-pravna služba opozarja, da predlog v celotnem besedilu govori le o pravicah romske skupnosti, medtem ko 65. člen ustave zahteva, da mora zakon urediti tudi njen položaj, torej določitev območij, na katerih se priznavajo pravice, in pogoje oz. kriterije, ki morajo biti izpolnjeni za priznanje teh posebnih pravic.
Mnenju vlade in pravne službe DZ so sledili v vseh ostalih poslanskih skupinah in z večino 11 glasov proti enemu sklenili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
Drnovšek o Gaspariju in ponovnni kandidaturi za predsednika
Drnovšek je na novinarsko vprašanje, ali pričakuje, da bo guverner Banke Slovenije in vnovični kandidat za to mesto Mitja Gaspari dobil podporo v državnem zboru, odgovoril, da bi bilo veliko presenečenje, če je ne bi, saj je bil dolga leta uspešen finančni minister in zdaj pet let guverner slovenske centralne banke. Ravno pred dvema dnevoma smo slišali številne hvalnice našemu finančnemu sistemu in našim rezultatom.
V tem celem preteklem obdobju, tako da je on eden najzaslužnejših, če ne najzaslužnejši za to, da ima danes Slovenija trden finančni sistem, trden monetarni sistem in da smo lahko kot prva nova članica EU prevzeli skupno valuto evro. In če bi v tej situaciji parlament ne potrdil takšnega kandidata, bi bilo to po Drnovškovem mnenju zelo čudno in zelo čuden signal tako za slovensko politično sceno kot tudi za mednarodno skupnost.
Na vprašanje, ali si je morda premisli in bo ponovno kandidiral za predsednika države, pa je Drnovšek odvrnil: "Kje pa ste to slišali?" "Grem še jaz tja poslušat in vprašat, če je res."
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.