Čeprav je v pristopnih pogajanjih zaradi notranjih razmer v posameznih članicah, kot je Nemčija, prišlo do določenih zastojev, bo EU v času od oktobra do decembra skušala storiti vse, da bodo pogajanja končana na vrhu v Koebenhavnu in pristopna pogodba z bodočimi članicami podpisana marca, je svoj zmerni optimizem po pogovorih pojasnil premier.

Vzdušje na vrhu je bilo pozitivno in kljub nekaterim težnjam po povezovanju pogajanj z reformo skupne kmetijske politike prevladuje mnenje, da se bo proces sklenil v predvidenih rokih, je dejal Drnovšek. Slovenski premier je sicer na srečanju voditeljev ob robu vrha opozoril na nevarnost zamud in pričakovanje, da bodo zastavljeni načrti spoštovani. V krajšem odlogu jesenskega vrha petnajsterice - za 24. in 25. oktober napovedano zasedanje bo predvidoma v začetku novembra - premier ne vidi težav. Namen tega je, da EU doseganje dogovora o še odprtih finančnih vprašanjih v zvezi s širitvijo - v povezavi s tem dogovor o neposrednih plačilih v kmetijstvu za kandidatke - odloži za toliko časa, da se vzpostavi nova nemška vlada, je ocenil. Seveda pa bo morala takoj začeti z delom, je opozoril.
Pogajanja pa bodo kljub temu tekla naprej, tako da bo Slovenija v tistem mesecu dni, ki bo pred Koebenhavnom na voljo, lahko sklenila pogovore še o preostalih temah. Na to se pripravlja tudi evropska stran, je dodal premier in napovedal, da bo potek sklepne faze pristopnih pogajanj tudi osrednja tema njegovih pogovorov v Bruslju.