Slovenski premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci v odzivu na današnje pismo hrvaškega premiera Ivice Račana glede sporazuma o slovensko-hrvaški meji izpostavil, da bo slovenska stran preučila sedanji položaj, kar že počne - tudi v dogovoru s parlamentarnimi strankami -, da pa ima za zdaj vlada izhodišča samo za bilateralna pogajanja in za parafirani sporazum o meji, ki sta ga s premierom Račanom sklenila lani. Za drugačna izhodišča je treba sprejeti drugačno stališče na vladi in ga tudi potrditi v državnem zboru, je poudaril premier.
"Sami ne moremo vplivati na Hrvate, čeprav smo želeli, da bi državi dokazali zrelost in sami rešili spore," je dejal premier Drnovšek. Sporazum o meji se mu zdi najboljša rešitev v zadnjih 10-ih letih, žal pa se je Ivica Račan zelo odločno zavzel za arbitražo. Drnovšek opozarja, da bodo kljub morebitni arbitraži za rešitev spora potrebni dolgotrajni postopki.
Premier je povedal, da se mu zdi bistveno, da preprečimo incidente ter rešimo vprašanja ribičev in policijske kontrole ter predvsem zelo sporen primer Joška Jorasa. Drnovšek je namreč Račana že večkrat pozval, naj hrvaške oblasti spustijo Joška Jorasa, ter poudaril, da od Hrvaške pričakuje čimprejšnje ukrepanje, kar bi zelo razbremenilo odnose med Slovenijo in Hrvaško.
Zaselki ob Dragonji spadajo v nedifinirano območje

Janez Drnovšek je še opozoril, da bi v primeru arbitraže sporni zaselki ob Dragonji tudi postali del arbitraže, saj po meddržavnem sporazumu spadajo v nedefinirano območje. Poudaril je, da Slovenija nikakor noče izvajati pritiska na Hrvate, ter spomnil, da Slovenija vseskozi podpira sosedo pri vključevanju v Cefto in druge evroatlantske povezave.
Tudi hrvaški premier je sklical tiskovno konferenco
Hrvaški premier Ivica Račan je danes sporočil, da se bo s slovenskim kolegom Janezom Drnovškom srečal v torek v Zagrebu. Na novinarski konferenci, na katero so bili povabljeni samo hrvaški novinarji, je Račan tudi predstavil vsebino pisma, ki ga je hrvaški veleposlanik v Sloveniji Celestin Sardelič danes izročil premieru Drnovšku.
"Trenutne razmere v odnosih med državama ne dovoljujejo, da bi z reševanjem težav odlašali, saj se medtem lahko razmere še zaostrijo na škodo obeh držav. To pomeni, da je smiselno razmišljati o pomoči tretjih, v mislih imam arbitražo," je povedal Račan na kratkem srečanju z novinarji, kjer je predstavil vsebino pisma.
V pismu premiera Račana med drugim lahko preberemo: "Predlog sporazuma o skupni državni meji definitivno ni uspel. Hrvaški sabor in vladajoča koalicija sta ga ocenila negativno, zato ga kljub vašem vztrajanju nisem mogel podpisati."
Slovenskega premierja pa je tudi opozoril, da uradna Ljubljana ignorira sporazum o krški nuklearki, ki ga je Hrvaška že ratificirala. Omenil pa je tudi nujnost rešitve dolga Ljubljanske banke hrvaškim varčevalcem.
Rupel negativno ocenil odgovor Picule

Minister Rupel je že na včerajšnji seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko sporočil, da je prejel odgovor hrvaškega kolega Tonina Picule na ponedeljkovo pismo. Označil ga je za presenetljiv in s precej negativnim tonom, v katerem ni vzpodbude za nadaljevanje političnega dialoga. Kljub takim tonom pa mora Slovenija po besedah ministra Rupla nadaljevati z dialogom, ki je nujen. Menil je še, da Picula njegovega pisma ni razumel.
Picula noče demantirati navedb iz pisma
Hrvaški zunanji minister Picula je namreč zelo ostro odgovoril na pismo slovenskega ministra Rupla, v katerem je zavrnil povabilo na sestanek.
Dejal je še, da ne želi demantirati nobene izjave iz svojega precej ostrega pisma. Na novinarsko vprašanje, kako komentira presenečenje ministra Rupla nad njegovim ostrim odgovorom glede trenutno napetih odnosov med državama, minister Picula odgovarja: "V pismu so navedena dejstva, znana tako javnosti kot mojim sogovornikom. Ne verjamem, da je v njem karkoli presenetljivega, kar bi moral demantirati."
Picula je tudi zapisal, da v trenutnem ozračju incidentnih situacij, ki jih dodatno obremenjujejo tudi slovenski poskusi internacionalizacije nekaterih delov hrvaških odnosov, ni prepričan, da bi njun sestanek obrodil sadove. Picula je v pismu slovenske ribiče in policijo obtožil, da s stalno prisotnostjo svojih plovil čez črto sredine v Piranskem zalivu, otežujejo uveljavljanje maloobmejnega sporazuma. Napete razmere bi po njegovem mnenju najprej morala umiriti premierja obeh držav na napovedanem skorajšnjem srečanju.
Zapisal je, da verjame, da bodo do konca dne dobili potrdilo o tem, ali bo prišlo do sestanka in kdaj. Hrvaški veleposlanik v Ljubljani gospod Sardelić je zjutraj prosil za sprejem v kabinetu premierja Janeza Drnovška, da bi mu predal osebno pismo premierja Ivice Račana, v katerem je on še enkrat pojasnil osnovna stališča, ki jih bo hrvaška stran predstavljala na tem srečanju.
Picula je sicer Rupla pozval, da bi na štiri oči ponovno spregovorila 17.septembra v New Yorku, vendar uradna Ljubljana na ta predlog še ni odgovorila.