Predsednik republike Janez Drnovšek se je na sedežu Združenih narodov v New Yorku srečal z generalnim sekretarjem organizacije Kofijem Ananom in mu predstavil svojo pobudo za rešitev humanitarne krize v Darfurju.
Kot je za 24ur.com povedala naša ameriška dopisnica Nataša Briški, sta se na novinarski konferenci po srečanju z Ananom strinjala, da je situacija v Darfurju težka in da za rešitev nastale krize humanitarna akcija ne bo dovolj. Drnovšek je poudaril, da je potrebna politična akcija in obravnavanje problema pred Varnostnim svetom. Anan je dejal, da ceni Drnovškovo pobudo.
V Darfur bi morali poslati mednarodne enote
Dopisnikom pri ZN je Drnovšek na novinarski konferenci pojasnil, da je generalnega sekretarja pozval, naj organizira močnejšo mednarodno zasedbo v Darfurju.
Kot je znano, mirovne operacije v tej zahodni Sudanski pokrajini operacije trenutno izvaja le Afriška unija, Sudanska vlada pa zavrača sodelovanje mirovnih enot Združenih narodov.
Pobud je bilo že veliko, konkretnih dejanj pa ne
Na vprašanje, kaj konkretnega razen mirovne pobude je pripravljena prispevati Slovenija, je Drnovšek predstavil humanitarni načrt za izgradnjo begunskega taborišča in terenskih bolnišnic. Izpostavil je tudi, da bi Slovenija lahko ponudila strokovnjake za razminiranje. Znano je namreč, da tri leta trajajoči spopadi med arabskimi milicami in dvema uporniškima skupinama za sabo nista pustili le prek 180.000 žrtev (po uradnih podatkih, neuradno jih je še več), temveč tudi opustelo pokrajino, ki je neprimerna za vrnitev več kot dva milijona beguncev.
Darfurju grozi nov izbruh nasilja
Drnovškov poseg v reševanje trenutno najhujše humanitarne krize na svetu prihaja v času, ko Darfurju grozi nov izbruh nasilja, saj so mirovna pogajanja med vlado in uporniki v nigerijski prestolnici Abuja zastala, mirovni misiji držav Afriške unije (AMIS) primanjkuje denarja, osebja, opreme in učinkovitosti, decembra je Čad napovedal vojno Sudanu, sudanska vlada pa nasprotuje oblikovanju mirovne misije ZN.
Janša podprl Drnovškovo pobudo
Slovenski premier Janez Janša je pred Drnovškovim odhodom v New York izrazil podporo njegovim zunanjepolitičnim pobudam glede reševanja krize v Darfurju. "Pomembno je, da tudi Slovenija, ki je stabilna država in ne več država na repu po razvitosti, sodeluje pri reševanju problemov v globalnem svetu," je dejal Janša. Ob tem je menil, da je na lestvici prioritet s humanitarnega vidika zagotovo kriza v Darfurju tista, ki bi ji bilo potrebno nameniti bistveno več pozornosti kot danes.
Slovenija bo tudi formalno sodelovala v vseh aktivnosti v okviru zmožnosti, ki jih ima na voljo. Za večje samostojne humanitarne akcije, ki bi bile hitre in učinkovite, Sloveniji primanjkuje transportnih sredstev, to je predvsem letalski prevoz. Zaradi tega je nujno sodelovati s tistimi državami, ki takšne možnosti imajo. Če se bodo varnostne razmere umirile, bo Slovenija zagotovo del tega humanitarnega projekta, tako Janša.