
Slovenski in makedonski predsednik, Janez Drnovšek in Boris Trajkovski, sta po današnjih pogovorih v Skopju izrazila zadovoljstvo nad dobrim dvostranskim sodelovanjem in se strinjala v zavezanosti po njegovem nadaljevanju, kot tudi njegovi okrepitvi in intenziviranju na vseh področjih. Državi, ki imata skupen cilj vstopa v evroatlantske povezave, dobro sodelujeta tudi na mednarodnem področju, Slovenija pa je na pogovorih izrazila pripravljenost tudi v prihodnje Makedoniji pomagati pri vključevanju v EU in Nato, sta povedala predsednika na skupni novinarski konferenci. V okviru te strategije sta sicer pristojna ministra danes podpisala tudi memorandum o slovenski tehnični pomoči Makedoniji pri vključevanju v EU, ministrstvi za delo, družino in socialne zadeve pa sporazum o sodelovanju.
Predsednik Drnovšek je v izjavi po pogovorih dejal, da ceni uspeh Makedonije pri stabilizaciji razmer in vzpostavitvi novih medetničnih odnosov. Po njegovem mnenju bi to lahko bil model tudi za druga območja, kjer obstajajo etnične napetosti, med njimi tudi Kosova. Izpostavil je tudi pomen stabilnosti Makedonije za celotno regijo in Evropo, ob tem pa izrazil prepričanje v evropsko prihodnost Makedonije, kot tudi vseh območij, ki bi sledili njenemu modelu reševanja etničnih napetosti. Ob tem je poudaril, da si je EU zadala nalogo stabilizacije JV Evrope, kar bo posebno pomembno pri širitvi unije in pri tem spomnil, da se sedaj prav v Makedoniji preizkuša skupna obrambna politika unije.
Predsednik Drnovšek je obisk v Skopju označil kot zelo pomemben in kot enega prvih od prevzema predsedniškega položaja. Spomnil je, da je na obisk prišel z močno vladno in gospodarsko delegacijo in izrazil prepričanje, da bo obisk pomenil nov impulz in dal nove pobude za prihodnje sodelovanje med državama kot tudi nov zagon gospodarskemu sodelovanju.
Trajkovski čestital Sloveniji
Makedonski predsednik Trajkovski je v izjavi po pogovorih čestital Sloveniji ob uspešno izvedenih referendumih za vstop v EU in Nato, na katerih je, kot je dejal, velika večina državljanov dala podporo vladi pri vključevanju v obe povezavi. Po njegovih besedah to daje Makedoniji pogum in dodatno vzpodbudo za dosego tega cilja.
Trajkovski je potrdil, da sta s predsednikom, kot tudi na pogovorih med vladnima delegacijama, strinjali o potrebi po pospeševanju sodelovanja na gospodarskem področju. Kot je dejal, so s tem ciljem danes pripravili tudi gospodarski forum, na katerem bodo preučili možnosti za nove investicije in okrepitev gospodarskega sodelovanja. Trajkovski je še izpostavil, da bo že nekaj ur po podpisu memoranduma o tehnični pomoči Makedoniji pri vključevanju v EU potekal v Skopju evropski forum, makedonski minister za finance pa bo v četrtek odpotoval v Ljubljano. Trajkovski je še dodal, da so se na pogovorih tudi dogovorili za skupno delovanje glede reševanja vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ, ki je pomembno ne le za gospodarstvo, ampak tudi za sodelovanje med državami na območju.
Ob obisku sta državi danes podpisali sporazum o sodelovanju med slovenskim ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve in makedonskim ministrstvom za delo in socialno politiko. Na slovenski strani ga je podpisal minister za delo, družino in socialno politiko Vlado Dimovski, na makedonski pa minister za delo in socialno politiko Jovan Manasijevski. Ta sporazum predvideva različne oblike sodelovanja, predvsem izmenjavo strokovnjakov s področja dela in socialnih zadev, posvetovanje in dodatno usposabljanje strokovnjakov ter izmenjavo strokovnega gradiva, predvsem programov izvajanja politike dela in zaposlovanja, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Minister za evropske zadeve Janez Potočnik in makedonska ministrica za evropske integracije Radmila Šekerinska pa sta podpisala memorandum o strokovni pomoči na področju evropskih zadev.
Predsednik Drnovšek se je danes v Skopju sestal tudi z makedonskim premierom Brankom Crvenkovskim. V pogovorih s Crvenkovskim je slovenski predsednik omenil, da bo Slovenija v času letošnjega predsedovanja Srednjeevropskemu sporazumu o prosti trgovini (CEFTA) pomagala Makedoniji pri pridobitvi povabila za pristop k sporazumu CEFTA. Premieru je izrazil upanje, da bo obisk dodatna spodbuda za nadaljnji razvoj političnega in gospodarskega sodelovanja med državama. Premier Crvenkovski se je slovenskemu predsedniku zahvalil za slovensko podporo v prizadevanjih za članstvo Makedonije v EU in Nato ter poudaril, da makedonska vlada s svojimi ukrepi pripravlja osnovo za izboljšanje pogojev za tuja vlaganja. Dejal je še, da so najbolj pozitivne izkušnje s tujimi investicijami ravno s slovenskimi podjetji.
V Makedoniji tudi Rupel

Zunanji minister Dimitrij Rupel, ki Drnovška spremlja na obisku v Makedoniji, pa se je ob tej priložnosti sestal z makedonsko zunanjo ministrico Ilinko Mitrevo. Ministra sta odnose med državama ocenila kot dobre. Poudarila sta, da je podpis pristopnih protokolov za vstop novih članic v zvezo Nato pomemben tudi za JV Evropo. Ministrica Mitreva je pozdravila slovensko ponudbo o izmenjavi izkušenj pri vključevanju v EU in Nato, sogovornika pa sta pozornost namenila tudi aktualnim razmeram v regiji. Ministra sta se dotaknila tudi vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ. Tudi Rupel je makedonski strani ponudil slovensko podporo pri morebitnem vključevanju Makedonije v CEFTA, obenem pa ministrico Mitrevo povabil, da obišče Slovenijo.
Makedonska vlada za prelete ameriških letal
Vilensko izjavo, v kateri so članice Vilniuške skupine 5. februarja izrazile podporo ameriški politiki do Iraka, je podpisala tudi Makedonija. Makedonska vlada je sicer izrazila politično podporo temu, da dovoli koalicijskim silam pod vodstvom ZDA letalske prelete nad ozemljem Makedonije, tranzit in uporabo letališč ter vojaškega poligona Krivolak, vendar sobranje zadeve še ni obravnavalo. Na vprašanje makedonskemu predsedniku Borisu Trajkovskemu, ali je Skopje že dobilo uradno zahtevo po preletih in uporabi omenjenega, je odgovoril potrdilno. Dodal je, da sedaj ugotavljajo, kako bo postopek tekel oziroma kako bodo potekali preleti, ko bo to potrebno. Zaenkrat torej omenjena ponudba Makedonije še ni uresničena, je dejal Trajkovski na novinarski konferenci, ki sta jo pripravila skupaj s predsednikom Drnovškom po pogovorih, na katerih sta govorila predvsem o dvostranskem sodelovanju in vključevanju v evroatlantske povezave.