Predsednik republike Janez Drnovšek in indijski premier Manmohan Singh sta v New Delhiju izrazila interes za poglobitev sodelovanja med državama na vseh področjih. Drnovšek, ki se v New Delhiju udeležuje mednarodne konference ob 100. obletnici ustanovitve mirovnega gibanja Mahatme Gandhija, se je srečal tudi z indijskim zunanjim ministrom Pranabom Mukherjeejem in vodjo vladajoče kongresne stranke Sonio Gandhi.
Kot so spodočili iz Drnovškovega urada, sta se Drnovšek in Singh strinjala, da bo k poglobitvi sodelovanja prispevala tudi odločitev indijske vlade, da v kratkem v Ljubljani odpre veleposlaništvo. Indijski premier je poudaril, da je Slovenija kot članica Evropske unije in v prihodnjem letu predsedujoča uniji za Indijo pomemben partner, lahko pa je tudi okno v Evropo za indijsko gospodarstvo.
Slovenski predsednik
poudaril, da so načela Gandhijeve politike v današnjem svetu čedalje
bolj aktualna, saj je očitno, da velikih problemov in kriz ni mogoče
reševati s silo, ampak samo s pogovori in osveščanjem. Indijska in
slovenska stran sta se tudi strinjali, da so reforme Združenih narodov nujno potrebne
in da je treba zagotoviti uravnoteženost sestave Varnostnega sveta ZN.
Drnovšek se je sestal tudi z vodjo kongresne stranke Sonio Gandhi, v pogovoru pa je poudaril, da bi današnji svet nujno potreboval nove voditelje, kakršen je bil Mahatma Gandhi. V pogovoru z zunanjim ministrom Mukherjeejem pa je bil izražen interes za razvoj dvostranskih odnosov in sodelovanje, ki ga razvija Indija z EU, so še sporočili iz urada predsednika republike.
Predsednik Drnovšek je na konferenci o filozofiji Mahatme Gandhija govoril v okviru teme Nenasilno reševanje sporov in grajenje miru, ob robu pa se je sestal z več uglednimi osebnostmi, med drugim z Nobelovim nagrajencem za mir Muhammadom Yunusom in znanim norveškim ekonomistom Johanom Galtungom.
Konferenco v New Delhiju je sicer odprla Sonia Gandhi s pozivom, da mora Indija zagotoviti napredek za vse ljudi, če želi ohraniti Gandhijevo dediščino. "Naša dežela je v zadnjih desetletjih dosegla ogromen napredek in doživlja nagle spremembe," je dejala Gandhijeva ob začetku dvodnevne konference, ki je del praznovanj ob stoletnici ustanovitve Gandhijevega gibanja.
Tudi Nobelov nagrajenec Yunus se je v svojem nastopu osredotočil na revščino. "Nemogoče je razmišljati o miru na svetu, če 60 odstotkov svetovnega prebivalstva živi s šestimi odstotki svetovnega prihodka," je dejal Yunus, ki se je zavzel za večje vlaganje v "socialne posle". "Ni treba, da vsi posli prinašajo maksimalni dobiček," je pojasnil.
Konference se udeležuje okoli 400 svetovnih voditeljev ter predstavnikov civilno-družbenih organizacij, ki podpirajo mir in človekove pravice. Glavne teme srečanja so nenasilen pristop k reševanju sporov in gradnji miru, Gandhijeva filozofija za premagovanje revščine, za izobraževanje in usposabljanje, dialog med narodi in kulturami ter prizadevanja za svet brez jedrskega orožja in nasilja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.