Predsednik republike Janez Drnovšek, ki po svetu predstavlja svojo pobudo za Darfur, je ob inavguraciji novega bolivijskega predsednika Eva Moralesa prisostvoval slovesni podelitvi oblasti po izvirnih običajih.
Drnovšek si je ogledal, kako je novoizvoljeni predsednik Morales opravil poseben obred zahvale materi Zemlji v skladu z indijanskimi običaji v starodavnem mestu Tihuanacu, ki leži okrog 65 kilometrov od prestolnice La Paz in je bilo pred 5000 leti središče tamkajšnje civilizacije. Poleg Drnovška si je starodavni obred ogledalo še devet predsednikov držav, med njimi Hugo Chavez iz Venezuele, Alejandro Toledo iz Peruja, Nestor Kirchner iz Argentine, Luiz Inacio Lula da Silva iz Brazilije, Alvaro Uribe iz Kolumbije ter Alfredo Palacio iz Ekvadorja. Španija je v Bolivijo poslala prestolonaslednika, princa Felipeja, tam pa so bili tudi visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter predstavniki Združenih narodov in Združenih držav Amerike.
Morales se je zahvalil materi Zemlji za politično zmago in obljubil, da bo "sledil enakosti in pravičnosti". Indijanski duhovniki so mu predali tudi posebno palico, okrašeno z dragimi kamni in kondorjevimi peresi, ki med Indijanci velja za simbol najvišje oblasti.
Uradna inavguracija bo sicer v nedeljo, slovesnosti pa bodo potekale ves dan. Po nekaterih podatkih naj bi tam pričakovali tudi kubanskega predsednika Fidela Castra.
V Boliviji tudi o Darfurju
Drnovšek pa ima med obiskom v Boliviji na programu tudi več dvostranskih srečanj s kolegi iz latinskoameriških držav, ki jim bo med drugim predstavil svojo pobudo za sudansko pokrajino Darfur.
V Bruselj ga ne bo
Drnovšek je pred tem obiskal Združene države, na poti domov pa naj bi se po prvotnih načrtih ustavil v Bruslju, kjer naj bi se o svoji pobudi za Darfur pogovarjal s predstavniki evroatlantskih institucij. Vendar se to ne bo zgodilo, obisk je namreč odpovedan, so sporočili iz urada predsednika republike.
Sicer pa je Drnovšek za Delo razložil, da je s svojimi pobudami za Darfur, pa tudi za Kosovo, želel prebuditi mednarodno skupnost, in obljubil, da "bo sledil še kakšen primer".
"Triletna mirovna prizadevanja v Darfurju niso obrodila sadov. Treba je na novo zastaviti reševanje krize. Situacija se je od septembra lani do danes bistveno poslabšala... Zakaj sedaj? Združilo se je kar nekaj elementov, predvsem pa je potreben nov impulz. Zakaj ga ne bi dala Slovenija?" se je vprašal predsednik.