
Slovenski predsednik Janez Drnovšek se je v okviru obiska na Kosovu ločeno srečal s predstavniki misije ZN v pokrajini (UNMIK) in kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo, nato pa si je ogledal nekaj znamenitih srbskih samostanov, ki naj bi v skladu z njegovim predlogom za rešitev kosovskega vprašanja dobili posebno mednarodno zaščito. Drnovšek je sogovornikom predstavil svoj načrt, v katerem meni, da je ob izpolnitvi določenih pogojev samostojno Kosovo edina realna možnost.
Drnovšek se je najprej srečal z visokim predstavnikom UNMIK Jeanom Dussordom s sodelavci. Kot je povedal Drnovškov svetovalec za mednarodne odnose Ivo Vajgl, so predstavniki UNMIK poudarili, da cenijo prispevek Slovenije k naporom mednarodne skupnosti za stabilizacijo Kosova in boljšemu poznavanju problemov v pokrajini.
Poudarili so tudi, da bodo pogajanja o prihodnjem statusu Kosova zahtevala veliko stopnjo pripravljenosti na kompromis in pripravljenost vseh, ki poznajo probleme na Kosovu, da prispevajo k oblikovanju takšnega statusa pokrajine, ki bo Kosovu odprl evropsko perspektivo. Po mnenju predstavnikov UNMIK bi bilo vzdrževanje statusa quo na Kosovu najslabše, saj bi prispevalo k zaostrovanju problemov, je povedal Vajgl, ki spremlja predsednika na Kosovu.
Razvito sodelovanje med državama

Slovenski predsednik se je nato srečal s kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo, s katerim sta prav tako govorila o Drnovškovem načrtu za Kosovo. Poudarila sta, da je sodelovanje med Slovenijo in Kosovom zelo razvito, o čemer pričajo pozitivne izkušnje slovenskih predstavnikov v mednarodni upravi Kosova in prisotnost slovenskega gospodarstva v pokrajini.
Drnovšek je v pogovoru z Rugovo poudaril pomen zaščite in avtonomije za srbsko manjšino na Kosovu in zaščite srbskih in drugih verskih ter zgodovinskih objektov v pokrajini. Izpostavil je načelo eksteritorialnosti in mednarodne zaščite, ki bi po doseženem dogovoru o prihodnjem statusu Kosova moralo jamčiti ohranjanje teh spomenikov in sožitje med različnimi narodi na tem območju.
Drnovšek, ki se na Kosovu mudi na povabilo srbske pravoslavne cerkve, je po srečanju z Rugovo obiskal samostan Gračanica iz 14. stoletja, kjer ga je sprejela prednica samostana in mu predstavila njegovo zgodovino. Predsednik Drnovšek je imel nato na programu še obisk samostanov v Peči in Dečanih.