Ob dnevu spomina na mrtve, državnem prazniku, so po vsej Sloveniji in tudi zamejstvu potekale številne spominske in žalne slovesnosti. Spominu na mrtve so se s polaganjem vencev poklonili tudi najvišji predstavniki države, med katerimi pa zaradi slabega počutja ni bilo predsednika republike Janeza Drnovška. S predsedniškega urada so sporočili, da ne gre za nič hujšega, šlo naj bi za slabost oziroma prehlad. Predsednik naj bi sicer še včeraj do poznih večernih ur pripravljal predlog za ustavne sodnike, na delovno mesto pa naj bi se vrnil v ponedeljek. Drnovšek bi moral položiti vence k spomeniku padlim in umrlim v boju proti okupatorjem Slovenije v spominskem parku, na pomnik padlim v vojni za Slovenijo 1991 in k Lipi sprave na ljubljanskih Žalah.
Uran molil za mrtve
Ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Alojz Uran pa je pri spomeniku padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah vodil molitev za vse padle v slovenski osamosvojitveno vojni. Uran je ob tem poudaril, da so padli za samostojno Slovenijo svoji domovini darovali največ, kar je mogoče - življenje, zato smo danes vsi zavezani, da to samostojnost ohranjamo in utrjujemo.
Spor z veterani
Predsednik vlade Janez Janša z delegacijo je že v ponedeljek položil vence na tri osrednje spomenike na Žalah, spominu padlim v vojni za Slovenijo 1991 pa se je poklonil skupaj z ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman, ministrom za notranje zadeve Dragutinom Matejem, ministrom za obrambo Karlom Erjavcem, generalnim direktorjem Slovenske policije Jožetom Romškom in načelnikom Generalštaba Slovenske vojske Albinom Gutmanom.
Ob tem je prišlo do zapletov, saj naj bi v zadnjem trenutku prišlo do spremembe protokola, zaradi katere so veterani vojne za Slovenijo položili vence brez navzočnosti častne enote Slovenske vojske in veteranskih praporov. Zveza policijskih veteranskih društev Sever je proti spremembi protokola protestirala, Protokol RS pa je obžaloval, da je pri polaganju vencev prišlo do nesporazuma z veteranskimi organizacijami.
Predsednik državnega zbora France Cukjati je v sredo položil vence na štirih spominskih obeležjih na Celjskem. Najprej je obiskal spomenik žrtvam povojnih pobojev na Teharjah, potem pa je venec položil k spomeniku žrtvam narodnoosvobodilnega boja na Frankolovem. Predsednik DZ je venec položil tudi k spomeniku žrtvam zaporov Stari pisker v Celju, ki je bil v času nemške okupacije eden najbolj krutih krajev zločinskega zatiranja Slovencev.
V sredo je minister za javno upravo Gregor Virant položil venec pobitim v Kočevskem Rogu pred breznom pod Krenom. Minister za šolstvo in šport Milan Zver pa je isti dan položil venec k spomeniku žrtvam povojnih pobojev na pokopališču v Slovenski Bistrici, nato pa še k spominskemu obeležju pred vhodom v prvi rov grobišča na Zgornji Bistrici, kamor so prepeljali posmrtne ostanke žrtev povojnih pobojev, ki so jih izkopali v breznu Konfin in v Kočevskem Rogu. Minister Virant in ljubljanski župan Zoran Janković sta danes vence položila na Urhu v spomin padlim med drugo svetovno vojno, po slovenskih občinah pa so potekale tudi številne spominske slovesnosti.
Slovenske delegacije na žalnih slovesnostih v spomin na vse žrtve te dni polagajo vence tudi na številnih lokacijah v zamejstvu. Danes je delegacija pod vodstvom predsednika državnega sveta Janeza Sušnika položila vence v Gonarsu in Gorici, v avstrijskem Gradcu pa je potekala osrednja komemoracija, na kateri je venec na spominsko obeležje položil tudi slovenski veleposlanik v Avstriji Ernest Petrič. Venec v spomin vsem žrtvam v taborišču v Šarvarju na Madžarskem so položili v ponedeljek, spomin na mrtve pa so ta dan obeležili s polaganjem vencev tudi v Spominskem parku v bivšem italijanskem taborišču Kampor na Rabu.
Številne maše in molitve
Ob današnjem cerkvenem prazniku vseh svetih so po cerkvah in pokopališčih v vseh župnijah potekale tudi številne maše in molitve, maše pa so darovali tudi škofje. Ljubljanski nadškof je torej vodil molitev na ljubljanskih Žalah, ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik pa v ljubljanski stolnici. V Mariboru je v cerkvi na Podbrežju mašo daroval mariborski nadškof in metropolit Franc Kramberger, osrednjo mašno slovesnost v koprski škofiji pa v cerkvi v Lokovcu koprski škof Metod Pirih. V stolnicah slovenskih škofij so maševali tudi novomeški škof Andrej Glavan, celjski škof Anton Stres in murskosoboški škof Marjan Turnšek.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.