Podgoriški center za varnost je prepovedal protestni shod, ki ga je črnogorska opozicijska Srbska ljudska stranka (SNS) napovedala za 28. november zaradi obiska slovenskega predsednika Janeza Drnovška.
SNS, ki ga vodi Andrija Mandić, je pred tem pozvala vse prebivalce Podgorice, naj se udeležijo protestnega shoda pred črnogorskim parlamentom ob prihodu Drnovška. V stranki so poudarili, da bodo na protestnem shodu "nedobronamernemu gostu že pokazali, da nima kaj iskati v Črni gori in državni skupnosti SČG".
"Drnovškovi motivi v njegovi politiki konfrontiranja in izzivanja spopadov v regiji s podporo albanskim skrajnežem so zadosten razlog, da se zberemo in mu v obraz povemo - ven iz Črne gore," piše v sporočilu SNS. Mandićeva stranka je poleg tega prepričana, da se bodo protestnega shoda udeležili vsi, ki jim je do Kosova v sestavi SČG.
Drnovškovemu prihodu v Podgorico nasprotujejo tudi druge parlamentarne opozicijske stranke, vključno z najmočnejšo med njimi, Socialistično ljudsko stranko (SNP) Predraga Bulatovića. Slednja se sicer ni izrekla, ali bo pozvala svoje privržence na protestni shod, ki ga je napovedala SNS.
Črnogorska zveza združenj razseljenih in pregnanih s Kosova je v sredinem sporočilu za javnost izrazila upanje, da si bo Drnovšek premislil in ne bo prišel na obisk. Opozorila je še, da obisk sovpada z državnim praznikom Albanije, dnevom zastave, ki ga 28. novembra slavijo vsi Albanci. V DPS črnogorskega premiera Mila Djukanovića so zatrdili, da Drnovškov prihod ni z ničemer povezan s črnogorskimi Albanci.
Vujanović: Obisk ne more ogroziti varnosti
Črnogorski predsednik Filip Vujanović pa ocenjuje, da obisk Drnovška nikakor ne more vplivati na varnostne razmere v Črni gori. "Mislim, da ta obisk nikakor ne more vplivati na varnost, in verjamem, da se bo pokazal primeren odnos gostitelja do gosta," je povedal.
Vujanović je pojasnil, da Drnovšek prihaja kot predsednik države, s katero ima Črna gora "izredno vsebinske državne in gospodarske odnose na vseh področjih". V komentarju na ostre odzive črnogorske opozicije na Drnovškov obisk je Vujanović dejal, da je treba predsednika sprejeti na način, "primeren črnogorskem gostoljubju" in potrebi po potrditvi in napredovanju dobrih odnosov.
Drnovšek: Imam pravico do izražanja svojega mnenja
Drnovšek pa je pred obiskom v Črni gori, kjer napovedujejo referendum o neodvisnosti, povedal, da "Slovenija kot država, ki se je osamosvojila na podlagi odločitve na referendumu, ne more nobeni državi reči, da ne sme imeti takšnega referenduma". Kljub temu pričakuje, da bo po referendumu ne glede na njegov izid prišlo do dogovora o ohlapni povezavi s Srbijo.
Glede ugibanj o neusklajenosti vlade in predsednika glede zunanje politike je Drnovšek pred obiskom v Podgorici predlagal srečanje z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, vendar zaenkrat do njega še ni prišlo, je pa danes o teh vprašanjih znova govoril s premierom Janezom Janšo, s katerim po njegovih besedah nimata razlik. Drnovšek je ob tem odločno zanikal, da bi med vlado in njim prihajalo do razhajanj glede zunanje politike.
Glede svoje pobude o prihodnjem statusu Kosova je predsednik dejal, da ne gre za predlog države, o katerem bi se morale usklajevati vse slovenske institucije. Po njegovih besedah se bodo morali usklajevati Srbi in kosovski Albanci, zato usklajevanje v Sloveniji ne bi imelo smisla. Kot je pojasnil, je predlog predstavil, ker je že dolgo vključen v to vprašanje in ker ga mednarodna skupnost ves čas sprašuje za mnenje.