Gibanje za pravičnost in razvoj ter občina Zagorje ob Savi so se ob peti obletnici smrti nekdanjega predsednika države Janeza Drnovška pri spominskem obeležju poklonili njegovemu spominu. Predsednik gibanja Stane Pejovnik je povedal, da Slovenija takšnega človeka, kot je bil Drnovšek, ta hip zelo potrebuje.
Župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan je poudaril, da so Drnovška s ponosom klicali "naš Jano". Tudi po njegovi oceni bi Slovenija danes potrebovala človeka, kot je bil Drnovšek. Prav iz njegovega dela pa Zagorjani črpajo pozitivno energijo.
Njegovemu spominu so se poklonili tudi že v petek na predvečer obletnice na spominskem večeru v ljubljanski knjigarni Konzorcij. Vodja kabineta predsednika republike Alja Brglez je prav tako v petek v imenu predsednika republike Boruta Pahorja položila venec na grob Janeza Drnovška.
Politični sopotniki Janeza Drnovška opisujejo kot odličnega organizatorja političnih procesov in človeka odločitev z izjemno avtoriteto. Drnovšek je dolga leta vodil tudi LDS, stranko, ki je nastala iz ZSMS. Njegov predhodnik v vodstvu stranke je bil Jožef Školč, ki je tudi pozneje ostal njegov politični sopotnik. Ob obletnici Drnovškove smrti je poudaril, da je pri njem treba ceniti zlasti njegove pretehtane odločitve.
Prvi predsednik vlade, danes pa evropskih poslanec Lojze Peterle ima najlepši spomin na zadnje srečanje z Drnovškom jeseni 2007. Kot je pojasnil Peterle, sta se tedaj pogovarjala predvsem o etiki v politiki. Peterletu je ta pogovor Drnovška prikazal v drugačni luči, saj je govoril "osebno, mirno, vendar etično zavzeto, brez vezave na politične interese izven njega".
Peterle obžaluje, da Drnovšek "s svojim ponotranjenim odnosom do politike v zadnjih letih, s poudarkom na etiki in pravičnosti, ni mogel več izraziteje vplivati na slovensko politično sceno". "Če bi ves čas naše tranzicije uveljavljali ta poudarek, bi ne prišli v tako krizo," je pojasnil Peterle.
V zadnji Drnovškovi vladi je kot državni sekretar na šolskem ministrstvu z njim sodeloval tudi Stanislav Pejovnik, danes rektor ljubljanske univerze. Poudaril je, da je bil Drnovšek "človek odločitev". Vedel je, da je politika iskanje možnega, in svoje ideje predstavil javnosti takrat, ko je vedel, da so izvedljive. "Ni počenjal neumnosti, kakršne politiki počenjajo danes, da tisto, kar jim pade na pamet, še isti trenutek sporočijo vesoljnemu svetu," je dejal Pejovnik.
Drnovšek je povezoval zelo različne filozofije, različna znanja in vedenja. V času, ko je bil predsednik vlade, so bili prav tako zelo jasno postavljeni cilji, in čeprav je imel "izjemno avtoriteto", je te cilje znal uveljavljati s konsenzom. "In v takšnem sistemu družba deluje, ker ima neko vizijo, strategijo in cilj," je dejal Pejovnik.
Ob ustanovitvi Gibanja za pravičnost in razvoj je Drnovšek vodenje zaupal prav Pejovniku, ker naj ne bo podlegal političnim pritiskom in naj bi se dobro ujel z mlajšo generacijo.
V LDS so ob tej priložnosti zapisali, da je bil Drnovšek napreden, izkušen in vizionarski politik, ki je Slovenijo popeljal na pot demokratične evropske države, članice EU in zveze Nato. Pečat, ki ga je pustil v slovenskem političnem in družbenem prostoru, po mnenju LDS ne bo nikoli pozabljen.
KOMENTARJI (672)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.