Predsednik republike Janez Drnovšek se je na spletni strani Gibanja za pravičnost in razvoj odzval na izjave predsednika vlade Janeza Janše, ki je med drugim Drnovškovo ravnanje označil kot "nehigienično" in ga pozval, naj se počasi začne obnašati kot predsednik vseh državljanov.
"No, ste videli? Če mački stopiš na rep, zajavka! Ravno to je storil predsednik vlade, ko je bral spletno stran Gibanja za pravičnost in razvoj. Namesto, da bi resno vzel opozorila, da se dogajajo stvari, ki se ne bi smele, je odgovoril z žaljivimi napadi," je zapisal Drnovšek.
Kot je dodal, je treba opozarjati na pomanjkljivosti v delovanju države in jih postopno odpravljati. Pa ne zato, ker bi bili proti tej ali drugi vladi, pač pa zato, da bo naša država boljša in prijaznejša. "Če bo vlada delala dobro in v korist državljanov, jo bomo pohvalili. Vendar za zdaj izgleda, da se ta vlada bolj ukvarja sama s sabo in z utrjevanjem svoje oblasti. Od nikoder ni tolikokrat najavljenih gospodarskih reform, vlada ne rešuje in niti ne poizkuša reševati zapletenih odnosov s sosedi, veliko pa kadruje, v gospodarstvu, v medijih, povsod. Izgleda, da je pomembna predvsem lojalnost vladi oziroma stranki, ne pa kakovost ljudi," je kritičen Drnovšek.
Če kdo opozori na te pojave, je takoj deležen ostrih napadov vladnih predstavnikov in zasmehovanja s strani provladnih časopisov. "Pa nekateri kritizirajo Rusijo zaradi avtokratske politike. Ne bi bilo treba iti tako daleč," ugotavlja predsednik republike.
Še je upanje...
Predsednik republike tudi meni, da ima vsak priložnost, da se spremeni in začne delati drugače - tudi predsednik vlade in njegovi možje. Bilo bi v veliko korist naše države in vseh državljank in državljanov, če se to zgodi. "Zakaj bi se morali tako trdo med sabo ločevati po strankarski ali kakšni drugi pripadnosti, ko pa bi lahko skupaj, z medsebojnim upoštevanjem in spoštovanjem, storili zelo veliko," še sprašuje.
"Z veseljem bomo sprejeli ponujeno roko za sodelovanje na podlagi pravice in poštenosti. Če pa bo odgovor sovražen in žaljiv, pa se mu bomo tudi znali postaviti po robu. Še naprej bomo opozarjali na slabosti, podprli pa bomo vse dobro, kar bo naredila ta ali kakšna druga vlada," sklene predsednik republike.
Kot je znano, je premier Janša v sredinem pogovoru za Radio Ognjišče zavrnil vse očitke Drnovška, ki je kritiziral ministra za zdravje Andreja Bručana v zvezi z nakupom operacijskih miz in ministra za javno upravo Gregorja Viranta v zvezi z gradnjo asfaltne baze v Planinski vasi ter premiera posredno pozval k njuni zamenjavi.
"Nekoliko nehigienično je, da ljudje, ki so v rokah imeli škarje in platno in bi zadeve lahko razrešili, pozivajo, k odstopu." Gre za nehigienično ravnanje in za amnezijo, ko gre za njihovo lastno odgovornost, je dodal premier. Drnovšek bi moral po njegovem mnenju razčistiti, ali je predsednik stranke oz. gibanja ali pa predsednik vseh državljanov in se počasi začeti tudi tako obnašati.
Predsednik se je glede sporne gradnje asfaltne baze sestal tudi z ministrom Virantom. Drnovšek je po pogovoru ocenil, da sta tako minister kot upravna enota v tej zadevi ravnala zakonito in korektno. Opozoril pa je na širše razsežnosti zadeve, predvsem na sporne odločitve občinskega sveta, ki je kljub drugačnim odločitvam ministrstev s svojim prostorskim aktom legaliziral sporno asfaltno bazo.
MZZ zavrača obtožbe
Zunanje ministrstvo je v zvezi z izjavami predsednika republike Drnovška, da ni ustrezno obveščen o zunanjepolitičnih dejavnostih slovenske vlade, danes sporočilo, da ministrstvo predsednika redno obvešča o svojih dejavnostih in je torej seznanjen s praktično vsemi zunanjepolitičnimi dejavnostmi ministrstva.
Na Drnovškovo izjavo o zunanjepolitičnih aktivnostih vlade se je odzval tudi kabinet premierja, ki je predsednikovo izjavo označil za neresnično.
Kot so sporočili, je urad predsednika republike v letu 2006 prejemal v povprečju 9,4 poročila predstavništev Slovenije (t.i. depeš) dnevno. To po mnenju MZZ pomeni, da je predsednik sproti obveščen praktično o vseh, ne samo o najpomembnejših zunanjepolitičnih dejavnostih MZZ.
MZZ je spomnil, da je vlada marca lani oblikovala delovno skupino za usklajevanje zunanjepolitičnih dejavnosti Slovenije, v kateri sodelujejo tudi predstavniki predsednikovega urada. Skupina je nato pripravila uredbo o sodelovanju, obveščanju in usklajevanju na področju zunanjih zadev in mednarodnih odnosov, ki jo je vlada sprejela decembra lani.
MZZ nadaljuje, da je vlada na podlagi uredbe januarja sprejela načrt predvidenih srečanj predsednika republike, predsednika DZ, predsednika vlade, predsednika DS, ministrov in vodij vladnih služb za leto 2006. Načrt je bil usklajen z vsemi omenjenimi institucijami in resorji, so sporočili.
Na podlagi uredbe in v skladu z napovedanimi dejavnostmi predsednika republike vlada na svojih sejah redno in sproti sprejema gradiva (t.i. informacije) za predsednika. Gradiva pripravlja MZZ, z njimi pa obvešča predsednika o stališčih vlade glede ključnih zunanjepolitičnih vprašanj, ki so povezana z obiski v tujini in pogovori s tujimi sogovorniki v Sloveniji. Vlada je od začetka leta sprejela 14 takšnih informacij, navajajo na MZZ.
Zunanje ministrstvo je oblikovalo tudi strateški svet, ki se ukvarja z aktualnimi zunanjepolitičnimi vprašanji. Na seje strateškega sveta je vedno vabljen tudi zunanjepolitični svetovalec predsednika republike, ki pa se je po navedbah MZZ udeležil le ustanovne seje 1. junija lani. Ostalih osmih sestankov se ni udeležil, pri čemer praviloma ni opravičil svoje odsotnosti, še navajajo na MZZ.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.