
Predsednik republike Janez Drnovšek in monaški knez Albert II. sta danes v Ljubljani potrdila prijateljske odnose med državama, ki jih želita še okrepiti. Predsednik Drnovšek je ob tem kot pomembno izpostavil dejstvo, da je monaški knez na dvodnevni obisk v Slovenijo dopotoval z močno gospodarsko delegacijo, ki bo lahko s slovenskimi gospodarstveniki preučila možnosti sodelovanja. Temu je pritrdil tudi Albert II..
Monaški knez je še povedal, da si že dolgo želi, da bi se Monako odprl državam ob Sredozemlju, ki so mu "skorajda kot sosede". Izpostavil je še, da ima Slovenija edinstveno kulturno in naravno dediščino, zato pri slovenskih projektih ohranjanja narave Monako sodeluje že pet let. Albert II. je ob tem izrazil veselje, da bo lahko med obiskom, ki ga bo zaključil v četrtek zvečer, sam odkril izjemne slovenske kraje.
Albert II. podprl Drnovškova prizadevanja za Darfur
Predsednik republike in monaški knez sta spregovorila tudi o Drnovškovi pobudi za reševanje krize v sudanski pokrajini Darfur. Kot je ob tem spomnil Drnovšek, sta se s knezom na to temo sestala že januarja in takrat skupaj pozvala mednarodno skupnost, naj k tej krizi odločneje pristopi, da bi preprečili še večjo humanitarno tragedijo. Albert II. je danes znova izrazil podporo Drnovškovim prizadevanjem in dodal, da tragedije v Darfurju ne bi smeli več tiho spremljati.
Drnovšek je ob tem menil, da je sodelovanje med Slovenijo in Monakom dokaz, da lahko tudi male države kdaj v svetu kaj premaknejo na bolje. Spomnil je tudi, da je Monako zelo aktiven pri drugih humanitarnih dejavnostih, med drugim na Madagaskarju, kjer podpira prizadevanja slovenskega misijonarja Pedra Opeke.

Albert II. je v Slovenijo dopotoval popoldne, ob srečanju z gostiteljem, predsednikom Drnovškom, in predstavniki GZS pa je imel prvi dan obiska na programu še obisk mestne občine Ljubljana, kjer ga je pozdravila županja Danica Simšič. Predsednik republike pa je kneza nato povabil na večerjo na Brdu pri Kranju.
V četrtek bo knez, ki velja za velikega privrženca naravovarstva, obiskal več slovenskih krajev. Najprej si bo ogledal Postojnsko jamo, od tam pa bo odpotoval v Piran in si ogledal tamkajšnjo Morsko biološko postajo Nacionalnega inštituta za biologijo, predstavniki Zavoda RS za varstvo narave pa mu bodo ob tem predstavili projekte, ki jih je financiral Monako.
Nato bo odšel v Goriška Brda, kjer se bo v vinski kleti Movia - Kristančič srečal s premierom Janšo. Po tem bo Albert II. s helikopterjem poletel nad Triglavskim narodnim parkom, nato pa si bo ogledal Bled, kjer bo zvečer s sprejemom tudi sklenil obisk v Sloveniji.
Velik interes podjetij
Med Slovenijo in Monakom je bilo do sedaj opaziti skromno sodelovanje, katerega rezultat je bilo v letu 2004 le 750.000 evrov skupne blagovne menjave. Glede na interes tako slovenskih kot tudi monaških podjetij za sodelovanje na današnji monaško - slovenski poslovni konferenci pa se tu očitno skriva še neizkoriščen potencial, je povedal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk.

Na monaško - slovenski poslovni konferenci ob uradnem obisku kneza v Sloveniji so sodelovali predstavniki približno petdesetih slovenskih in tridesetih monaških podjetij. Kot je še poudaril Čuk, je to prvi obisk iz Monaka na GZS, ki omogoča krepitev osebnih stikov in bo zagotovo spodbudil gospodarsko sodelovanje med državama.
Slovensko poslovno okolje je v okviru plenarnega dela konference predstavil vodja mednarodne poslovne mreže Ljubo Ulaga, ki je izpostavil predvsem slovensko kakovostno delovno silo, infrastrukturo in predvsem slovensko geostrateško lokacijo, ki omogoča kvalitetne povezave do regionalnih trgov.
V Slovenijo iz slabih dveh kvadratnih kilometrov velikega Monaka uvažamo predvsem izdelke za ličenje, dele in pribor za motorna vozila ter črpalke in kompresorje, izvažamo pa izdelke za družabne igre, sedeže in jadra.
Monako pa je po besedah direktorja Monaške zbornice za razvoj Jeana Pierra Fonteneaua najbolj privlačen za tuje investitorje zaradi gospodarske stabilnosti, nizkih davkov in visoko razvite tehnologije. Monaška podjetja so se namreč prisiljena soočati s tujo konkurenco, kar še dodatno vzpodbuja njihov razvoj.
Kljub temu da ima Monako le 32.000 prebivalcev, je na ozemlju države zaposlenih 42.000 ljudi. Vsak dan na delo v Monako hodi 28.000 Francozov in 3.500 Italijanov, je še povedal Fonteneau.
Po zaključku plenarnega dela konference je sledil prihod monaškega kneza Alberta II., zatem pa pogostitev in druženje z monaškimi poslovneži. Za četrtek so predvideni še individualni razgovori med predstavniki monaških in slovenskih podjetij.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.