
Poleg tega se stroški poslovanja RTVS - ob ohranjanju kvalitete obstoječih programov in uvajanju novih programskih vsebin - povečujejo, prav tako pa raste obseg stroškov dela, ki je vezan na področno zakonodajo, so glede povišanja prispevka po seji vlade v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za kulturo.
Radiotelevizija Slovenija (RTVS) je povišanje RTV prispevka sicer opredelila že v programsko poslovnem načrtu za letošnje leto, v katerem so s februarjem 2002 predvideli petodstotno povečanje. RTV prispevek se je zadnjič povišal septembra lani (za pet odstotkov), kar pomeni, da višina omenjenega prispevka zaostaja za rastjo življenjskih stroškov za 13,9 odstotne točke.
Povišanje RTV prispevka je potrebno tudi, ker RTVS potrebuje lastna sredstva iz naslova prispevka za odplačevanje v preteklosti najetih kreditov, so v zvezi s povišanjem v sporočilu še zapisali na kulturnem ministrstvu. Z zvišanjem prispevka se bodo javnemu zavodu zmanjšali odhodki financiranja (obresti) in tako mu bo več sredstev ostalo za izboljšanje obstoječih in uvedbo novih programskih vsebin.
Da je povišanje RTV prispevka nujno, je konec junija na seji sveta RTV Slovenija opozoril že generalni direktor RTVS Aleks Štakul, ki je takrat dejal, da bi morali povišanje prispevka uveljaviti že s 1. julijem, drugače bo RTVS letos "doživela" za milijardo tolarjev izpada dohodka. Sredi julija je k čimprejšnjemu povišanju RTV prispevka vlado pozval tudi svet RTV, ki je ugotovil, da je finančno stanje RTVS zaskrbljujoče. Štakul se je sicer zavzel, da bi Slovenija glede RTV prispevka prevzela model sosednje Hrvaške, kjer je prispevek določen z odstotki - kar pomeni, da ko se dvignejo plače, se v enakem razmerju samodejno dvigne tudi prispevek.