Po pojasnilih notranjega ministrstva gre za uskladitev cene potne listine z rastjo cen življenjskih stroškov. Nove cene so bile "na hladnem" več mesecev, podražitev pa bo sovpadla z uradnim prenehanjem veljavnosti starih (modrih) listin.
Cena potnega lista po odredbi o določitvi cene potnih listin (Uradni list RS, št. 12/01) je 5.300 tolarjev za potni list z 32 stranmi in 5.800 tolarjev za potni list z 48 stranmi. V ceno, ki jo plača državljan je všteto tudi plačilo upravne takse, ki znaša 2.480 tolarjev (za potni list z 10 letno veljavnostjo). Glede na to, da se potni list za otroke do 4 leta starosti izdaja z veljavnostjo dveh let, od četrtega do 18 leta pa z veljavnostjo 5 let, je ustrezno znižana tudi višina upravne takse. Za državljane, ki stari potni list zamenjajo pred potekom polovice veljavnosti, se obračunava upravna taksa le v polovični vrednosti.
Po novem bosta za 700 tolarjev dražja tudi diplomatski in službeni potni list, podražitev pa se nanaša tudi na potni list za vrnitev, ki bo stal 1200 tolarjev (prej 800 tolarjev), in skupinski potni list. Za tega bo potrebno odšteti 2450 tolarjev, prej 2200.
Gre za prvo podražitev cene potne listine po 1. marcu 2001, ko so začeli z izdajanjem novih bordo rdečih listin, usklajenih z evropskimi direktivami ter s številnimi varnostnimi in drugimi izboljšavami. Upravna taksa, ki se je doslej že spreminjala, bo ostala nespremenjena.
Tisti državljani, ki se za nakup novega potnega lista niso odločili, bodo to lahko brez kakršnih koli težav storili tudi v prihodnjih tednih ali mesecih. Potni list ni obvezen dokument. V vse sosednje države, Švico in Francijo in v času poletne turistične sezone tudi v Črno goro, pa lahko državljani potujejo s cenejšo osebno izkaznico. Za njo je skupaj z upravno takso potrebno odšteti 3900 tolarjev.
Vsak polnoletni državljan se namreč svobodno odloča o tem, katero javno listino, opremljeno s fotografijo, ki jo je izdal državni organ (osebna izkaznica, potni list, maloobmejna prepustnica, vozniško dovoljenje) bo uporabljal za dokazovanje svoje istovetnosti. Le polnoletni državljan, ki nima druge javne listine, mora imeti osebno izkaznico.