V Tovarni olja Gea so potrdili, da so z današnjim dnem v povprečju za deset odstotkov dražja rafinirana jedilna olja. Bučno olje so podražili že 17. januarja v povprečju za osem odstotkov. Podražitve so posledica rasti cen surovin, kot so bučna semena in surova olja, prav tako so podražitve posledica višjih cen embalažnih materialov, prevoza in energentov.
Borzne cene surovih olj (sončničnega, repičnega in sojinega) so bile decembra lani več kot 60 odstotkov višje kot decembra 2009, pojasnjujejo v Tovarni olja Gea in napovedujejo, da se nadaljnjim podražitvam ne bodo mogli izogniti, če bodo cene surovih olj še naprej naraščale.
Dražje tudi mleko
Ljubljanske mlekarne z današnjim dnem zvišujejo cene mleka in mlečnih izdelkov v povprečju za 3,5 odstotka, po posameznih blagovnih skupinah pa se bodo cene zvišale za do šest odstotkov. Razlog za višanje cen ni dražje surovo mleko, ampak višje cene energentov ter plastične in kartonske embalaže, pojasnjujejo v Ljubljanskih mlekarnah, kjer prav tako ne izključujejo popolnoma možnosti nadaljnjih letošnjih podražitev.
Za pet odstotkov so se danes podražila tudi jajca, so potrdili v Jati Emona, kjer so v minulih tednih že trikrat podražili krmo. Razlog za podražitve je v višjih cenah vhodnih surovin.
Na podražitve hrane vplivajo razmere na svetovnih trgih in višje cene vhodnih surovin. Poznavalci razmer ob tem opozarjajo na pomen samooskrbe Slovenije s hrano in surovinami, Urad za makroekonomske analize in razvoj pa je izračunal, da bi petodstotna podražitev hrane letos k letni inflaciji prispevala 0,7 odstotne točke.
SDS: Podražitve ogrožajo socialno stabilnost
Rast cen hrane ogroža socialno stabilnost in pomeni oviro pri okrevanju našega gospodarstva, ki že sedaj krepko zaostaja za primerljivimi evropskimi državami. Občuten je tudi vpliv podražitve hrane na splošno inflacijo, saj pomeni deset odstotkov dražja hrana za 1,4 odstotka višjo letno inflacijo, opozarjaOdbor za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v Strokovnem svetu SDS. "Da smo pri najnovejših podražitvah potrošniki izigrani, se lahko na primer ozremo samo nekaj mesecev nazaj (avgust 2010), ko so domači odkupovalci pšenice tarnali, kako je cena pšenice na svetovnih borzah nizka in so ponujali našim kmetom pičlih 10 do 13 centov za kg pšenice. Sedaj je ta cena ob polnih kaščah nenadoma zrasla na 24 do 30 centov za kg, ki se ob ceni za kilogram kruha na trgovski polici še nekajkrat pomnoži,“ v sporočilu za javnost opozarja odbor.
V prehranski verigi je potrebno vzpostaviti pravičnejša razmerja
"V Sloveniji imajo trgovci visoke marže, ki so bistveno višje od tistih, ki za osnovna živila veljajo v srednjeevropskih državah in tam v ceni izdelka prestavljajo od 18 do 25 odstotkov, pri nas pa okoli 60 odstotkov,“ opozarjajo člani odbora in dodajajo, "da je Slovenija po ceni hrane na enaki ravni kot Nizozemska, le da so tam plače realno veliko višje. Na splošno so naši državljani siti cenovnih primerjav z razvitimi državami, ob dejstvu, da so pri nas plače in pokojnine nekajkrat nižje.“
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.