Vlada je, da bi povečala proračunske prilive, zvišala trošarine za alkohol in alkoholne pijače. Za pivo se bodo trošarine s 1. aprilom zvišale za deset odstotkov, za vmesne pijače in etilni alkohol pa za 20 odstotkov. Za vino trgovcem še naprej ne bo treba obračunavati trošarin. Po izračunih se bo v državni proračun dodatno nateklo 0,93 milijona evrov na mesec oziroma 11,1 milijona evrov na leto. Če bodo trgovci ceno najbolj prodajanega slovenskega piva podražili le za višino trošarine, bo steklenica dražja za sedem centov. Žgane pijače pa se bodo podražile za 40 centov.
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja je v Sloveniji leta 2008 registrirana poraba čistega alkohola znašala 9,4 litra na prebivalca oziroma 11 litrov na odraslega prebivalca (starega 15 let in več). Zaradi alkoholu neposredno pripisljivih vzrokov je umrlo 821 oseb, še navajajo na IVZ. Stopnja umrljivosti je bila 46,73 na 100.000 odraslih prebivalcev. Najpogostejši vzrok smrti je bila alkoholna bolezen jeter (598 primerov). Zaradi alkohola je bilo v slovenskih bolnišnicah skoraj štiri tisoč hospitalizacij, ki so skupaj trajale skoraj 93.000 dni. Ocenjeni stroški nadomestila plače za bolniško odsotnost, ki temeljijo na povprečni bruto plači, pa so znašali 3,64 milijona evrov, so še zapisali na IVZ.
Dražje bodo tudi cigarete
1. aprila se bodo zvišale tudi trošarine za cigarete, in sicer s sedanjih 83 evrov na 86 evrov za tisoč kosov. Zato se bo zavojček najbolj prodajanih cigaret v povprečju podražil za deset centov. V Sloveniji sicer po podatkih Inštituta za varovanje zdravja kadi okoli četrtina prebivalcev, na leto pa zaradi posledic kajenja umre najmanj 3000 Slovencev. Med kadilci je 28 odstotkov moških in nekaj manj kot 22 odstotkov žensk. Tri četrtine kadilcev kadi redno in to več kot 16 cigaret na dan.
Bo zaradi podražitev tudi manj poseganja po alkoholu ali cigaretah?
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.