Slovensko zavarovalno združenje in za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kljub napovedim danes še nista podpisala dogovora. V skladu z omenjenim dogovorom pa bodo zavarovalnice zavodu po novem plačevale stroške zdravljenja ponesrečencev v vseh nesrečah in ne zgolj tistih, povzročenih iz hude malomarnosti. Jasno namreč je, da bodo morale zavarovalnice letos ZZZS za stroške zdravljenja ponesrečencev plačati 3,5 milijarde tolarjev in ker smo že v februarju, s podražitvijo ne kaže odlašati, je pojasnil direktor Slovenskega zavarovalnega združenja Miro Kaluža.
Stroški zdravljenja poškodovanih v prometnih nesrečah doslej v premije obveznega avtomobilskega zavarovanja niso bili vključeni, zato je bila podražitev napovedana že ob sprejemanju novele zakona z zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zavod je lahko doslej od zavarovalnic izterjal stroške zdravljenja le v primerih ko je bila prometna nesreča povzročena namenoma ali iz malomarnosti. Novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je začela veljati v začetku januarja, pa ti okoliščini odpravlja. To pomeni, da bo zavod lahko stroške izterjal ne glede na vzrok prometne nesreče.
Ker ocene, kakšni bodo dejanski stroški, ni, se je zavarovalno združenje z ZSSS in ministrstvom za zdravje dogovorilo, da bodo zavarovalnice zdravstveno blagajno polnile postopoma - v letih 2004 in 2005 po 3,5 milijarde tolarjev.
Kaluža je izrazil prepričanje, da bodo sporazum lahko podpisali prihodnji teden. Bistvenih razhajanj glede njegove vsebine namreč po današnjih usklajevanjih ni več, vendar so se dogovorili, da dokument pred podpisom posredujejo v preučitev zavarovalnicam. Sporazum bo določal, da bodo zavarovalnice zavodu plačale dogovorjeni znesek - po 3,5 milijarde tolarjev v letih 2004 in 2005 - v 12 mesečnih akontacijah, osnova za izračun zneska za posamezno zavarovalnico pa bo tržni delež zavarovalnice, ki ga ima na trgu avtomobilskih zavarovanj.
ZZZS bo zahtevke za kritje škod pošiljal zavarovalnicam skozi vse leto, s tem da bo imel pravico do obračuna stroškov za posledice letošnjih nesreč še vse do vključno leta 2007. To pomeni, da bo za zdravljenje ponesrečencev v nesrečah v tem letu v primeru dolgotrajnega zdravljenja zavod lahko uveljavljal še vse račune do leta 2007.
Med še odprtimi vprašanji je Kaluža izpostavil tehnologijo obračuna. Tako se denimo še niso dogovorili, kako bodo ravnali v primerih, da zavod ne bo porabil vsega denarja, ki mu ga bodo zavarovalnice plačale vnaprej. Torej, kako bo ZZZS denar vrnil, ali ga bo revaloriziral,... Vprašanje je tudi še, kakšni bodo računi, kako jih bo zavod pošiljal zavarovalnicam. Zavarovalnice vztrajajo, da se zahtevke pošilja za vsak primer posebej, medtem ko na ZZZS na to doslej niso bili pripravljeni.
V Zavarovalnici Maribor, ki ima na slovenskem trgu avtomobilskih zavarovanj približno 19-odstotni tržni delež, so pojasnili, da se bodo s povišanjem premije povečali tudi posredni stroški, vezani na premijo in sklepanje zavarovanj (tehnične rezervacije,...). Zavarovalnica mora poskrbeti za izpolnjevanje zakonskih določil tako glede obveznosti do ZZZS kot do oblikovanja rezervacij, ki jih zahtevajo aktuarski izračuni. "Posledično te zahteve tokrat žal rezultirajo v povišanju premije obveznega avtomobilskega zavarovanja za 9,5 odstotka, ki bo stopila v veljavo s ponedeljkom, 16. februarjem," je povedal izvršilni direktor premoženjskih zavarovanj v Zavarovalnici Maribor Primož Tručl.