Vlada naj bi s 30 varčevalnimi ukrepi v državnem proračunu na letni ravni prihranila vsaj 120 milijonov evrov. Največ naj bi prihranili z znižanjem števila zaposlenih v javni upravi, kjer naj bi vsako leto bilo za dva odstotka manj zaposlenih. Po ocenah naj bi tako prihranili 32 milijonov. Znižali bodo tudi stroške izplačil preko avtorskih in podjemnih pogodb, za občasna dela bodo zaposlovali tudi manj študentov.

Prihranili naj bi tudi s cenejšimi državnimi proslavami (več naj bi jih bilo v Kongresnem centru na Brdu), nižjimi stroški za reprezentanco, racionalnejšimi potovanji v tujino, znižanjem stroškov za telefone, preverili bodo smiselnost nekaterih konzularnih predstavništev in smiselnost upravičenosti do stalne uporabe službenega avtomobila.
Kava v DZ nič več 30 centov?
Eden izmed predvidenih ukrepov je tudi sprememba cen vseh gostinskih storitev v državni upravi. Pri tem naj bi upoštevali variabilne stroške in obseg nadomestila za prehrano. To pomeni, da bodo dvignili cene gostinskih storitev tudi v parlamentu, ki “slovi“ po svojih nizkih cenah hrane in pijače. V hramu slovenske demokracije tako kosilo stane dobre tri evre, za kratko kavo pa je na primer potrebno odšteti le 30 centov.
Po neuradnih informacijah naj bi nove cenike hrane pripravili v naslednjih dveh tednih. Kot so za 24ur.com povedali v DZ, za zdaj še niso prejeli informacije o spremembah, zato postopek za dvig cen poslanske jedače in pijače še ni stekel.
Študentska kosila vsaj nekoliko cenejša
Protesti študentov ob januarski podražitvi bonov za hrano, ko so nižje cene zahtevali tudi pred parlamentom (predstavniki študentov so kosili v parlamentarni menzi), so vsaj simbolično padli na plodna tla.
Študentski organiziji (ŠOU) v Ljubljani in Maribor sta namreč vse ponudnike študentske prehrane, izbrane na zadnjem razpisu, z dopisom pozvali k pocenitvi bonov. Na pobudo se jih je v Ljubljani odzvalo 14, v Mariboru pa 11. Nižje cene njihovih študentskih bonov bodo začele veljati s 1. februarjem 2009.

Povprečna cena študentskega bona bo zdaj v Ljubljani znašala 2,65 evra, po zadnji podražitvi je bon stal 2,80 evra. Na ŠOU v Ljubljani znižanje cen označujejo kot prvo vidno posledico poziva ponudnikom študentske prehrane k znižanju cen študentskih obrokov in peticije za cenejše bone, ki jo je v tednu dni na prodajnih mestih bonov za študentsko prehrano ŠOU v Ljubljani, na visokošolskih zavodih Univerze v Ljubljani ter v študentskih domovih v Ljubljani podpisalo 10.892 študentov.
Subvencija ostaja nespremenjena
Kljub temu pa študenti ne morejo biti popolnoma zadovoljni, saj državna subvencija ostaja nespremenjena. Kot so sporočili iz ŠOU v Ljubljani, bi se s 1. februarjem 2009 morala v skladu z zakonom o usklajevanju socialnih transferjev uskladiti tudi višina subvencije za obrok študentske prehrane. Ta kljub deflaciji, ki smo jo v Sloveniji zabeležili v zadnji polovici lanskega leta, ostaja enaka, torej 2,53 evra.
“Pripravili smo inštrument za celovito spremembo zakona o subvencioniranju študentske prehrane, ki bi v prihodnje onemogočil tako drastičen dvig cen študentskih bonov, kot smo jim bili priča v januarju. Prav tako smo že dalj časa najbolj aktivni pri prenovi sistema subvencionirane študentske prehrane, ki bo študentom prijaznejši in ugodnejši,“ poudarja Ljiljana Petrovič, sekretarka za socialna in zdravstvena vprašanja pri Študentski organizaciji Univerze v Mariboru.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.