Slovenija

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla

Dražgoše, 12. 01. 2025 20.06 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Žana Vertačnik, STA, T.H.
Komentarji
490

Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

Partizansko-rekreativna tradicija za mnoge tudi letos, številni so na pot krenili že ponoči ali zgodaj zjutraj. Osrednji dogodek pa je bila spominska slovesnost v čast simbola slovenskega upora proti okupatorju.  Z nagovorom prve med poslanci, ki ga je začela s pikro puščico političnim nasprotnikom: "Sem zasledila, da so se nekateri spraševali, kako se bom obula danes," je Urška Klakočar Zupančič med smehom in glasnim aplavzom pokazala na svoje rdeče čeveljce.

 83. obletnica dražgoške bitke
83. obletnica dražgoške bitke FOTO: Bobo

In nadalje posvarila pred nedopustnim relativiziranjem zločinov nacističnega režima. Še posebej zato, je dejala, ker se tudi danes soočamo s sejalci zla: "Tudi v Sloveniji nismo imuni pred strahopetnimi dejanji tistih, ki si želijo prevzeti nadzor in podrediti celotno družbo lastnim interesom, med ljudmi poskušajo sejati strah in razdor."  

Podobna sporočila številčne in že standardne levosredinske politične druščine, začenši s prvim predsednikom republike: "Mislim, da se napoveduje slaba prihodnost in da se Evropska unija ne zna postaviti na skupno stališče, ampak da prepuščajo posameznim državam, da se pred temi zloveščimi napovedmi same branijo," je opozoril Milan Kučan. "To, kar se v Italiji dogaja, kar se dogaja zdaj v Avstriji, glede na to, da so to naši sosedje, je zaskrbljujoče, zato je pomembno, kako bomo mi delovali," meni Matjaž Han. "Ne samo na domači, ampak tudi na svetovni sceni vidimo številne politike, ki so se odpovedali kakršnimkoli omejitvam pri uresničevanju svojih ambicij," je dodal Luka Mesec

Tudi zato opomin na padle žrtve Dražgoš še dolgo ne sme zamreti.

Osem organiziranih pohodov

Današnje slovesnosti v Dražgošah so se udeležili tudi nekateri poslanci in predstavniki vlade. Garda Slovenske vojske je v imenu predsednice republike Nataše Pirc Musar h kostnici padlim partizanom in vaščanom položila venec. Padlim so se med drugim poklonile delegacije borčevskih združenj, nekaterih občin in političnih strank.

Veliko ljudi se je tudi letos v vas na pobočjih Jelovice podalo peš ter na ta način ohranjanje spomina in tradicijo povezalo z rekreacijo. Planinska društva so v sodelovanju z veteranskimi organizacijami pripravila osem organiziranih pohodov, ki se jih je udeležilo skupno okoli 800 pohodnikov. Udeleženci 46. pohoda Po poti Cankarjevega bataljona in 26. pohoda Železniki–Ratitovec–Jelovica–Dražgoše so se na pot odpravili že ponoči.

Pomen Dražgoš

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je torej Dražgoše izpostavila kot simbol upora proti strahovladi in opozorila, da se človeška civilizacija znova sooča s težkimi izzivi.

Dražgoše so po njenih besedah simbol na videz brezupnega upora majhnega naroda proti zločinskemu režimu nacističnih osvajalcev. Bitka junakov Cankarjevega bataljona proti desetkrat močnejšemu sovražniku je odmevala po vsej okupirani Evropi. "Prvi poraz nacistov na ozemlju takratnega rajha, pa čeprav je bil predvsem moralen in simboličen, je dajal drugim odporniškim gibanjem upanje, da mogočni zavojevalci vendarle niso nepremagljivi," je izpostavila.

Dejala je, da so Dražgoše tudi simbol trpljenja prednikov pod škornjem zločinskega režima. Bitka je trajala od 9. do 11. januarja 1942, ko so se bili partizani zaradi premoči napadalcev, pomanjkanja vojaške opreme in izčrpanosti primorani umakniti. Čeprav so jih vaščani obvestili o prisotnosti partizanskega bataljona, so se Nemci nad Dražgošami silovito znesli, 41 domačinov pobili, 81 pa poslali v koncentracijska taborišča in pregnanstvo. Vas so požgali.

"Zločinov nacističnega režima, ki je šest let divjal po Evropi, in tistih, ki so na zasedenih ozemljih prisegali zvestobo Hitlerju, ne smemo nikoli relativizirati ali opravičevati," je poudarila Klakočar Zupančičeva. Kljub številnim poskusom zamegljevanja zgodovinskih dejstev je povsem jasno, da so bili slovenski partizani pomemben del zavezniške koalicije, ki je leta 1945 dokončno premagala največje zlo 20. stoletja, je navedla.

Zločinski režimi so po njenih besedah režimi strahopetcev, katerih strah pred drugačnostjo poganja zločine proti človeštvu in genocidna dejanja. "Osem desetletij po tragični moriji druge svetovne vojne lahko z zaskrbljenostjo znova opazujemo vzpon strahopetcev, ki sejejo nestrpnost in strah pred vsem, kar se ne ujema z njihovim pohlepom po prevzemu nadzora nad družbo in omejenimi naravnimi viri našega planeta. Znova smo lahko, ne daleč od nas, priča tudi zločinom proti človeštvu in genocidnim dejanjem," je opozorila.

Izpostavila je pomen tega, da znamo strahopetna dejanja sejalcev zla prepoznati in se jim upreti, če želimo sebi in prihodnjim rodovom zagotoviti človeka dostojno življenje v družbi, ki spoštuje osebno svobodo, solidarnost in različnost ter spodbuja sočutje.

Ob tem je dodala, da tudi v Sloveniji nismo imuni pred strahopetnimi dejanji tistih, ki si želijo prevzeti nadzor in podrediti celotno družbo lastnim interesom ter skušajo med ljudmi sejati strah in razdor. "Neizmerno jih je strah tistih, ki razmišljajo drugače kot oni. Ko se morajo soočiti z lastnimi nečednostmi, pa namesto prevzemanja odgovornosti kažejo s prstom na druge in jih slikajo v podobah, ki najbolje ilustrirajo prav dejanja avtorjev teh podob. Vse to samo zato, ker se bojijo, da ne bi ljudje množično prepoznali njihovih resničnih namenov in interesov," je dejala.

Široka podpora odporniškemu gibanju

Zbrane je na današnji 68. spominski slovesnosti, ki jo vsako leto v Dražgošah pripravi organizacijski komite za prireditve Po stezah partizanske Jelovice, nagovoril tudi predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Marijan Križman, ki se je dotaknil predvsem 80. obletnice konca vojne.

Poudaril je, da je imelo odporniško gibanje široko ljudsko podporo. "Temeljilo je na globokem prepričanju, da je za narodovo osvoboditev potrebno skupno delovanje političnih in narodovih sil, ki ni ideološko pogojeno in izključujoče. Ko so v pomladnih dneh leta 1945 partizanske čete, v katerih je bilo okoli 40.000 slovenskih partizanov, stopale v slovenska mesta in vasi, so jih prebivalci navdušeno pozdravljali ter proslavljali zmago, osvoboditev in mir," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (490)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Balki Bartokomus
12. 01. 2025 21.59
Smrt janšizmu svoboda narodu...pa to
Jvpmb
12. 01. 2025 21.59
Urška , Asta , Tanja , Giorgia , Alice .....iste , iste , iste !
Mladaprespektivna.
12. 01. 2025 21.59
Kako sem srečna juhej.
Mladaprespektivna.
12. 01. 2025 21.58
-9
Tako sem se naplesala kot že dolgo ne.🤣
Balki Bartokomus
12. 01. 2025 21.58
-8
Obstaja država v Evropi pod Alpami, ki meji na Balkan in je omejena sama s seboj. Tam živijo najlepše ženske, vendar nataliteta upada. Tam nezaposleni največ delajo. Tam živijo ljudje na najbolj plodni zemlji, ki pa je neobdelana. Ker se obdelovanje plodne zemlje kmetom ne izplača. Tam večinoma prazni vlaki še vedno vozijo najpočasneje v Evropi, brez upoštevanja voznega reda, po avtocestah pa se vozijo noro hitro – s plačevanjem cestnine, ki je med najdražjimi v Evropi. V tej državi vsi igrajo košarko, smučarji dosegajo svetovne športne dosežke. Rekreacija jim je prioriteta, delo pa rekreacija. Vsi hitijo v službo, a vsi zamujajo. Osemurni delavnik traja deset ali več ur. In nihče se ne upira fevdalnemu izkoriščanju. Zdravstvo je tam brezplačno, zdravljenje pa morajo vsi plačevati. Tam so svobodni novinarji, ki svobodno pišejo in poročajo po ukazih svojih šefov, katerim objave narekujejo skorumpirani politiki in zakulisni veljaki, odvisno od njihovih potreb. Tam je svetovna kriza dobila državljanstvo. Tam so javna naročila skrivnost, državne skrivnosti pa javne. Tam še niso znani končni zmagovalci 2. svetovne vojne. Tam pišejo zgodovino nepismeni, najbogatejši so pa tisti, ki nikoli niso delali. Tam je Slovenija.
inside1
12. 01. 2025 21.58
+2
Mal je pretiravala spet, kot ponavadi. Zgodovina je taka kot je, pa je spet vse pogrevala nazaj....
Podlesničar
12. 01. 2025 21.58
-1
Živela svoboda, smrt fašizmu, smrt janšizmu!
iRobert
12. 01. 2025 21.57
+2
Zelo lepo. Nisem politično opredeljen da nebo pomote, samo zanima me kdaj bodo rdeče zvezde dokončno zaključile denacionalizacijske postopke, pa če se da na pošten način, da se ukradeno premoženje končno povrne tistim, ki so ga ukradli? Drugace pa vsem vse lepo v 2025
Balki Bartokomus
12. 01. 2025 21.59
Hvala enako tovaris Robert tudi tebi...radi te imamo...pa to
Pamir
12. 01. 2025 21.59
Rdeče zvezde so osvobodile ukradeno in okupirano Slovenijo.
blue3dragon
12. 01. 2025 21.57
+1
Uprite se, če želite višje davke, saj denar samo pokvari ljudi...
plejadanka
12. 01. 2025 21.56
+1
Ja....Pred domacimi izdajalci v politiki.Predprejsnjimi,prejsnjimi in zdajsnjimi.Izjem ni.
Jvpmb
12. 01. 2025 21.56
+0
"Lepo je veš mama , lepo je živeti ! In za kar sem umrl , ne bi niti pod razno več hotel umreti !"
Balki Bartokomus
12. 01. 2025 21.55
+6
Sreca da takrat se ni blo janse...bi vse orozje prodal v berlin...za marke...pa to
St. Gallen
12. 01. 2025 21.55
+1
V Svici so res bolj pametni. Garant.
myomy
12. 01. 2025 21.56
+0
Drži. Že zato, ker so zadnji v Evropi dali ženskam volilno pravico.
Dr Fig
12. 01. 2025 21.55
+3
Nagradno vprašanje za telebane. Kdo je zmagal v drugi svetovni vojni in kdo je bil odličen drugi? Nagrada je v knjižni obliki našega kandidata za nobel nagrado za književnost.
fljfo
12. 01. 2025 21.55
+2
MladInPerspektiven
12. 01. 2025 21.56
-1
A to misliš nova knjiga "Hitler je bil komunist"? HAHAHAHAH
Gutenberg
12. 01. 2025 21.57
Smuuki
12. 01. 2025 21.54
-13
Kolaboranti so danes imeli spwt srečanje. V naš prostor so vnesli invazivni komunizem iz rusije. Ker nima naravnega sovražnika nas uničuje že 80 let
Kritikizstajerske
12. 01. 2025 21.56
+0
SAMO JEZNI
12. 01. 2025 21.53
+12
Hudič je ko nisi dosleden, Francozi so bili, mislim po vojni, ko so imeli čistilno akcijo.
Podlesničar
12. 01. 2025 21.52
+6
Pod to zastavo smo premagali okuptorja in prav je, da se tako obeleži, zgodovina ni enoznačna.
fljfo
12. 01. 2025 21.53
-6
Podlesničar
12. 01. 2025 21.54
+9
Slovenci smo ja... če si pa ti kaj drugega, pa ne vem.
fljfo
12. 01. 2025 21.57
No, jaz se spomnim samo, kako so nas napadli s tanki, ki so imeli te rdeče zvezde...Čestitam pa ti, da kljub temu, da si bil v drugi vojni še vednonkomentiraš...Malo je 90 letnikov, ki so tega sposobni
Ici
12. 01. 2025 21.57
+1
Kdo je premagal okupatorja? Slovenski partizani? Nisem vedel, da so naši dotolkli Adolfa v Berlinu 1945. Sem mislil, da so se morali Rusi, Američani, Britanci in ostali hudo potruditi, da je brkati Avstrijec klonil. Da pa bi slovenski partizani imeli vlogo pri tem pa še nisem slišal.
Podlesničar
12. 01. 2025 21.59
Govoriš o tankih, ki so nas napadli.. .sem ti rekel da ni zgodovina enoznačna.
myomy
12. 01. 2025 21.51
+6
"Hej, brigade, hitite, razpodite, požgite, gnezda belih podgan, črnih psov! Hej, mašinca, zagodi, naj odmeva povsodi, naš pozdrav iz svobodnih gozdov!" HUUUUUURRRRRRRRRAAAAAAAAAAA!
Mladaprespektivna.
12. 01. 2025 21.51
-5
Hvala tudi Senadu in Sejdu.
MladInPerspektiven
12. 01. 2025 21.55
+7
Hahahahao pa se je zbudila BISER SDS-A KOPRIVA s 1001 Nikom ...no pa začni a ti pomagamo, da se ne namučiš preveč ker ti možgani lahko zavrejo?
Dr.Arslanagić
12. 01. 2025 21.58
Betuul
12. 01. 2025 21.51
+2
No zdaj smo prišli na Dražgoše ! Kjer je bil boj z Nemci⁉️Mi lahko kdo razloži kje so tu vmes ❔❕•