Gre za nadaljevanje postopka, potem ko je zagrebški odvetnik Milivoje Žugić, ki zastopa tri hrvaške varčevalce nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB), v začetku lanskega marca prejel razsodbo hrvaškega vrhovnega sodišča, po kateri lahko njegove stranke dobijo svoje terjatve povrnjene s prodajo nepremičnin, ki jih ima LB na Hrvaškem.
S tem je Žugić, potem ko se je zadeva dve leti reševala na vrhovnem sodišču, za svoje tri stranke izposloval odločitev, s katero se, v imenu terjatev starih deviznih varčevalcev, zahteva hipotekarna pravica na nepremičnine nekdanje Ljubljanske banke. Poudaril je še, da je odločitev vrhovnega sodišča izpred enega leta načelnega značaja, ki omogoča povračilo dolga nekdanjim varčevalcem LB banke tudi iz prihodnjega premoženja, ki ga bo Nova ljubljanska banka kot naslednica stare LB kdaj imela na Hrvaškem.
Po odločitvi vrhovnega sodišča je Žugić za svoje stranke vložil izvršilni predlog, ki bo konec marca tudi izveden s prodajo nepremičnin v lasti Ljubljanske banke na javni dražbi. Odvetnik Žugić je tudi potrdil, da je Ljubljanska banka vložila tožbo na hrvaškem ustavnem sodišču, s katero se je pritožila na razsodbo vrhovnega sodišča, vendar so bile te tožbe zavrnjene.
Po izvedenskem mnenju cenilca je vrednost dveh nepremičnin v Osijeku ocenjena na sedem milijonov kun, je povedal Žugić. Kot je dodal, sodni odlok predvideva, da je moč nepremičnine prodati, tudi če se javi samo en ponudnik in tudi v primeru, če je ponujena cena do treh četrtin ocenjene vrednosti, torej je prodaja mogoča, tudi če je najboljša ponujena cena za četrtino nižja od ocenjene vrednosti nepremičnin. Po poročanju časnika Delo znaša izklicna cena zanju 8,1 milijona kun ali več kot milijon evrov.
Kot je dodal, je ves proces zavlačevanja s poravnavo dolgov nekdanjim varčevalcem "ekonomsko neracionalen, politično škodljiv in pravno brezupen, neizogibno pa se bo končal v korist varčevalcev".
Odvetnik Žugić zastopa tudi nekaj varčevalcev pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu v postopku proti slovenski državi, v katerem skuša dokazati, da Slovenija ne bi smela z ustavnim zakonom izključiti hrvaških varčevalcev iz možnosti poravnave njihovih terjatev, ki jih imajo do nekdanje LB. "Menim, da bo odločitev sodišča v Strasbourgu kmalu znana, in prepričan sem, da bo ugodna za varčevalce," je prepričan zagrebški odvetnik.