Potem ko so reke po državi prestopile bregove in poplavljale, se razmere umirjajo. Upadati je začela tudi Drava, ki je najdlje grozila območju Ormoža. Kot je za 24ur.com povedal poveljnik ormoške civilne zaščite Ludvik Hriberšek, so bile razmere čez dan še vedno dokaj težke, a so se izboljšale z upadanjem Drave.
Okoli 2. ure je Drava začela prestopati bregove in v neposredni bližini Ormoža je zalilo poslovne objekte ter kleti. Med drugim je zalilo Vinsko klet Ormož, ki so jo uspeli rešiti. Ponekod so morale družine tudi zapustiti svoje domove, a večjih težav ni bilo.
Ogroženo je bilo tudi črpališče pitne vode, je pojasnil Hriberšek. "Imamo veliko težav, ker je tam, kjer reka Pesnica in struga Drave prideta skupaj, izpodjedlo okoli 100 metrov jezu. So pa razmere za zdaj obvladljive," je pojasnil poveljnik in dodal, da na stičišču Drave in Pesnice najverjetneje ne bo prišlo do preboja, saj se reki razlivata na večjem območju.
Zjutraj je bilo po njegovih besedah stanje na terenu srhljivo. Zaradi podrtega jezu se je namreč voda nevarno dvignila ob črpališču pitne vode v Mihovcih, ogrožen je bil tudi del naselja Cvetkovci. Oba kraja sta zdaj že varna.
Pitne vode za zdaj ni treba prekuhavati, saj ta, dokler imajo električno energijo, ni ogrožena. Če pa bi se raven vode še dvignila, bi lahko imeli težave zaradi izklopa samega črpališča, je dejal Hriberšek. A to se ni zgodilo in Hriberšek je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da je voda povsem "varna" in primerna za pitje.
Drava je med drugim poplavila tudi Stojnce, Muretince in Cirkulane:
Drava se je razlila v roku ene ure
Civilna zaščita in gasilska društva so sicer že v ponedeljek izdajala opozorila in prebivalce obveščala o nevarnostih, a so vse do 1. ure zjutraj ocenjevali, da ne bo prišlo do preliva reke Drave, je povedal Hriberšek. Potem ko so aktivnosti nekoliko umirili, pa se je v roku ene ure Drava dvignila do takega nivoja, da je objekte zalilo. Ob 4. uri zjutraj so odredili zaprtje ormoškega mosta, prekinili so železniški promet, a na železnici so se zjutraj odločili, da promet spet sprostijo.
Vso noč so bila na terenu vsa gasilska društva s tega območja, skupaj več kot 90 gasilcev. Sodelujejo tudi pripadniki civilne zaščite, materialno in tehnično pomoč pa nudijo tudi drugi. Hriberšek in njegovi kolegi so bili na terenu aktivni več kot 40 ur, nato pa so odšli na zaslužen počitek, zamenjala pa jih je druga "posadka".
Minister za obrambo Aleš Hojs si je danes s helikopterjem ogledal poplavljeno Podravje in ob tem ocenil, da so razmere "res katastrofalne". Ob tem je opozoril, da so nekateri objekti, predvsem novi, po njegovih ocenah zgrajeni tam, kjer ne bi smeli biti.
"Nižje od Ptuja zadeve pravzaprav še sploh niso utečene, zato bo pravo stanje verjetno vidno šele jutri. Je pa dejstvo tako, da bo treba dati vse razpoložljive sile na teren," je dejal Hojs.
Pretok tudi do 3000 kubičnih metrov na sekundo
Če je bil pretok Drave v Dravogradu ob 2. uri 1250 kubičnih metrov na sekundo, je do 13. ure upadel na 1000 kubičnih metrov na sekundo. V Forminu pa so na Agenciji RS za okolje (Arso) ponoči namerili pretok okoli 2650 kubičnih metrov na sekundo, ob 13. uri pa "le" še 1600. Po besedah Hriberška so ponekod zabeležili pretok tudi do 3000 kubičnih metrov na sekundo, medtem ko ima ponavadi reka na teh koncih pretok 400 kubičnih metrov na sekundo.
Ljudi umikajo z ogroženih območij
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je povedal, da je danes stanje, kar zadeva reševalne akcije, bistveno boljše kot včeraj. Danes že potekajo čistilne dejavnosti. "Jutri bomo nadaljevali s tem, da bo težišče pomaknjeno bolj proti Ptuju, Ormožu, Markovcev. Računam, da bomo jutri, najpozneje pojutrišnjem zaključili naše aktivnosti, zatem pa nastopi sanacija škode," je pojasnil Šestan. Že prej pa je povedal, da je (bilo) najhuje na območju Ormoža, kjer so poleg okoli 100 hiš poplavljena tudi polja in travniki.
Na Ptuju se razmere umirjajo, s sanacijo pa še ne morejo začeti
Tudi na širšem območju Ptuja so se razmere umirile. Vodotoki počasi upadajo, čez dan pa je bilo najbolj kritično v občinah Markovci, Gorišnica in v drugih krajih v smeri proti Ormožu, je za 24ur.com povedal vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje na Ptuju Dragomir Murko.
Kot je pojasnil, upajo, da bodo s sanacijo začeli v sredo. Veliko dela ima tudi Območna enota Elektra Maribor, ker se je pri Ptujskem jezeru nagnil električni steber. Oskrba z električno energijo sicer ni prekinjena.
Mostovi na Ptuju so spet odprti
Po besedah Murka so imeli največje težave v hidroelektrarni Formin, kjer je voda zalila strojnico, zato bo treba vodo izčrpati in sčistiti.
Po drugi strani je v hidroelektrarni Zlatoličje pretok reke spet le 630 kubičnih metrov. Na Ptuju so ponoči zaradi narasle reke zaprli vse mostove čez reko, ki pa so zdaj spet odprti. Voda je močno pritiskala tudi na podporni zid v starem mestnem jedru, kjer je Miheličeva galerija, zato so ga morali gasilci usidrati, da se ne bi podrl in padel v strugo.
Na območje Ptuja je bilo že poslanih več kot 50 pripadnikov Slovenske vojske. Kot je dejal Murko, je v akcijah v ponedeljek in minulo noč sodelovalo okoli 500 prostovoljcev. Pohvalil je tudi druge krajane, ki so dejavno pomagali pri reševanju in razen redkih izjem tudi dosledno upoštevali navodila.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate, kakšne so bile včeraj razmere po Sloveniji.
Kako lahko pomagate?
Ljudem, ki živijo na prizadetih območjih, lahko pomagate prek Rdečega križa Slovenije in Slovenske Karitas. Rdeči križ je odprl račun za zbiranje prostovoljnih finančnih prispevkov za prizadete družine in posameznike zaradi posledic močnega deževja v Sloveniji – Poplave 2012.
Vsi posamezniki in pravne osebe lahko prispevke za akcijo Poplave 2012 nakažejo s plačilnim obrazcem UPN na TRR Rdečega križa Slovenije SI56 03100 1111122296, sklic oziroma referenca pa je 00 937051.
Če želite pomagati prek Slovenske Karitas, lahko pomoč nakažete na TRR SI56 02140 0015556761. Kot namen vpišite Poplave 2012, pod sklic pa 00 6220.
Slovenska Karitas je sicer iz sklada za naravne nesreče že zagotovila začetna sredstva za realizacijo prve pomoči najbolj prizadetim v skupni vrednosti 40.000 evrov.
20.000 evrov je namenila za poplavna območja Drave (Koroška, Malečnik, Duplek, Ptuj, Ormož), 10.000 evrov za poplavna območja Savinje (Laško, Rečica ob Savinji), 5.000 evrov za poplavna območja Soče (Kobarid, Bovec, Most na Soči) in prav toliko za poplavna območja Save ter Sore (osrednja Slovenija).
Na teren so se odpravili tudi vojaki
Okoli 700 pripadnikov Slovenske vojske je pripravljenih za nudenje takojšnje pomoči pri odpravljanju posledic vodne ujme. Število se lahko tudi poveča skladno s potrebami.
Iz mariborske in celjske vojašnice so na poplavljena območja že poslali 260 vojakov. 65 jih bo pomagalo na območju Dravograda, 30 na območju Dupleka, nekaj več kot 50 na območju Ptuja in 50 na območju Malečnika. Prav tako bo 30 pripadnikov Slovenske vojske pomagalo pri odpravljanju posledic v Šoštanju in 30 v Nazarjah. Če pa bo treba, bo Slovenska vojska poslala dodatne enote. Večje število vojakov je bilo sicer v pripravljenosti že od sobote.
Stanje voda po Sloveniji
Po podatkih Arso Drava že upada. Njen pretok je bil v Dravogradu ob 13. uri 1000 kubičnih metrov na sekundo, v Forminu pa okoli 1600. Reka Drava pa je začela poplavljati tudi na Hrvaškem.
Pretok reke Krke v Podbočju je 200 kubičnih metrov na sekundo in še poplavlja v spodnjem toku. V Krški vasi je že poplavilo več hiš.
V spodnji fotogaleriji si lahko pogledate, kakšne so bile ponoči razmere v Krški vasi.
Reka Mura v Gornji Radgoni ima trenutni pretok 530 kubičnih metrov na sekundo in upada. Poplavlja pa še znotraj protipoplavnih nasipov.
Sava pri Hrastniku upada, prav tako upada Savinja. V popoldanskih urah je Sava začela upadati tudi na meji s Hrvaško, kjer je dosegla 2600 kubičnih metrov na sekundo.
Ljubljanica na vodomerni postaji Moste je ustaljena. Pretok Ljubljanice 200 kubičnih metrov na sekundo v Mostah se je čez dan ohranjal. Ljubljanica poplavlja na Ljubljanskem barju, predvidoma pa se poplavne površine ne bodo povečale.
Ostale reke po državi upadajo.
Preberite še: Kakšne so razmere na Gorenjskem in v Posočju,
kakšne so razmere ne cestah ter
kakšne so prve ocene škode.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.