Odvetnik Borisa Popoviča Franci Matoz je na koprsko občinsko volilno komisijo v ponedeljek zvečer oddal ugovor. Zahtevajo ponovno štetje vseh glasovnic na vseh voliščih v Mestni občini Koper. Na odločitev Popoviča se je že odzval tudi neuradni zmagovalec županske tekme Aleš Bržan, ki obžaluje, da se Popovič ni sprijaznil z volilnim porazom. "To ni dobro za Koper, tudi za naše medsebojne odnose ne," je ocenil in dodal, da je za demokracijo zelo pomembno, da ljudje zaupajo v volilni izid in poštenost volitev.
Bržan z vsebino ugovora ni seznanjen in je zato ne komentira. "Naši zaupniki so zaznali neskladja med zapisniki in volilnimi imeniki, ta neskladja smo prijavili volilni komisiji," je ob tem navedel.
Če bo prišlo do ponovnega štetja glasov, bodo Bržanovi zaupniki pri njem zagotovo navzoči. "Čeprav so bile nekatere glasovnice preštete že šestkrat, nimam nič proti, če se preštejejo še sedmič. Skrbi pa nas, ker je odvetnik gospoda Popoviča že vnaprej povedal, kakšen bo izid tega štetja. Ne vemo, na podlagi česa izraža svoje prepričanje," je še navedel Bržan.
Popovič: 'Vsaj štetje mora biti pošteno'
Po včerajšnjem in današnjem zatišju se je vendarle oglasil tudi Popovič, ki je za oddajo SVET povedal, da imajo v njegovem štabu ogromno podatkov o nepravilnostih. O ponovljeni izvedbi štetja pa je dejal, da je glede na minorno razliko v glasovih to "še kako upravičeno in nujno". "Tudi gospod Bržan je sam rekel, da bi tudi oni šli v to, da so hoteli oziroma da so celo dali ugovor, dokler ni bil po odprtju pisemskih pošiljk prepričan, da je še vedno v vodstvu," je pojasnil.
Razrešitev celotne zadeve glede županskega izida bi se lahko glede na pretekle izkušnje, spomnimo se na primer primera Klokočovnik iz leta 2006, lahko zavlekla za več mesecev. "Dejstvo je, da morajo biti volitve poštene in te niso bile. Bile so nastavljene, kampanja je bila zelo nizka, tudi podpora medijev. Ampak vsaj štetje glasovnic mora biti pošteno, to je tisto minimalno, razumsko in demokratično," je za oddajo SVET povedal Popovič.
Na vprašanje, ali se je že uspel slišati z neuradnim zmagovalcem županske tekme, ki je izrazil željo, da bi s Popovičem stopila pred medije in pomirila razgreto ozračje v Kopru, pa je odvrnil, da sta bila že prej dogovorjena, da se po volilni nedelji dobita na kavi, ki jo plača zmagovalec volitev. "Zdaj lahko greva na kavo, ampak zmagovalca še ni," je pristavil dolgoletni šef koprske občine.
Čez dan se je na družbenih omrežjih pojavila tudi fotografija elektronskega spročila, ki so ga včeraj prejeli uslužbenci mestne občine. V njem je zapisano: "Če imate v pisarnah zaboje za uničevanje dokumentov, jih prosim postavite pred pisarno oz. na mesto, kjer so bili postavljeni, ker jih bodo v kratkem prišli spraznit."
Zakaj se je to zgodilo ravno dan po volitvah? Popovič in njegovi sodelavci pojasnjujejo, da pri tem ni ničesar spornega in da gre za povsem običajen proces čiščenja dokumentov, ki nimajo posebne vrednosti, vsebujejo pa, denimo, občutljive osebne podatke. "To je čista rutina, ki se dela na petnajst oziroma na dvajset dni oziroma dvakrat mesečno," je dejal in dodal, da imajo, tako kot tudi preostale občine, z zunanjim podjetjem sklenjeno pogodbo, ki pride po odpadne dokumente in jih odpelje na uničenje. Torej iz prostorov mestne občine trenutno ne odnaša nič spornega? "Zdaj lahko pridete do mene, da boste videli, kako to izgleda. Jaz dokumentov sploh nimam. Vsi dokumenti, ki so potrebni, so na občini," je zaključil Popovič.
Čemu ugovarja Popovič?
Kot je pojasnil Franci Matoz, z ugovorom zahtevajo ponovno štetje vseh glasovnic, tako veljavnih kot neveljavnih, in sicer na vseh voliščih. Po njegovih besedah tako sodna praksa kot stališča nekaterih pravnikov kažejo na to, da samo dejstvo, da je izid tako tesen, kot je v tem primeru, utemeljuje zahtevo po ponovnem štetju.
V ugovoru na izvedbo volitev v Kopru so navedli tudi različne nepravilnosti. En sklop domnevnih nepravilnosti se nanaša na to, da so na posameznih voliščih dobili manjše število glasovnic, kot je bilo vpisanih volivcev v volilni imenik, "pa nas zanima, kje so te glasovnice ostale". V drugem sklopu so primeri, ki govorijo o tem, da so nekateri volivci zaprosili volilno komisijo, da bi izvedli glasovanje na domu, pa jim to ni bilo omogočeno. Tretji sklop očitanih nepravilnosti pa se nanaša predvsem na presojo veljavnih oz. neveljavnih glasovnic in na morebitne napake pri tem, ko naj bi nekdo predčasno glasoval, pa mu je bilo omogočeno znova glasovati na volišču. Matoz računa, da jim bo občinska volilna komisija ugodila in izvedla ponovno štetje glasovnic v njihovi prisotnosti in prisotnosti protikandidata oz. njegovega zaupnika, s čimer se bo izkristaliziral volilni rezultat.
Odvetnik je ob tem poudaril, da bodo najprej počakali na odločitev volilne komisije in šele nato se bo Popovič odločil, ali nadaljevati postopek. Po Matozovih besedah bi imeli namreč možnosti z zadevo iti še na občinski svet, kjer se potrjujejo mandati, obstaja pa tudi možnost sprožitve upravnega spora.
Predsednik komisije: nekateri ugovori utemeljeni, nekateri pavšalni in nekonkretizirani
Na koprski občinski volilni komisiji (OVK) so potrdili prejem ugovora s strani Popoviča, ki je bil prav tako pravočasno vložen. O ugovoru bodo sicer odločali v četrtek, ko je predvidena seja komisije. Čeprav bo komisija o ugoditvi odločala šele v četrtek, se je predsednik komisije že prebil skozi večino ugovora. "Lahko rečem, da je kakšen ugovor utemeljen, najbrž je, marsikakšen pa je pavšalen, pravzaprav nekonkretiziran," je za oddajo SVET povedal Miloš Šenčur, predsednik občinske volilne komisije Mestne občine Koper.
Po pregledu ugovora obstajajo možnosti, da ugovoru ugodijo v celoti ali delno ali pa ga v celoti zavrnejo. Glede na to, kako bo utemeljeno posamezno dejstvo, ki je v ugovoru navedeno, se potem komisija lahko odloči, ali bodo na primer znova šteli glasovnice samo na določenih voliščih ali na vseh ali pa bodo samo neveljavne glasovnice pogledali še enkrat. Če bi ugotovili tako hude nepravilnosti, ki lahko vplivajo na izid glasovanja, je v skrajnem primeru mogoča tudi ponovitev volitev.
V primeru, da bi občinska volilna komisija ugovor zavrnila, ima kandidat še vedno možnost pritožbe na občinski svet na dan ustanovne seje, ko se potrjujejo mandati. Mestni svet bi moral odločiti, ali je bila odločitev volilne komisije pravilna. Če tudi mestni svet ne odloči v prid kandidatu, se ta lahko v osmih dneh pritoži še na upravno sodišče. To pa mora o pritožbi odločiti v 30 dneh. Do končne odločitve upravnega sodišča bi občino v tem času vodil najstarejši občinski svetnik.
Se obeta ponovitev volitev?
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER v ponedeljek pojasnil Roman Lavtar z ministrstva za javno upravo, mora občinska volilna komisija v primeru ugovora o tem odločiti najpozneje v treh dneh. Če kandidatu, ki je vložil ugovor, ugodijo, je možnih več scenarijev: lahko se še enkrat šteje glasove, lahko se ponovi glasovanje na volišču, kjer naj bi prišlo do nepravilnosti, lahko pa se tudi ponovijo volitve na območju celotne občine.
Sicer bodo občinske volilne komisije v tem tednu tudi uradno potrjevale izide glasovanja. Novoizvoljeni občinski sveti pa se bodo začeli sestajati na ustanovnih sejah, ki so namenjene potrditvi mandatov občinskih svetnikov ter ugotovitvi o izvolitvi novega župana.
KOMENTARJI (822)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.