
Višje sodišče je namreč razveljavilo oprostilno sodbo okrožnega sodišča iz leta 2003. Takrat je tožilstvo trdilo, in pri tem še vedno vztraja, da je Dragonja leta 1992 neupravičeno odredil nakazili za 630.000 tolarjev in 2,520.000 tolarjev na žiro račun družbe Herties, na katerem se je zbiral denar za financiranje volilne kampanje SLS. Na današnjem skoraj štiriurnem sojenju so bili zaslišani tako Dragonja kot sedem prič, ki so bili zaslišani že pred dvema letoma, pa so svoje izpovedbe praviloma le potrdili.
Sojenje se bo nadaljevalo 2. februarja, predvidoma z zaslišanjem dveh prič, sojenje Dragonji pa bi se lahko zaključilo že 9. februarja.
Prvo sojenje: Financiranje političnih strank ni kaznivo
Kot je znano, je sojenje Dragonji potekalo že spomladi 2003. Takrat je bil nekdanji generalni direktor Leka oproščen, saj je sodni senat odločil, da s svojim delovanjem ni prestopil svojih pravic in s svojim ravnanjem ni povzročil škode.
Takrat je predsednica senata Andreje Sedej Grčar pojasnila, da kazenski zakonik ne pozna kaznivega dejanja financiranja političnih strank. V času, ko je bilo storjeno kaznivo dejanje, to je v času volilne kampanje pred parlamentarnimi volitvami leta 1992 in po njih, je bil v veljavi zakon o političnem združevanju, kjer je bilo določeno, da so lahko pravne osebe prispevale denar za delovanje političnih strank le iz dobička, o njegovi razporeditvi pa bi morala odločati skupščina družbe. Aprila 1992 je skupščina Leka že določila denar, ki naj bi bil namenjen sponzorstvu oz. donacijam, iz tega denarja pa je bil tudi namenjen denar za financiranje volilne kampanje Metke Karner Lukač. Senat je opozoril, da sicer račun ni bil pravilno knjižen, dodal pa je, da se je Dragonja takoj "osebno angažiral" in opozoril računovodstvo, da je bil račun knjižen med račune nematerialnih storitev, ne pa na sklad skupne porabe.
Višje sodišče: Dragonja ni sponzoriral stranke ampak Metko Karner Lukač

Višje sodišče je v svojem sklepu zapisalo, da je senat oprostilno sodbo zgradil na zmotno ugotovljenem dejstvu, da Dragonja z nakazilom 2,5 milijona ni financiral politične stranke, temveč Metko Karner Lukač in njeno volilno kampanjo. Šlo naj bi za sponzorski prispevek, kot je to določila skupščina Leka, obtoženi pa s tem ni prekoračil svojih pravic in je ravnal zakonito.
Višje sodišče meni, da denarni prispevek za kandidata, ki na državnozborskih volitvah kandidira na listi določene politične stranke, pomeni financiranje politične stranke. Zato mora sodišče še enkrat presoditi, ali je bilo kaznivo dejanje storjeno ali ne in ali je obtoženi zanj tudi kazensko odgovoren. Poleg tega naj bi okrožno sodišče tudi preverilo, ali da se namen financiranja politične stranke natančno določi v sklepih skupščine družbe, ali pa je takšno financiranje mogoče umestiti v enega od delov dobička, kot ga je razdelila skupščina Leka.
V zvezi z nakazilom 630.000 tolarjev Hertiesu je okrožno sodišče spomladi 2003 verjelo obtoženemu, da je šlo za plačilo Milošu Čiriču, sodelavcu Dušana Dolamiča, za svetovalne storitve, ki jih je ponujal Lekovemu sindikatu, ne pa da je bil denar namenjen volilni kampanji SLS; kot je vztrajalo (in še vztraja) tožilstvo.