Ne želimo prižigati alarmov, a se bojimo, da nas čakajo pretresi, višje cene energentov komentira štajerski kmetovalec Jože Horvat. "Sami ne vemo, kako bo to sploh šlo skozi."
Glavna sezona na njihovi kmetiji, ki se ukvarja s pridelavo zelenjave, krompirja, pa tudi rejo kokoši, se bo pričela čez dva tedna. Nekaj goriva so zato kupili na zalogo. "Tudi če kupimo 2000 litrov, ali pa tri, štiri, je to mogoče teden, dva sedaj v višku sezone in potem si brez in potem kupuješ zopet drag," visoke cene komentira Horvat. Zelo se dražijo tudi gnojila in zaščitna sredstva, dobava je marsikje prekinjena, kar se že kaže v dvigu cen hrane.
Blagovnih rezerv je zaenkrat dovolj, miri minister
Kmetijski minister medtem potrjuje, da je na področju preskrbe pred nami nekaj turbulentnih tednov. Je pa zdaj čas, dodaja, da vsi členi verige stopijo skupaj in prekomerno rast cen v maloprodaji zajezijo s prerazporeditvijo.
"Tukaj je treba povedati, da ambicija nedvigovanja cen ne bo obrodila sadove, ker nam bo veriga počila. Kmetje ne morejo zdržati teh cenovnih pritiskov - gnojil, energije, FFS-jev," pa na drugi strani odgovarja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek.
Dvig cen hrane je neizogiben, tako minister, a k temu, kolikšen bo, lahko nenazadnje pripomore tudi kupec. "Ni potrebe, da tudi potrošniki začnemo prekomerno kupovati, kot smo to pred dvema letoma. S tem si sami sebi dvigujemo cene," meni Podgoršek. Kot še dodaja, je tudi blagovnih rezerv zaenkrat dovolj, preskrba s hrano pa bo še vsaj nekaj časa stabilna.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.