Kot je pojasnil dr. Janez Tomažič, so glede kužnosti med novim koronavirusom in virusom opičjih koz svetlobna leta razlike: "Pri splošni populaciji je tveganje za okužbo zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna." Opičje koze imajo z opicami skupno le to, da so jih najprej odkrili pri laboratorijskih opicah. Izvor je pri glodavcih v Afriki, je pojasnil. Do tega izbruha je bila to zelo redka bolezen, ki se je prenašala z ugrizi, kapljično, z izločki teh živali, občasno so jo prenašali potniki iz Afrike.
Zdaj pa se je začela pojavljati pri osebah, ki imajo več spolnih partnerjev, predvsem pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi: "Najverjetneje je virus prišel iz Afrike, osebe so imele kožne spremembe in potem je z bližnjimi stiki, kot so spolni odnosi, okužba prešla s kože na kožo. Vstopno mesto je torej bila koža, ne gre pa za spolno prenosljivo okužbo," je pojasnil.
Verjetnost izbruha epidemije je majhna, pravi. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri osebah z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A kot poudarja Tomažič, ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. Pomembna sta dobro ozaveščanje populacije in sodelovanje z nevladnimi organizacijami: "Bodimo sodobna družba," je pozval.
Bolna oseba mora biti v izolaciji, dokler je kužna, klasična karantena pa ni potrebna. Njeni stiki se morajo 21 dni, kolikor lahko traja inkubacija, samoopazovati, imajo naj čim manj stikov z drugimi, naj nimajo spolnih odnosov in naj vzdržujejo višji nivo higiene, svetuje dr. Tomažič.
Imamo dva tipa virusa. Prvi je centralnoafriški, pri katerem je smrtnost do 10-odstotna. Zdaj pa se širi zahodnoafriški, pri katerem je smrtnost okoli enega odstotka. Večinoma je to blaga bolezen, ki se preboleva doma, nevarna pa je lahko za nosečnice, otroke in imunsko ranljive osebe. Cepljeni proti črnim kozam so v 85 odstotkih primerov zaščiteni tudi pred opičjimi kozami, je pojasnil dr. Tomažič.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.