
Kaj so, po vašem mnenju, najpomembnejši sklepi Barcelone?
Najpomembnejši sklepi so, da so svetovni voditelji apelirani na agresivni boj proti aidsu na vseh nivojih: individualnem, lokalnem, nevladnih organizacij, regionali in nacionali. Seveda bodo globalno potrebne velike tektonske spremembe v smislu ureditve odnosa med revnimi in bogatimi, odnosi med ženskami in moškimi in številna druga etična vprašanja.
Ko govorimo o aidsu, največkrat omenjamo revno Afriko, ki je nekakšno tradicionalno žarišče. Se pojavljajo kakšna nova žarišča?
Govori se o treh žariščih. Poleg Afrike predvsem o Karibih, ki naj bi bili vstop za širjenje v Ameriko in govori se že o vprašanju nacionalnih varnosti v teh predelih. Drugo tako žarišče je Indija, Pacifik, ki ima vstopna vrata v celotna Azijo, Kitajsko in lahko pride do nekega požara širjenja. Kot najhitreje rastoča pa je Vzhodna Evropa, ki je čisto blizu nas, smo na pragu, in v Zahodni Evropi opažajo tako imenovani rebound fenomen. Ljudje zaradi medijev, zaradi informacij o zdravilu, opuščajo preventivo in se spet tvegano vedejo.
So v Sloveniji številke alarmantne?
Trenutno ne, vendar to ne pomeni, da ne smemo pozabiti na dejstva in da dejansko poleg uživanja ilegalnih drog, kjer ljudje v Sloveniji najbolj povezujejo tveganje, ne pozabimo, da lahko vsak nezaščiten odnos predstavlja tveganje za okužbo.