
Poki in bliskanje so eden značilnih spremljevalcev prazničnega obdobja pred novim letom. Pirotehnična sredstva so v osnovi namenjena zabavi, poudarjajo policisti, pogosto pa njihova nepravilna oz. nezakonita uporaba prinese posledice kot so telesne poškodbe, premoženjska škoda in motenje miru. Nepravilna oz. nezakonita uporaba pirotehničnih sredstev pa lahko posamezniku prinese tudi obisk pri sodniku za prekrške in denarne kazni v višini najmanj 100.000 tolarjev.
Pirotehnična sredstva se delijo v štiri razrede. V prvi razred spadajo t.i. pirotehnične igrače, to so bengalske vžigalice, pokajoče vžigalice, amorces za otroške pištole, pokajoče žabice, pokajoči bonboni, pasje bombice in podobno. V drugi razred se uvrščajo izdelki za male ognjemete (petarde, rimske svečke, majhna ognjmetna kolesa, ognjemetne baterije, fontane, topovski streli in rakete), v tretjem razredu najdemo izdelke za srednje ognjemete (srednje veliki ognjemetni izdelki za javne prireditve), v četrtem razredu pa so izdelki za velike ognjemete (veliki ognjemetni izdelki za javne prireditve).
V skladu z veljavno slovensko zakonodajo je pirotehnične izdelke možno kupiti le v specializiranih trgovinah (piromarketi), ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo izdano ustrezno dovoljenje za prodajo tovrstnih izdelkov. Prodaja pirotehničnih izdelkov prvega in drugega razreda, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena v času od 1. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena med 26. decembrom in 2. januarjem, z izjemo strnjenih stanovanjskih naselij, zgradb in vseh zaprtih prostorov, bližine bolnišnic, prevoznih sredstev za potniški promet in površin, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve. Mladoletniki, mlajši od 15 let, lahko kupijo in uporabljajo le pirotehnična sredstva prvega in drugega razreda, in to le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov, še določa zakonodaja.
Poleg tega pa zakon določa tudi, da je pirotehnična sredstva dovoljeno uporabljati le v skladu z navodili, ki jih izdelku priloži proizvajalec. Pirotehnična sredstva pa je prepovedano predelovati zaradi povečanja njihovega učinka, jih uporabljati v drugih predmetih, prepovedana pa je tudi lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi.
Policisti pričakujejo, da bo statistika uporabe pirotehničnih izdelkov v obdobju od decembra 2003 do začetka januarja 2004 podobna kot v prejšnjih letih. V lanskem prednovoletnem obdobju je bila sicer uporaba izdelkov prvega in drugega razreda na večini območij policijskih uprav manjša, kot v prejšnjih letih. Opazen pa je tudi trend naraščanja uporabe drugih pirotehničnih izdelkov, ki imajo predvsem svetlobne učinke, še ugotavljajo policisti.