Po Združenih državah, kjer je v luči razkritja številnih zlorab v svetu filma izbruhnilo gibanje Me too (Jaz tudi), je tudi v Sloveniji Inštitut 8. marec začel kampanjo Jaz tudi, ki bo žrtve spodbujala, naj spregovorijo o spolnem nadlegovanju.
"Čeprav se zavedamo, da je enakopravnost žensk v obstoječem sistemu nemogoča in da je osnovna feminističnega boja naslavljanje vseh oblik neenakosti, verjamemo v moč osebnih izpovedi. Nudijo nam uvid v različne oblike podrejenosti, ki se kažejo na ravni neformalnih praks in ki jih ne smemo spregledati," je načrt za delovanje projekta predstavila direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač.
Inštitut je na družbenem omrežju Facebook zagnal kampanjo pod geslom Jaz tudi (Me too), ki je namenjena popisu zgodb spolnega nadlegovanja v Sloveniji. Na spletni strani jaztudi.si pozivajo posameznice, naj z njimi delijo svoje izkušnje.
Akcija pa ne bo omejena zgolj na te zgodbe, nasilje nad ženskami je treba postaviti v širši kontekst, nanj pogledati skozi prizmo družbene neenakosti in ga umestiti v ustrezen družbenoekonomski okvir, je dodala Kovačeva.
V okviru projekta bodo na politične stranke naslavljali konkretna vprašanja, povezana z aktualnim družbenim stanjem, in zahtevali odgovore.
"V inštitutu verjamemo, da feminizem ni samo neko preštevanje števila ženskih kvot, ampak pomeni konkretno vpetost v aktualno politično in družbeno dogajanje ter analiziranje različnih oblik neenakosti in podrejenosti," je poudarila programska koordinatorica Inštituta 8. marec Maiken Kores.
Cilj kampanje je tudi ugotoviti, katere oblike spolnega nadlegovanja so definirane kot protizakonite, katere potekajo na ravni neformalnih praks, in nazadnje, v kolikšni meri družbeni razred posameznice vpliva na to, ali bo ta žrtev nadlegovanja, sta še pojasnili sogovornici.
Na inštitutu so pripravili vprašalnike o socialni neenakosti, reproduktivnih pravicah žensk, begunstvu, vključenosti v EU in izenačitvi pravic istospolnih in raznospolnih partnerjev ter jih poslali vsem političnim strankam. Odgovore bodo objavili na spletni strani in jih predstavili na mesečnih okroglih mizah.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.