Slovenija

Javni sektor: Sindikati podali predloge, vlada bo razmislila

Ljubljana, 08. 11. 2012 12.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
V.L./M.R./STA
Komentarji
96

Sindikati javnega sektorja so glede nižanja sredstev za javni sektor predstavnikom vlade podali svoje predloge. Vlada bo o njih razpravljala, nato pa se bodo sogovorniki znova sestali.

Minister Senko Pličanič
Minister Senko Pličanič FOTO: Blaž Garbajs

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so si izmenjali stališča glede možnosti, s katerimi bi uresničili predvideno znižanje mase za plače v javnem sektorju. Dogovorili so se, da bo minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič o sindikalnih predlogih teh ukrepov poročal vladi, nato pa se bodo znova sestali.

Pličanič je po triurnem posvetu pojasnil, da je predstavnikom sindikatov posredoval stališče vlade, da je najbolj primeren in edini izvedljiv način decentralizirano dogovarjanje, s katerim bi vsak minister za svoje področje s sindikati in direktorji javnih ustanov poiskal najprimernejšo kombinacijo ukrepov. So pa sindikati po besedah ministra v enem delu izrazili stališče, da bi se bilo bolj primerno dogovarjati centralizirano.

"Sam se bom zavzemal in naredil vse za to, da pride do dialoga," je povedal in dodal, da si ne želi nobenega konflikta s sindikati. O raznih predlogih in ukrepih je sicer po ocenah ministra pogovor potekal večinoma zelo konstruktivno.

Pličanič je sicer "skoraj prepričan", da bo vsaj del ukrepov, s katerimi bodo lahko izvedli prilagoditev znižanja mase za plače, moral biti sistemske narave in bo torej zahteval spremembo predpisov, zato bo v prihodnje zagotovo potreben tudi kakšen sestanek s sindikati v širši zasedbi.

Štrukelj: Pogajanj ne more biti, dokler vlada ne umakne proračuna

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je po sestanku potrdil, da so danes govorili o precej predlogih in pobudah, kako izvesti znižanje mase plač. Po njegovem mnenju bi bilo nujno nadaljevati s skupnimi pogajanji glede sindikalnih predlogov, saj je "nemogoče pričakovati, da bi se predstojniki na nižji ravni usklajevali z nami o masi za plače in o kadrovskih načrtih".

Minister Pličanič je po besedah Ščernjaviča zagotovil, da bo sindikalne predloge posredoval vladi, v sindikatih pa pričakujejo kar najhitrejši odziv. Obenem je Ščernjavič še predlagal, da bi se sestali dvakrat tedensko in po strukturi problemov poiskali rešitve.

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa meni, da se ni o čem pogajati, če vlada za začetek ne umakne predloga proračuna v delu, ki se nanaša na znižanje mase za plače. A kot pravi Štrukelj, gre za retorično zahtevo, saj da je minister Pličanič "eksplicitno povedal, da vlada želi v DZ sprejeti tak proračun, kot je predlagan". Zato se sprašuje, ali so vladne napovedi o pogajanjih s sindikati sploh resne.

Ob robu današnjih pogovorov je Štrukelj tudi opozoril, da je bil ta del proračuna opredeljen brez sodelovanja sindikatov, kar se je zgodilo prvič v 20 letih in zaradi česar je zanj nesprejemljiv.

Minister Pličanič pa je o Štrukljevem predlogu še povedal, da bo proračun "skoraj zanesljivo sprejet v predlagani obliki", zato se je po njegovem mnenju s sindikati bolj konstruktivno začeti pogovarjati o tem, kako ga izvesti v delu, ki se nanaša nanje.

Finančni minister Janez Šušteršič je pred posvetom sicer ocenil, da sindikati tudi sami poznajo načine znižanja mase plač. Z vsakim posebej se je zato treba še pogovoriti o tem, kje vidijo možnosti varčevanja. Doslej so se s sindikati denimo pogovarjali o možnih prihrankih pri raznih dodatkih, vrednotenju delovnih mest in prevozu na delo.

Gasilci ogorčeni zaradi možnosti znižanja plač

Vabilo na današnji sestanek je dobil tudi Sindikat poklicnih gasilcev, ki je ogorčen zaradi možnosti znižanja plač in števila zaposlenih. Premier Janez Janša je namreč včeraj ob obisku Štajerske pohvalil hitro odzivnost gasilcev, a dodal, da so "seveda, tako kot vse službe, financirane iz javnih sredstev, vezani na možnosti financiranja".

"Gasilci za manj kot 600 ali 700 evrov ne morejo delati," je v pogovoru za 24ur.com dejal predsednik Združenja slovenskih poklicnih gasilcev Jani Podrepšek. "Vzgojiteljica v vrtcu dobi 1100 evrov, gasilec na terenu, ki rešuje življenja, pa dobi 700 evrov, to ne gre skupaj," pojasnjuje. V znižanje plač ne bodo privolili. "Dovolj dolgo smo stiskali zobe in popuščali, saj smo rekli, če je kriza, je kriza za vse. Ampak neka spodnja meja pa obstaja," pravi Podrepšek.

Premier Janša je dejal, da so gasilci, predvsem prostovoljni, hrbtenica pomoči, profesionalni gasilci pa so vezani na možnosti financiranja.
Premier Janša je dejal, da so gasilci, predvsem prostovoljni, hrbtenica pomoči, profesionalni gasilci pa so vezani na možnosti financiranja. FOTO: Mia Media

Tudi sam je obiskal Ormož in se na terenu pogovarjal s kolegi. Poudarja pa, da gasilec na terenu ne razmišlja o plači. O trenutnem stanju bodo razmišljali, ko se zadeva umiri. Prepričan pa je, da dva dni po intervencijah ni primeren čas za razglabljanje o nižanju plač in odpuščanju. "Imamo pa to srečo, da imamo močno prostovoljsko dušo," dodaja.

Če bodo današnji pogovori z ministrom Pličaničem neuspešni, se bodo začeli pripravljati za udeležbo na demonstracijah, ki so napovedane za 17. november.

Minister za obrambo Aleš Hojs je sicer po seji vlade na novinarski konferenci dejal, da so vse sindikate javnega sektorja že prejšnji teden povabili na sestanek, in ne šele po poplavah.

Vlada se je danes seznanila s preliminarnim poročilom o prvi oceni škode po ponedeljkovih katastrofalnih poplavah, ki so prizadele državo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (96)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ikoz
09. 11. 2012 15.33
-1
ma itak da se bojijo za svoje službice posebi če jim je očka zrihtal če je očka tam naj bo pa še sinko saj tako je tu pri nas pri poklicnih gasilcih bo treba delat kam drugam zej pa strah ane
Transformerji
09. 11. 2012 13.36
-1
"Dogovorili so se, da se bodo še dogovarjali"......
JanezNovakJohn
09. 11. 2012 13.08
+1
ŽELELI SMO SI SVOJO DRŽAVO SAJ SMO PAMETNI IN PRIDNI. aLI SMO SI ŽELELI TRD NEISPROSEN GOLJUFIL KAPITALIZEM. peterle, janša IN PODOBNI, SO NAM UKRADLI SANJE, S SVOJIM NEPREMIŠLJENIM KAPITALSKO USMERJENIM UMOM.
JanezNovakJohn
09. 11. 2012 13.01
+1
Zakaj moramo 17. na demonstracije: Kapitalizem je hkrati način produkcije in način plenjenja; če plenjenje ni mogoče, nastopi kriza in to zna kapital ob pomoči takih vlad kot je janševa, spremeniti v novo plenjenje. In temu se je potrebno upreti. Naj banke končno postanejo same svoj plen, TA VLADA, KI PONAREJA, KOPIRA, LAŽE, PODKUPUJE..... PA ODIDE.
fNovak
09. 11. 2012 11.22
+3
Vlada ne bo razmislila, ker ne zna misliti! Vlada uboga Janeza, ta pa Vatikan!
alpino
09. 11. 2012 08.31
+2
Vzgojiteljica v vrtcu dobi 1100 evrov, gasilec na terenu, ki rešuje življenja, pa dobi 700 evrov, to ne gre skupaj," pojasnjuje, gasilec. Učitelj telovadbe v osnovni šoli 24 ur na teden, prost Nedelje, Sobote, Praznike, noči, zimske, novoletne, prvomajske, letne in krompirjeve počitnice, dobi 1600 evrov, kriminalist s Vll. stopnjo, z delom v Nedeljah, Praznikih, ponoči pa z vsemi dodatki vred 1.100 evrov., tako policist. Oba imata prav, de facto.
Terezinka
09. 11. 2012 09.16
+3
Način primerjave ni pravi. Če je osnova za primerjavo nepravilna ne pomeni, da se jo ne da popraviti. Res je, da je gasilec v momentih , ko ga vidimo na terenu ob naravnih in drugih nesrečah tisti, ki bi zasdlužil veliko več. Priznati pa je potreba, da na srečo 365 dni ni takih. Tudi on ima "krompirjeve" in druge proste dni-hvala bogu. Ugotoviti je potreba, če je plača vzgojiteljice, ki je "baje" 1100 EUR res previsoka, če je plača zdravnika, res previsoka in če je plača gasilca dovolj visoka. Primerjanje na taki način dela samo jezo in razdor med narodom. To ni dobro in ni pošteno do nikogar
*Duhec*
09. 11. 2012 09.22
+3
Zdravnik s koncesijo pa 20.000, ker tudi rešuje življenja..... no, včasih neuspešno a zbornica poskrbi za te primere.....
Darko32
09. 11. 2012 11.01
+2
demistifakis Se popolnoma strinjam z tvojim razmišljanjem. Določene ocenitve delovnih mest nimajo nikakršne logike. Tudi iz zadnjih dogodkov je vidno, da nekateri še zmeraj delajo po liniji najmanjšega odpora in z manipulacijami imajo večje plače kot tisti, ki skrbijo za dobrobit ljudstva. Sam podpiram naslednje: 1.) Ustanovi se posebna komisija, ki bo sestavljena iz strokovnjakov in iz predstavnikov delavcev. 2.) NAredi se opis del in nalog, ki bo pošten in bo zajemal opise vseh del, ki jih mora opravljati dotični delavec na nekem delovnem mestu. 3.) Zdravstvo oziroma medicina dela naredi strokovno analizo obremenitev in tudi kakšne so zdravstvene okvare na teh delovnih mestih. 4.) Ko se naredijo vse ocene se začne ocenjevat vsa delovna mesta hkrati. 5.) Ko se naredijo ocene in naredi popolna slika je takšna slika lahko potem izhodišče za obračun plač, 6.) Izhodišče za plačilo v povezavi z pokojninsko blagajno 7.) Izhodišče za t.i. Benificirane dobe in določanje višin prispevkov. Dokler pa bo vsak ribaril v kalnem nebo napredka in zlom je neizbežen. ZAto so tvoje ugotovite še kako na mestu.
jutranjisij
09. 11. 2012 06.51
+2
Tisoči, ki so zaposleni v javnih službah, so tam viški, marsikje povzročajo tudi nepotrebno škodo, so pa povrhu vsega še dobro plačeni. Obstajajo izjemno velike razlike, koliko kdo dela, kako je delo dejansko zahtevno, pa tudi, če je sploh potrebno. Nekateri v javnem sektorju res garajo, od preobremenitev tudi zbolevajo, drugi pa uživajo in mešajo meglo vso svojo delovno dobo, hkrati pa igrajo veliko, vzvišeno gospodo. Družboslovcev, teh izobražencev s super zahtevnimi papirji, je v javnem sektorju zaposlenih veliko preveč. Težava je tudi nesposoben, čeprav formalno bleščeče izobražen kader z drugih področij (tehnika...). Tega država enostavno več ne more plačevati in ta denar namenite perspektivnim podjetjem, obrtnikom, kmetijstvu, razvojnikom, premalo plačenim, izkoriščanim in zgaranim delavcem in železnici, pa bo ta država spet oživela.
Terezinka
09. 11. 2012 09.20
+1
Pravilno povedano. Ugotoviti je potrebno tudi koliko dela si politika naredi, da zaposli oziroma priskrbi plačilo svojim pajdašem. V različnih javnih službah so različna dela, različna odgovornost in obremenjenost. Nepravilno je, da se govori počez. Nihče pa se ne obregne v Ministrstvo za obrambo. Baje imamo tam več ljudi v administraciji kot smo jih imeli, ko smo imeli nekoč. Imamo bistveno več administracije kot vojakoc. Ta administracija pa je bolje plačana kot šolniki in gasilci
lotmerzanec
08. 11. 2012 23.10
+3
Vse delavce v javnem sektorju,ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev takoj upokojiti!!! V penzijo nočejo iti le visoko plačeni javni uslužbenci,ki prejemajo velike plače,pokojnina bi bila enkrat manjša!!! Plače je potrebno znižati in mislim,da je veliko bolj,da si sami znižamo plače za 10% kod pa,da nam evropa za 30% in povrh vsega še odpusti 30% teh oslužbencev!!!
decent
08. 11. 2012 21.47
-1
Odpustili bodo tiste ljudi, ki smo skoraj na minimalcu, ker mi za njih predstavljamo večji strošek, kot tisti, ki prejemajo plačo nad 1.000,00 EUR. Po mnenju vlade je torej treba prihraniti na revežih, ki že itak nimajo nič.
novaknovak
08. 11. 2012 21.10
-2
nihče v javnem sektorju ne bi smel imet večje plače kot v gospodarstvu,nihče.maximalno 1500evrov.največ. za najvišje položaje. ker najbolj odgovorne se ne more rečt. ker itak nihče nič ne odgovarja.
novaknovak
08. 11. 2012 21.07
+0
a se ne boste nič dvignli pa protestiral kar je rekel uni gasilec- vzgojiteljica 1100 evrov, gasilec pa 700?torej šolniki le nimajo tako malih plač?a je demantiral štruklja....no, pa le lepo pejte v lj 17ega za take modele.
fNovak
08. 11. 2012 20.58
+3
Odpustimo Slovensko vlado, vzemimo jim penzijo in kakršnokoli socialno pomoč in jih odpeljimo v Sp. Duplek ročno popravljat škodo, ki je nastala!
lotmerzanec
08. 11. 2012 23.12
+4
Nič ti ne pomaga Janša že dela po navodilih iz Bruslja!!
pacifik12
08. 11. 2012 20.43
+3
Bravo Janša, prevaral si lastne volilce, se spravil na upokojence, ti te zdaj sovražijo, trenikarji te sovražijo, zdaj te sovražijo še študenti in javni sektor. Ko boš brezposlenim pobral socialno te bodo še tej tej sovražli. To pa da en dan po poplavah poveš gasilcem da jim boš znižal plače pa pomeni da si res padel nizko. Vernim ovčkam stan oba Cerkvena Zvonova že odzvonila,ampak SDS ima še vedno 18% podpore.
pacifik12
08. 11. 2012 20.58
+1
Oziroma ne, od septembra je SDS uspelo past na 12%, svojevrsten rekord.
yyyeb
08. 11. 2012 20.00
+4
odpustimo tiste,ki trenutno pomagajo v poplavah.
snupy1
08. 11. 2012 19.14
+15
Sindikati proti odpuščanju Jaz sem proti zaposlovanju v javnem sektorju. Predvsem priviligiranem.
gregor1222
08. 11. 2012 19.07
+9
Naj se že razbije tega največjega globaznega kapitalista v Sloveniji, ki ga močno preplačamo. Kdo rabi n uradov, storitev. Naj se obdrži tisto kar se rabi, ne pa da so ljudje neskončno zaščiteni, pa če je fiktivno delo ali ne... na drugi strani pa drugi ne dobijo službe, hkrati pa jih še kaznujejo za to s plačevanjem neskončnih prispevkov.
macro
08. 11. 2012 19.05
+7
zakaj ne odpuščajo v svojih vrstah? jih je tud preveč
Xit
08. 11. 2012 18.41
+11
Prihodnost Slovenije je zalostna. Slovenija bo torej v bliznji prihodnosti morala obseg izdatkov prilagodit obsegu prihodkov. Ob tem se bo morala drasticno zmanjsati drzavna uprava in proracun RS. S tem se bo zmanjsal tudi proracun za place uciteljev, znanstvenikov, obcinskih usluzbencev, zdravnikov, ... Posledicno se bo zmanjsala tudi potrosjna v trgovinah in bodo brez dela ostale trgovke in trgovci, potem frizerji, kozmeticarke... Ko bomo dosegli neko ravnovesje, bomo videli, kje je nivo, ki si ga zasluzimo z trenutno ustvarjenim. Sele ko bomo spoznali ta nivo, bomo spoznali, da je za danasnji standard potrebno vec ustvariti ali biti bolj inovativen. In to bo tisto pravo gonilo razvoja v Sloveniji. Upam le, da tisto ravnovesje ni zelo dalec in da ga cim prej dosezemo, ker je vsak dan, ko zapravimo vec kot ustvarimo, izgubljen dan.
pkorosec
08. 11. 2012 20.19
+1
To ravnovesje je še zelo zelo daleč. 80% folka to ni niti približno daleč, pa je med njimi polno ki slepo podpirajo
jagoda02
08. 11. 2012 18.38
-3
A TURK SI JE TUDI OGLEDAL POPLAVLJENA OBMOČJA .ZA NJEGA NI TO ZANIMIVO
Netajkun
08. 11. 2012 20.10
+0
pkorosec
08. 11. 2012 20.21
+1
1. Izklopi CAPS-LOCK 2. A bi se opravič in popravil samega sebe, če bi ti kdo dokazal, da je bil na poplavljenih območjih? :)
jagoda02
08. 11. 2012 18.36
+4
SAMO POGLEJTE KOLIKO URADNIKOV ŠE VEDNO ZASEDA SVOJE STOLČKE.AVTO REGISTRIRAŠ ZA VSAKIM VOGALOM NA ŠALTERJU PA ŠE VEDNO KOPICA LJUDI