Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so si izmenjali stališča glede možnosti, s katerimi bi uresničili predvideno znižanje mase za plače v javnem sektorju. Dogovorili so se, da bo minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič o sindikalnih predlogih teh ukrepov poročal vladi, nato pa se bodo znova sestali.
Pličanič je po triurnem posvetu pojasnil, da je predstavnikom sindikatov posredoval stališče vlade, da je najbolj primeren in edini izvedljiv način decentralizirano dogovarjanje, s katerim bi vsak minister za svoje področje s sindikati in direktorji javnih ustanov poiskal najprimernejšo kombinacijo ukrepov. So pa sindikati po besedah ministra v enem delu izrazili stališče, da bi se bilo bolj primerno dogovarjati centralizirano.
"Sam se bom zavzemal in naredil vse za to, da pride do dialoga," je povedal in dodal, da si ne želi nobenega konflikta s sindikati. O raznih predlogih in ukrepih je sicer po ocenah ministra pogovor potekal večinoma zelo konstruktivno.
Pličanič je sicer "skoraj prepričan", da bo vsaj del ukrepov, s katerimi bodo lahko izvedli prilagoditev znižanja mase za plače, moral biti sistemske narave in bo torej zahteval spremembo predpisov, zato bo v prihodnje zagotovo potreben tudi kakšen sestanek s sindikati v širši zasedbi.
Štrukelj: Pogajanj ne more biti, dokler vlada ne umakne proračuna
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je po sestanku potrdil, da so danes govorili o precej predlogih in pobudah, kako izvesti znižanje mase plač. Po njegovem mnenju bi bilo nujno nadaljevati s skupnimi pogajanji glede sindikalnih predlogov, saj je "nemogoče pričakovati, da bi se predstojniki na nižji ravni usklajevali z nami o masi za plače in o kadrovskih načrtih".
Minister Pličanič je po besedah Ščernjaviča zagotovil, da bo sindikalne predloge posredoval vladi, v sindikatih pa pričakujejo kar najhitrejši odziv. Obenem je Ščernjavič še predlagal, da bi se sestali dvakrat tedensko in po strukturi problemov poiskali rešitve.
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa meni, da se ni o čem pogajati, če vlada za začetek ne umakne predloga proračuna v delu, ki se nanaša na znižanje mase za plače. A kot pravi Štrukelj, gre za retorično zahtevo, saj da je minister Pličanič "eksplicitno povedal, da vlada želi v DZ sprejeti tak proračun, kot je predlagan". Zato se sprašuje, ali so vladne napovedi o pogajanjih s sindikati sploh resne.
Ob robu današnjih pogovorov je Štrukelj tudi opozoril, da je bil ta del proračuna opredeljen brez sodelovanja sindikatov, kar se je zgodilo prvič v 20 letih in zaradi česar je zanj nesprejemljiv.
Minister Pličanič pa je o Štrukljevem predlogu še povedal, da bo proračun "skoraj zanesljivo sprejet v predlagani obliki", zato se je po njegovem mnenju s sindikati bolj konstruktivno začeti pogovarjati o tem, kako ga izvesti v delu, ki se nanaša nanje.
Finančni minister Janez Šušteršič je pred posvetom sicer ocenil, da sindikati tudi sami poznajo načine znižanja mase plač. Z vsakim posebej se je zato treba še pogovoriti o tem, kje vidijo možnosti varčevanja. Doslej so se s sindikati denimo pogovarjali o možnih prihrankih pri raznih dodatkih, vrednotenju delovnih mest in prevozu na delo.
Gasilci ogorčeni zaradi možnosti znižanja plač
Vabilo na današnji sestanek je dobil tudi Sindikat poklicnih gasilcev, ki je ogorčen zaradi možnosti znižanja plač in števila zaposlenih. Premier Janez Janša je namreč včeraj ob obisku Štajerske pohvalil hitro odzivnost gasilcev, a dodal, da so "seveda, tako kot vse službe, financirane iz javnih sredstev, vezani na možnosti financiranja".
"Gasilci za manj kot 600 ali 700 evrov ne morejo delati," je v pogovoru za 24ur.com dejal predsednik Združenja slovenskih poklicnih gasilcev Jani Podrepšek. "Vzgojiteljica v vrtcu dobi 1100 evrov, gasilec na terenu, ki rešuje življenja, pa dobi 700 evrov, to ne gre skupaj," pojasnjuje. V znižanje plač ne bodo privolili. "Dovolj dolgo smo stiskali zobe in popuščali, saj smo rekli, če je kriza, je kriza za vse. Ampak neka spodnja meja pa obstaja," pravi Podrepšek.
Tudi sam je obiskal Ormož in se na terenu pogovarjal s kolegi. Poudarja pa, da gasilec na terenu ne razmišlja o plači. O trenutnem stanju bodo razmišljali, ko se zadeva umiri. Prepričan pa je, da dva dni po intervencijah ni primeren čas za razglabljanje o nižanju plač in odpuščanju. "Imamo pa to srečo, da imamo močno prostovoljsko dušo," dodaja.
Če bodo današnji pogovori z ministrom Pličaničem neuspešni, se bodo začeli pripravljati za udeležbo na demonstracijah, ki so napovedane za 17. november.
Minister za obrambo Aleš Hojs je sicer po seji vlade na novinarski konferenci dejal, da so vse sindikate javnega sektorja že prejšnji teden povabili na sestanek, in ne šele po poplavah.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.