Čez pet let primarnega zdravnika (družinskega zdravnika, ginekologa, pediatra, zobozdravnika) ob zdajšnjih trendih ne bo več imela od tretjina do polovica državljanov, je v odprtem pismu v imenu Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov zapisal pediater Igor Dovnik. Opozoril je, da se je dostopnost do zdravstvenih storitev zaradi pandemije še poslabšala, ZZZS pa zahteva nemogoče.
V oddaji 24UR ZVEČER se je Dovnik soočil z direktorjem Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Marjanom Sušljem. Kot je uvodoma povedal Dovnik, slovenski zdravniki že dolgo opozarjajo, da je v slovenskem zdravstvu veliko stvari narobe, nekatere stvari so bile problematične že v času pred koronavirusom. Ta je še dodatno izpostavil in razgalil slabosti, ki so prisotne, dodaja Dovnik. "Če smo bili na robu zmogljivosti že prej, je korona razmere še dodatno poslabšala."
Po besedah Dovnika si ZZZS želi, da opravijo vse, kar je zapisano v pogodbah, a zdaj zdravniki delajo pod posebnimi pogoji in omejitvami zaradi koronavirusa. Storitve tudi niso več tako številčne, beležijo zamudo in opravijo manj dela.
Sušelj je ob tem poudaril, da na zavodu razmišljajo, kaj dobijo zavarovanci. Če pride namreč do odmika oziroma zamika določenih storitev, se podaljšajo čakalne dobe, poslabša se zdravstveno stanje, zato je upravni odbor pozval izvajalce, naj zamudo nadoknadijo. Spomnil je, da so določene dejavnosti vse od začetka epidemije zaznale precejšen upad dela, še posebej zobozdravstvo. Opravljenih je bilo tudi za 15 odstotkov manj hospitalizacij, pričakujejo pa sicer, da bi zamude nadoknadili do konca leta.
Dovnik je odgovoril, da so številke alarmantne, škoda pa nastaja. Že v preteklosti so sicer številni pacienti čakali predolgo, pravi. "Mi jih gledamo v oči in težko je, ko jim moramo povedati, da bodo na poseg čakali eno leto," je dejal. To je nekaj, kar si ne zaslužimo, saj živimo v Evropi, poudarja Dovnik.
ZZZS sicer plača izključno storitve, ki so bile izvedene. Do konca leta ocenjujejo, da bodo zaradi zamud "prihranili" 80 milijonov evrov. A Sušelj poudarja, da so določene dejavnosti junija že povečale obseg svojih programov.
Za konec je Dovnik dodal, da je manevrskega prostora v sistemu, v katerem delajo danes, zelo malo, zato so potrebne spremembe. "Naj bo korona kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe, katere zdravniki pričakujemo že 20 let," je zaključil.
Sušelj priznava, da slovensko zdravstvo vodimo z majhnimi finančnimi viri, vanj pa se steka manj kot šest odstotkov javnega denarja. Ocenjuje, da bi potrebovali še okoli 500 milijonov evrov, da bi bili primerljivi z drugimi državami. A pri tem poudarja, da slovensko zdravstvo čaka nov problem – kronično pomanjkanje kadra.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.