Kot je znano, poslanci danes, en mesec in en teden po državnozborskih volitvah, odločajo o podpori kandidatu za mandatarja – predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću. A Slovenci nikakor nismo prvič priča tako dolgemu čakanju na izvolitev predsednika vlade. Tudi v preteklosti so namreč o mandatarjih večkrat glasovali en mesec in nekaj dni po volitvah, najpozneje – dva meseca po volitvah – pa je bil leta 1997 izvoljen Janez Drnovšek, tedanji član LDS.
Drnovšek za sestavo vlade po volitvah leta 1996 potreboval tri mesece in pol
Nekdanji predsednik LDS Janez Drnovšek poleg najdaljšega beleži tudi najkrajši čas od volitev do izvolitve za mandatarja – to je en mesec in en dan od volitev leta 2000, ko je stranka LDS zmagala z doslej najboljšim rezultatom kakšne stranke na parlamentarnih volitvah, s 36,26 odstotka glasov. V njej so poleg LDS sodelovale tudi ZLSD, SLS+SKD in DeSUS.
V mesecu in slabih treh tednih od volitev je Drnovšek sestavil vlado po prvih slovenskih državnozborskih volitvah leta 1992, najdlje, več kot tri mesece in pol od volitev, pa je potreboval po volitvah novembra 1996. Po izvolitvi za mandatarja v začetku januarja 1997 njegov prvi predlog vlade ni prejel zadostne podpore. V drugem poskusu, o katerem so poslanci odločali konec februarja, pa je uspel in vlado so tako sestavljale LDS, SLS in DeSUS.
Pahorja izvolili mesec in pol po volitvah
Leta 2008 je bil predsednik takrat zmagovalne SD Borut Pahor za mandatarja v DZ izvoljen dober mesec in pol po volitvah, Celotna vlada pa je bila v državnem zboru potrjena natanko dva meseca po volitvah leta 2008. Enak čas je za sestavo vlade leta 2004 potreboval Janez Janša. Ostali mandatarji so za potrditev potrebovali manj kot mesec in teden dni.
Janković je tako kljub nekaterim očitkom v javnosti, da povolilna pogajanja in odločitve potekajo prepočasi, kot mandatarski kandidat pred poslance stopil v običajnem času glede na dosedanje izkušnje. Predsedniki zmagovalnih strank na vseh državnozborskih volitvah v Sloveniji so doslej v državnem zboru uspeli prepričati zadostno večino poslancev in nato sestaviti tudi vlado. V uspeh je bil prepričan tudi Janković, a se je zmotil.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.