V okviru tretjega kroga pogajanj parlamentarnih strank pri predsedniku republike Borutu Pahorju so dosegli večinsko soglasje o spremembah Zakona o volitvah v DZ. Spomnimo, Ministrstvo za javno upravo je pripravilo osnutek sprememb Zakona o volitvah v državni zbor, ki jih je pred nekaj dnevi na koalicijskem srečanju na Brdu pri Kranju predstavil minister Rudi Medved. Te spremembe so med drugim predvidevale ukinitev volilnih okrajev in uvedbo fakultativnega relativnega prednostnega glasu.
Spremembe bi pomenile doslednejše izvajanje 80. člena Ustave o odločilnem vplivu volivcev na dodelitev mandatov kandidatom, hkrati pa bi s tem uveljavili nedavno odločbo Ustavnega sodišča, ki je med drugim ugotovilo, da območja volilnih okrajev po 26 letih od sprejetja volilne zakonodaje ne ustrezajo več nobenemu merili iz 20. člena ZVDZ (enako število prebivalcev, geografska zaokroženost, največja možna integriteta občine).
V tretjem krogu pogajanj so se strinjali glede ukinitve volilnih okrajev, uvedbi relativnega neobveznega prednostnega glasu, pa tudi o tem, da volivci glasujejo o celotni listi kandidatov na ravni volilne enote, na kateri mora biti toliko kandidatov, kot se jih voli. Pri kandidatih, izvoljenih s prednostnimi glasovi, bi sledili formuli, ki velja pri volitvah v Evropski parlament – prag bi bil torej od 2 % do 5 %, odvisno od proporcionalne zastopanosti.
V pogajanjih so člani parlamentarnih strank imeli nekaj zadržkov glede uveljavitve domicilnega principa, višine praga upoštevanja prednostnega glasu in glede obveznosti predlaganja polnih kandidatnih list.
Novela na predlog poslancev narodnosti vsebuje spremembo volilnega sistema poslancev avtohtonih narodnih skupnosti v smeri enokrožnega večinskega volilnega sistema, to pa so navzoči večinsko podprli.
Dokončno odločitev bodo po izčiščeni noveli Zakona o volitvah sprejeli predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin na delovnem kosilu pri predsedniku republike 12. julija. Do septembra se pripravlja tudi predlog sprememb območij volilnih okrajev.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.