Pri DOS sicer poudarjajo, da za razliko od osnovnih šol učbeniški skladi v srednjih niso obvezni, a da je zanje pomanjkanje učbenikov še toliko bolj izrazito. "Kljub temu, da večina srednjih šol učbeniške sklade ima, obstaja še vedno kar nekaj srednjih šol, ki učbeniških skladov nima ali jih ne zagotavlja za vse vrste izobraževalnih programov oz. vse izobraževalne ravni. Kot primer lahko navedemo Gimnazijo Poljane, ki ima učbeniški sklad zgolj za dijake prvih letnikov, višji letniki pa morajo učbenike plačevati sami, kar je popolnoma nesprejemljivo glede na to, da naj bi v Sloveniji zagotavljali brezplačen šolski sistem za vse."
Pri tem spominjajo na 11. člen Pravilnika o upravljanju učbeniških skladov, ki določa zneske izposojevalnin učbenikov. Ta za posamezni učbenik ne sme biti višja od ene tretjine nabavne cene, tisti, ki zaradi socialnega položaja ne morejo plačati izposojevalnine, pa so lahko tudi delno ali v celoti oproščeni plačila. "Žal pa je omenjeni pravilnik brezpredmeten za vse tiste srednje šole, ki učbeniškega sklada nimajo in morajo dijaki oziroma njihovi starši denar za učbenike zagotoviti sami."
Dijaška organizacija zato poziva k uvedbi sistematičnega in enotnega sistema obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah po celotni Sloveniji brez kakršnih koli izjem. "Takšni učbeniški skladi bi imeli več prednosti za dijake, starše in celoten izobraževalni sistem."
"Prva prednost učbeniških skladov na vseh srednjih šolah je finančna razbremenitev staršev. Nakup učbenikov za srednješolske dijake je pogosto drag in finančno obremenjujoč za mnoge družine, še posebej tiste z nizkimi dohodki, saj cena šolskih učbenikov za vsa leta srednješolskega izobraževanja lahko dosega tudi 1000 evrov. To bi zmanjšalo finančni pritisk na starše in omogočilo večjo dostopnost izobraževanja za vse dijake, ne glede na njihov socialno-ekonomski položaj," so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot pravijo, se v trenutnem sistemu učbeniki pogosto kupujejo ali izposojajo med dijaki, kar po njihovi oceni vodi do neenakosti. "Včasih si nekateri dijaki ne morejo privoščiti nakupa učbenikov ali pa so učbeniki že izposojeni, kar lahko negativno vpliva na njihovo učno uspešnost. S sistemom obveznih učbeniških skladov bi se zagotovil enak dostop do učbenikov za vse dijake, kar bi prispevalo k večji enakosti v izobraževanju."
Dodatno izpostavljajo tudi trajnostni vidik in zmanjšanje porabe papirja ter obremenitve okolja. Ministrstvo in odbor zaradi navedenih razlogov zato pozivajo, da preučita možnost izvedljivosti uvedbe obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah po celotni državi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.