Obravnavo predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerim je Levica predlagala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno, je odbor začel v začetku meseca. Čeprav je bilo pričakovati, da bodo koalicijski poslanci podporo predlogu enostavno odrekli, pa so napovedali, da so ga pripravljeni podpreti ob sprejemu njihovih devetih dopolnil, ki kot nadomestni vir denarja prinašajo pavšalno dajatev.
Ta so do današnje seje nekoliko popravili, pri čemer gre po besedah Roberta Pavšiča (LMŠ) za popravke nomotehnične, ne pa vsebinske narave.
SD presenetili z amandmajem
Pred začetkom današnje seje pa so v poslanski skupini SD nekoliko presenetili s predstavitvijo lastnega amandmaja. V njem določajo progresivno lestvico, po kateri bi bil znesek dajatve določen na podlagi skupnih letnih prihodkov zavezancev.
Kot je v izjavi za medije pred sejo odbora pojasnila poslanka SD Bojana Muršič, gre za vzdržen sistem, po katerem bi dopolnilno zavarovanje plačevali vsi zavarovanci iz obveznega zavarovanja, razen mladi do 26. leta starosti, ki se šolajo. Višina prispevka bi bila odvisna od posameznikovih prihodkov. Prispevke bi zbiral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, višino prispevka pa bi določala finančna uprava.
"Na podlagi izračunov, ki smo jih naredili v SD, se zbere dovolj sredstev - 480 milijonov evrov na leto, kar zagotavlja vzdržnost sistema," je poudarila Muršičeva.
Višino prispevka določajo z lestvico s sedmimi razredi. Tako bi zavarovanci, katerih skupni letni prihodki dosežejo zgolj letno višino neto minimalne plače, plačevali 10 evrov, tisti, ki so med letno minimalno in povprečno plačo pa 25 evrov. V najvišji razred pa bi se uvrstili vsi, katerih prihodki letno presežejo petkratnik povprečne letne neto plače. Zanje bi mesečna dajatev znašala 150 evrov.
Koalicijske stranke zadržane pri podpori
Kot je pojasnila Muršičeva, predlog SD v primerjavi s predlogom Levice manj obremenjuje aktivni del prebivalstva. "Vemo, da postajamo starajoča se družba, vedno več aktivnega prebivalstva odhaja v pokoj. Treba je iskati rešitve v dolgotrajni vzdržnosti sistema," je dejala in dodala, da pričakuje podporo koalicijskih partnerjev.
Koalicijske stranke so sicer zadržane pri podpori amandmaju SD. Tako v LMŠ vztrajajo pri devetih amandmajih, ki so jih vložili v začetku meseca, te podpirajo tudi v SAB. So pa ta dopolnila do današnje seje še nekoliko dopolnili.
V SMC pojasnjujejo, da se bodo o predlogu zakona odločali po tem, ko bodo slišali mnenje ministra za zdravje Aleša Šabedra.
V Levici pa so pred odborom pojasnili, da bodo danes podprli katerokoli rešitev. "Mi bomo podprli obe varianti, ampak zgolj zato, da ostanejo stvari odprte," je v povedal koordinator stranke Luka Mesec. Oster pa je do vlaganja predlogov tik pred zdajci, saj so namreč tudi v SD ob njihovem predlogu vztrajali, da "se ni mogoče uskladiti v tako kratkem času".
"Bistveno je, da se zavarovanje ukine," je povedal Mesec in poudaril pomen pravičnega financiranja zdravstvenega sistema.
V Levici so še vedno prepričani v ustreznost njihovega predloga, po katerem bi med drugim uvedli prispevek na kapitalske dohodke po stopnji 7,36 odstotka. Izpad prihodkov ob ukinitvi dopolnilnega zavarovanja pa so želeli dvigniti še z zvišanjem prispevnih stopenj za obvezno zdravstveno zavarovanje, kar so predlagali s spremembami zakona o prispevkih za socialno varnost, za katerega pa se je zakonodajni postopek že končal.
Parlamentarna zakonodajno-pravna služba je zato opozorila, da je tako danes predmet obravnave polovica celote, s predlaganimi dopolnili pa se uvaja drugačen koncept. Služba pa je imela pomisleke tudi glede same jasnosti predvidenih zakonskih rešitev.
Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Marjan Sušelj je menil, da to področje zahteva premišljeno in celovito ukrepanje, s čimer se je strinjal tudi Franc Jurša, po besedah katerega v DeSUS ne podpirajo zakonskega predloga, niti nobenega dopolnila. "Na slabo podlago ne moreš cepiti dobrega cepiča, ker iz tega ne bo zraslo nobeno dobro sadno drevo," je pojasnil.
Večina je na koncu podprla dopolnila koalicijskih strank, ne pa tudi dopolnila SD za progresivno lestvico, a je Muršičeva kljub temu ob koncu izrazila podporo na odboru dopolnjenemu predlogu. V zakon so vnesli tudi nekaj dopolnil Levice, ki so po besedah Franca Trčka uskladitvene narave.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.