Slovenija

Dopoldne zdravnik, popoldne podjetnik

Ljubljana, 13. 07. 2009 13.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZSSS glede zakona o zdravstvu opozarjajo na problem podeljevanja koncesij ter mešanje javnega in zasebnega zdravstva. Menijo, da bi plače morale biti odvisne od storilnosti.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti vidijo številne pomanjkljivosti. Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm je med "napakami" besedila danes izpostavila podjemne pogodbe, podeljevanje koncesij ter mešanje javnega in zasebnega. Merila za določitev mreže javne zdravstvene dejavnosti bi morali določiti že v besedilu zakona in ne šele v podzakonskih aktih, enako tudi vsebino koncesijskega akta, menijo v ZSSS. Za oboje namreč predlog zakona predvideva, da se bo uredilo šele v podzakonskih aktih. 

Med stvarmi, ki bi jih še morali vključiti v zakon, pa je po mnenju sindikatov tudi ta, da se prepreči kartelno dogovarjanje zdravstvenih izvajalcev za cene zdravstvenih storitev.
Med stvarmi, ki bi jih še morali vključiti v zakon, pa je po mnenju sindikatov tudi ta, da se prepreči kartelno dogovarjanje zdravstvenih izvajalcev za cene zdravstvenih storitev. FOTO: POP TV

Glede predlagane možnosti, da bi vsak koncesionar in javni zdravstveni zavod lahko opravljal tudi profitno zasebno dejavnost, v ZSSS menijo, da taka rešitev ni dobra, saj bo vodila v zmanjšanje dostopnosti pravic prebivalstva. Tako se je že zgodilo drugod v svetu, kjer so to uvedli, je izpostavila Böhmova. Nadzor ne bo deloval, menijo v ZSSS, zato predlagajo, naj zakon določi, da koncesionar ali javni zdravstveni zavod lahko opravlja samo javno ali pa samo zasebno zdravstveno dejavnost.

Ne strinjajo se s podjemnimi pogodbami, ki bi jih zakon moral prepovedati, je navedla Böhmva. Da zakon to omogoča, je po njenih besedah velika napaka.

Podeljevanje koncesij mora opravljati država

Občina je premajhna za ustanavljanje javnih zdravstvenih zavodov ali podeljevanje koncesij, še menijo v ZSSS. To bi po mnenju sindikatov morale v prihodnje opravljati država, pokrajine ali mestne občine. V razpisni komisiji, ki bo podeljevala koncesijo, pa ne bi smelo biti članov zbornic posameznih strokovnih poklicev, saj gre tu za konflikt interesov, je še dodala.

"Želimo opozoriti na to, kar bi lahko ogrozilo dostopnost do popolnega zdravstvenega varstva. Čakalne dobe so eden izmed elementov, ki najbolje povedo, ali je popolno zdravstveno varstvo kot zdravstvena storitev dostopno ali ne," je danes še dejala Böhmova. Kot je poudarila, nekoliko razočarani ugotavljajo, da ta predlog zakona zelo malo pozornosti posveča čakalnim dobam.

Poleg tega bi tudi v zdravstvu po mnenju sindikatov višina plače morala biti odvisna od storilnosti in kakovosti opravljenega dela posameznika, vpeljati pa bi morali tudi konkurenčne klavzule za zdravstvene delavce, je še dodala Böhmova.

Ministrstvo po njenih besedah verjetno namerava posvetiti več pozornosti čakalnim dobam v pripravi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. A v ZSSS menijo, da tudi zakon o zdravstveni dejavnosti lahko prinese pomembne elemente za obvladovanje čakalnih dob – metode statistike čakalnih dob in uvedbo nacionalnih čakalnih vrst za pomembnejše zdravstvene storitve, kjer so čakalne dobe.

Informiranje zavarovancev

Opozorila pa je tudi na informiranje zavarovanih oseb o njihovih pravicah. Gre za element, ki ravno tako vpliva na dostopnost. Izredno pomembno je, da so zavarovanci že ob začetku iskanja zdravstvene storitve pravilno informirani o svojih pravicah, ta informacija pa mora biti neodvisna. Opozarjamo, da predlog zakona za zasebno zdravstveno dejavnost predvideva informiranje bolnikov preko cenikov, ni pa nekaj podobnega določeno za pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zato so na ZZZS pripravili predlog, kaj bi taka informacija morala vsebovati.

Izpostavila je tudi na opolnomočenje posameznika. Kot pravi, bo kartica zdravstvenega zavarovanja v kratkem popolnoma elektronska, torej bi lahko vsem prebivalcem dali geslo, da bi lahko preverjali, za katere storitve je bil ZZZS izdan račun za opravljene storitve. Tako bi jim omogočili nadzor nad prelivanjem javnih sredstev v zasebne žepe.

Nadzor cen v zasebni dejavnosti

Predlagajo tudi nadzor cen v zasebni dejavnosti, nadzor nad potrebami po dežurstvih znotraj mreže, kar se tiče nadzora pa predlagajo tudi, da zakon bolje opredeli pooblastila Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) glede nadzora. Predlog zakona je namreč prinesel toliko novosti, da je po njenem mnenju treba določiti neka nadzorna pooblastila ZZZS, ki mora dobiti več pooblastil, da bo lahko preverjal, ali so kršene obveznosti izvajalcev, ki izhajajo iz pogodbe z ZZZS.

Ne nazadnje pa sindikati tudi predlagajo, naj bo članstvo v vseh strokovnih zbornicah prostovoljno. Obvezno članstvo namreč ni dobro, je še dodala Böhmova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
14. 07. 2009 17.59
Nikoli mi ne bo jasno, kako smo v socializmu preživeli z javnim zdravstvom, kajti zasebno so delali le zobarji (en moj kolega je že v 3. letniku v kopalnici pulilk in plombiral!, podjetniški duh pač!) in ginekološki splavarji, velina ostalega je pa delovalo čisto v redu, še čakali nismo prav dolgo. Klinični center je bil zgrajen v treh letih, kar nekakjol delovalo je vse, brez kakšnih katastrofičnih opozorilč! Smo zdaj mnogo bolj bolani kot nekdaj, hipohondri, kaj se dogaja, imamo na tisoče diplomiranih med. sester, ki jih nekdaj sploh ni bilo, pa gre vse v maloro, kaj niso pripomogle k boljši organizaciji, preglednosti, transparentnosti, strokovnosti, komunikaciji, spoštrljivosti in ne vem še člemu, razbremenile zdravnike, ki jih je čedalej več! Pa kdo sploh še dela z ljudmi, saj nas je čedalje manj!!??
Tonček Balonček
14. 07. 2009 10.53
Tudi učitelji dopoldne učijo v šoli, popoldne in med počitnicami pa inštruirajo! Celo v komisijah za popravce so profesorji, ki so učence še prejšnji dan doma učili! Pa saj tudi razni prifesorji an peravni9 ali ekonomski fakulteti popoldne pišejo mnenja, zakone in "svetujeo", nekateri prevajajo itd., Rupel je kot minister ustanavljal "diplomatsko akademijo", profesorji an AGRFT ali Akademiji za glasbo tudi igrajo, režirajo, komponirajo, dirigirajo itd, sploh ne vem, v čem je problem! Pol poslancev je naprimer še županov!
Klampfman
13. 07. 2009 16.37
@Tommy_ Točno tako! Tisti, ki si lahko privoščijo lahko pojdejo k zasebnikom, tisti, ki pa ne pa na javno zdravstvo! 1. Razbremenilo bi se oblegano in izmozgano javno zdravstvo 2. Država bi dobila nekaj denarja iz davkov, ki bi jih zasebniki plačevali 3. Nivo zdravstva bi se dvignil 4. Dobili bi več sodobnih klinik 5. Dobili bi več za delo motiviranih dokotrjev Ampak na žalost imamo na vodilnih položajih ljudi, ki še živijo leta 1950 in jim je v interesu nakrasti čimveč denarja (milijoni frčijo v zdravstvu vsakodnevno)
Klampfman
13. 07. 2009 16.18
Pa kaj tile v vrhu zdravstva so čisto zmešani??? Brez zasebnega zdravstva bo javno crknilo! Zakaj lahko v socialni Švedski furajo kombinacijo zasebnega in javnega zdravstva? Ker so dovolj pametni in vedo, da država ne zmore pokriti vsega! Treba je urediti koncesije in zakone na tem področju! Zasebnikom je v interesu, da imajo zadovoljne paciente, saj jim le-ti prinašajo "kruh", v javnem zdravstvu pa ima plačo zagtovljeno, četudi se čoha po zadnjici celi dan!
Jani.
13. 07. 2009 16.11
Jst sem tudi mnenja, da lahko delajo oboje. Na žalost je pač tako, da lahko hitreje prideš na vrsto zgolj če si samoplačnik. Ni sicer najbolj pošteno to, ker so nekateri depriviligirani, samo konec koncev mene samo zanima, da bom čimprej zdrav in glede na pomanjkanje kadra, predolge čakalne vrste, premalo budgeta in še kaj, sta OBA načina za pacienta vsaj izbira! Popoldne podjetnik? Ma kaj so jim favš denarja, sj dans je itak tolko kvazi podjetnikov, pa niso niti slučajno tolko intelektualno podkrepljeni in dolgoletno šolani!
XIDIX
13. 07. 2009 16.05
ZARAD MENE ČE DOHTAR DELA POPOLDNE NI NIČ SPORNEGA DOKLER NE ZANEMARJA DELA V JAVNEM ZDRAVSTVU(BOLNICA ZD)! DOKLER OBRAVNAVA PACIENTE ENAKO V JAVNI ORDINACIJI IN V SVOJ ZASEBNI ORDINACIJI!
skrutm
13. 07. 2009 16.02
Vsekakor ne rabimo se dopolnilnih zavarovalnic, kjer nastaja se dodatna rezija in si izplacujejo se dodatne dobicke. Zakaj nebi mogli vse storitve dat kar v osnovno? Saj itak brez dodatnega zavarovanja ne mores bit. Pa pri osnovnem placas nekaj vec.
Libra77
13. 07. 2009 15.58
Pa puste jih na miru!A veste koliko vas na mesec stane razvajen otrok? Še tretji šiht bi morali zapolnit a kaj ko treba enkrat spat.
dree
13. 07. 2009 15.54
Ja pol pa ZZZS razpustit in dat tudi osnovno zdravstveno zarvarovanje v roke zasebnim zavarovalnicam, seveda pod zelo natančno reguliranimi pogoji delovanja.
HoS
13. 07. 2009 15.46
Seveda je ZZZS proti taksnim ukrepom. Bom razlozil na primeru ene od storitev zakaj je tako. Zavarovalnica za zobe, ki so bolj zadaj krije le stroske amalgamskih plomb. (Kar je standard izpred 30ih let.) Ce zelis imeti belo plombo, kar je danes edino smiselno in dostojno za cloveka v 21. stoletju), si pac doplacas nekaj in dobis belo plombo. No v prihodnje ne bo vec mogoce. Vzel bos ali sivo amalgamsko plombo od zavarovalnice ali pa bos sel k zasebniku in v CELOTI SAM placal belo plombo. Vecina bo seveda izbrala drugo moznist, saj je zdravlje in kvaliteta zivljenja na prvem testu. Tako ZZZS-ju ne bo treba placati niti sive plombe... in ostalo jim bo vec denarja za nagrade in kajvemkajse... Tocno 30 let ce ne se vec....Na Švedskem so amalgam prepovedal
powerend
13. 07. 2009 15.45
S tem, da nekdo opravlja zasebno dejavnost popoldne potem, ko konca sluzbo npr. v bolnisnici in so popoldanski pacienti loceni od sistema dela v javnem zavodu ni NICESAR NAROBE! Ko boste imeli pametne razloge jih navedite. To je odmik od svobode in korak nazaj v SFRJ! NAROBE PA JE, DA SE KRSI SVOBODA DO DELA POSAMEZNIKA!!!!!
HoS
13. 07. 2009 15.44
Ta vlada bo unicla celo drzavo in na dobri poti smo v banana republiko poglejte kaj so v zobozdravstu z glavarino????? "prisilili" so zobozdravnike da vpisujejo nove paciente IN KAJ sedaj vpisejo te čakas pa vseeno HAHAHA.....Sedaj bi radi se tako neumnost uvedli kaj bi se zgodilo vsi bi delali hitro povrsno in cim vec......BRAVO
skrutm
13. 07. 2009 15.40
Totalna bedarija! "Glede predlagane možnosti, da bi vsak koncesionar in javni zdravstveni zavod lahko opravljal tudi profitno zasebno dejavnost, v ZSSS menijo, da taka rešitev ni dobra, saj bo vodila v zmanjšanje dostopnosti pravic prebivalstva. " Seveda je ZZZS proti taksnim ukrepom. Bom razlozil na primeru ene od storitev zakaj je tako. Zavarovalnica za zobe, ki so bolj zadaj krije le stroske amalgamskih plomb. (Kar je standard izpred 30ih let.) Ce zelis imeti belo plombo, kar je danes edino smiselno in dostojno za cloveka v 21. stoletju), si pac doplacas nekaj in dobis belo plombo. No v prihodnje ne bo vec mogoce. Vzel bos ali sivo amalgamsko plombo od zavarovalnice ali pa bos sel k zasebniku in v CELOTI SAM placal belo plombo. Vecina bo seveda izbrala drugo moznist, saj je zdravlje in kvaliteta zivljenja na prvem testu. Tako ZZZS-ju ne bo treba placati niti sive plombe... in ostalo jim bo vec denarja za nagrade in kajvemkajse... Poleg tega bodo zdravniki, ki bodo delali za zavarovalnico strokovno zaostajali, saj bodo delali s tehnologijo izpred 30 let. Kaj pa ce se bo vecina odlocila za zasebnistvo? Kaj bodo zdravniki, ki bodo se ostali v javni mrezi lahko obravnavali vse paciente? Se vec ljudi bo iz obupa nad javnim zdravstvom raje odslo kar takoj k zasebniku, saj bodo drugace brez moznosti, da bi pri zdravniku, ki dela za javno zdravstvo v doglednem casu prisli na vrsto. In tako ZZZS-ju ne bo treba placati storitev in zrdavniki bodo se vec zacluzi in ljudje bodo vse vec placevali sami IN TO JE PO BESEDAH ZZZS-ja DOBRO ZA PACIENTE. Hmm... Tudi zdravniki se prav iz teh razlogov zavzemajo PROTI TEMU, DA BI LOCAVALI ZASEBNO IN JAVNO. Pa ceprav bi blo boljse za njih, vendar bi bili pacienti na slabsem. ZA LOCEVANJE SE ZAVZEMA LE MINISTRSTVO IN ZZZS. JASNO ZAKAJ. Ministrstvo se zelo zavzema za Javne zavode - Zdravstvene domove. Enkrat bodo morali priznati, da so le-ti nenormalno neucinkoviti. Raje naj postimajo, da bodo zdravniki tam placani po ucinku in bo kar naenkrat vec denarja na voljo. Ne pa, da se nekateri po cele dneve "unterholtajo", drugi pa delajo kot crnci. Na koncu so pa vsi isto placani. Ce bodo morali v javni sluzbi opraviti normo, tudi ne bodo mogli se dva sihta popoldne delat in sluzit po 10.000 EUR mesecno. A ne? Naj najprej to postimajo na ministrstvu!
Mighty
13. 07. 2009 15.40
igor.gojcic13.07.2009, 14:43-5 No zdaj mi pa obrazlozi kako lahko en otroski zobozdravnik dela "veliko" in hitro......Z otrokom veckrat treba pocasi pa nagovarjat pa tko naprej....
Tonček Balonček
13. 07. 2009 14.57
In kako bi merili to storilnost, lepo vas prosim? Po številu napisanih bolniških i8n napotnic pri splošnih? Od nekaterih umrak umreš kmalu, od drugipa pa čez nekaj let ali pa še kasneje! Če ortopen malomarno sestavi kosti je to pač nekaj drugega, kot če se to zgodi pri kakšnih živcih! Da ne omenjam psihiatrov? A bo odgovarjal, ker je nekdo bil perdčasno izpuščen iz Begunj in čez 15 let nekoga napadel? Kako pa merijo uspešnost duhovnikov? Po številu zveličanih vernih duš? Ali pa politikov? KO si enkerat zgoraj, se te zlepa ne znebijo! Pogeljte Rupla, Peterleta, POdobnika smo gledali 20 let, pa Jelinčiča, Janšo, Anderliča, Piotrča itd. Kot vsak drug poklic, delajo slabi in dobri!
Ramzess
13. 07. 2009 14.43
"Menijo, da bi plače morale biti odvisne od storilnosti." Točno to menim tudi sam, takoj bi se poznalo in videlo, kdo je dober zdravnik, kdo ne. Zakaj bi bili plačani za neuspešno opravljeno delo, denimo zdravniki za primer Nekrep ne smeli biti plačani, ipd. Takih in podobnih primerov ni malo, takoj bi se videlo, kdo je kdo. Pogosti grešniki bi hitro odšli stran. Vsaj tako si jaz to izjavo predstavljam.