"Gospod Sašo Peče je uradno še vedno podpredsednik državnega zbora. Njegov dopis ne moremo šteti za odstopno izjavo,“ so za 24ur.com povedali tiskovni predstavniki DZ. Klementina Sluga iz kabineta predsednika DZ nam je povedala, da Pečetov dopis, ki ga je v petek poslal predsedniku DZ Francetu Cukjatiju, ne morejo šteti kot odstopno izjavo, saj vsebuje pogojnik.
V pismu namreč piše, da če se mu Cukjati ne opraviči, bo Peče odstopil. "Vi, gospod predsednik, pa ste s kršitvijo poslovnika onemogočili mene kot predsedujočega državnega zbora v mojih namerah po ohranitvi suverenosti in zaščiti Državnega zbora pred ponovno zlorabo. V kolikor se mi ne boste javno oz. na naslednji seji Državnega zbora opravičili, bom smatral, da želite nadaljevati vodenje sej po diktatu predsednika Vlade. Pri takih kršitvah pravil parlamentarne demokracije ne želim sodelovati v vlogi podpredsednika Državnega zbora,“ piše v Pečetovem dopisu. V kabinetu predsednika DZ menijo, da omenjeni zapis ne izraža jasne in razločne odločitve o odstopu. Menijo, da je znano, kako mora biti spisana odstopna izjava.
Peče: Podal sem odstopno izjavo
Poklicali smo tudi Pečeta, ki je za 24ur.com povedal, da je podal odstopno izjavo. "Do danes nisem dobil odgovora predsednika DZ,“ pravi Peče in dodaja, da bo počakal na sejo kolegija, ki naj bi se odvijala v sredo.
"Izjava gospoda predsednika DZ, da se ne bo opravičil, je bila pričakovana. To, da se sklicuje na moje nerazumevanje 73. člena pravilnika DZ, je namerno preusmerjanje pozornosti. Opozarjam namreč, da je državni zbor postal servis vlade. Gre za uzurpacijo in zlorabo oblasti,“ je kritičen Peče. Na našo pripombo, da Cukjati njegovega dopisa ne razume kot odstopne izjave, pravi: "Če pa želijo, bom spisal en stavek.“ Meni, da se je DZ kot "prostitutka začel prodajati vladi za izjemno nizko ceno".
Peče dodaja, da ga sodelavci v skupini Lipa podpirajo pri njegovi odločitvi.
Seja kolegija bo očitno vroča
Klementina Sluga je za 24ur.com povedala, da še vedno ni znano, kdaj bo sklicana seja kolegija. Jasno pa je, da se bodo pogovarjali o Pečetovem dopisu. "Če bo gospod Peče vztrajal, da odstopa, bo moral napisati tudi jasno odstopno izjavo in ne kot je omenjeni dopis, ki vsebuje pogojnik če – potem,“ pojasnjuje Klementina Sluga. "Če se bo Peče na seji kolegija odločil za odstop, potem njegova odstopna izjava gre na prvo sejo DZ, kjer bo uvrščena med točke dnevnega reda. Poslanci se seznanijo z odstopom, s tem pa bi se tudi končala Pečetova funkcija podpredsednika DZ. Sklep bi bil nato objavljen tudi v Uradnem listu. Opozarjam pa, da govorimo o možnem scenariju. Kaj se bo zgodilo, je odvisno od Pečeta,“ zaključi Sluga.
Spomnimo
Peče je v četrtek med vodenjem seje DZ zaradi odsotnosti vseh ministrov – čeprav je vlada pisno zagotovila sodelovanje 16 izmed njih –, odredil 15-minutno prekinitev, predsednik DZ Cukjati pa je zatem vseeno nadaljeval z vodenjem seje namesto njega. Kot je pojasnil Peče, je Cukjati s svojim dejanjem kršil ustavo, sledil pa programu SDS. Meni, da si je premier Janez Janša v zadnjih dveh letih "v popolnosti podredil delo državnega zbora".
Peče je ocenil, da je Cukjati z negiranjem njegovih odločitev kot predsedujočega na seji nedopustno posegel v avtonomijo vodenja. “S tem ste diskreditirali mene osebno, kakor tudi funkcijo podpredsednika. Včerajšnja (četrtkova, op.p.)zloraba politične moči in funkcije aktualne politične oblasti je eklatantna kršitev Poslovnika in prikaz uzurpacije prava,“ piše Peče.
Peče se za svojo odločitev o prekinitvi sklicuje na 73. člen poslovnika DZ, ki govori o tem, tako Peče, "da lahko predsedujoči prekine sejo, kadar to oceni, in da predsedujoči razlaga poslovnik".
Peče si po Cukjatijevem mnenju napačno razlaga 73. člen poslovnika DZ oz. citira le njegov prvi odstavek. "Samo v dveh primerih sme predsedujoči po svoji presoji prekiniti sejo in to je, kadar v času glasovanja ugotovi, da DZ ni sklepčen ali pa če smatra, da je potreben sklic oz. posvet z vodji poslanskih skupin," je navedel.
Nič od tega ni bilo, meni Cukjati, ki dodaja, da je Peče celo pogojeval nadaljevanje seje z večjo udeležbo poslancev in ministrov, za kar pa ni imel nobene poslovniške možnosti.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.