
Ob praznovanju 65. obletnice začetka upora proti okupatorju in ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) je Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije (ZZB NOB) v hali Tivoli pripravila svoje praznovanje, ki se ga je udeležilo okoli 5.000 ljudi.
V slavnostnem nagovoru je predsednik ZZB NOB Janez Stanovnik poudaril, da je OF konec leta 1949 predstavljala zdravo jedro slovenskega naroda, trditev, da so domobranci šele na koncu vojne spoznali, da so bili v objemu okupatorja, pa da je laž ali sprenevedanje.
Stanovnik je tudi povedal, da se je OF rodila kot slovenska resničnost, in da se dejstva polpretekle slovenske zgodovine potvarjajo oziroma lažejo in postavlja takšna scenografija, kakršno si današnja politika želi. OF je bila odraz bolečine slovenskega naroda, je poudaril Stanovnik ter orisal zgodovino ustanovitve OF, ki je z oboroženim bojem dosegla narodno osvoboditev. OF je tudi ukoreninila pravico do nacionalne samoodločbe, vključno do odcepitve in vzgojila duh socialne pravičnosti. Stanovnik se je dotaknil tudi domobrancev, klerikov in ostalih izdajalcev, ki se niso obotavljali, da so "vstali proti slovenskim bratom". Omenil je tudi škofa Rožmana, ki je "v čast fašistični zmagi nad Slovenijo bral svečano mašo, kateri so prisostvovali vsi italijanski generali".
Stanovnik: Nevredni omembe?
Predsednik ZZB NOB se je obregnil tudi ob četrtkovo državno proslavo na Nanosu in govor predsednika državnega zbora Franca Cukjatija, kateremu se Stanovnik priklanja, saj je Cukjati govoril o OF, a da je niti z eno besedo ni omenil. "Cukjati je dejal, da so domobranci šele na koncu vojne spoznali, da so bili v objemu okupatorja," je rekel Stanovnik in se vprašal, kje pa so bili 20. aprila 1941, ko so prisegli Hitlerju.
Simšičeva: Zasramovanje uporniškega izročila

Udeležence, med katerimi so bili tudi podpredsednik državnega zbora Marko Pavliha, podpredsednik Mestne občine Ljubljana (MOL) Miloš Pavlica, predsednik SD Borut Pahor in predsednik LDS Jelko Kacin ter bivši predsednik republike Milan Kučan, borci in praporščaki, ki jih je bilo letos več kot 100, pa je nagovorila tudi ljubljanska županja Danica Simšič.
Pozdravila je vse, ki so se odzvali vabilu mesta Ljubljana, da "dostojno pozdravimo spomin na dan, ki je jasno povedal, da ima slovenski narod ob nacifašistični napovedi njegovega izničenja dve možnosti: vdajo v usodo in s tem narodovo smrt, ali pa upor in s tem možnost in vero preživetja."
Ravno v dneh, ko slavimo spomin na junaško obdobje svoje polpretekle zgodovine, smo, kot je poudarila, priče najbolj klavrnemu načinu omalovaževanja in zasramovanja uporniškega izročila, ki poskuša za kratkoročne politične cilje izničiti temeljno moralno moč slovenstva in s tem spodmakniti slovenski nacionalni obstoj, pa tudi državo. "Danes se to dogaja na ravni domnevno znanstvenega sprevračanja zgodovinskih dejstev in časnikarskega lakajstva nekaterih politično vodenih medijev," je dejala ljubljanska županja in spomnila, da so to že lani, ob proslavljanju 60-letnice konca druge svetovne vojne in zmage nad fašizmom in nacizmom, nedvomno občutili na svojem omajanem ugledu pred evropsko javnostjo. Na koncu je pozvala k spoštovanju vsega tistega, kar "nas druži in na čemer temelji slovenski nacionalni obstoj".
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.