Na nevzdržne razmere labodje družini je opozorila Koprčanka Jasmina Čuturić, ki je na medije naslovila posebno pismo. "Ta družinica vsakodnevno doživlja travme in ima nemogoče razmere za življenje, saj jih preganjajo kanuisti in kajakaši kluba Žusterna. Večkrat sem jih tudi sama videla, kako gredo s čolni za njimi in se smejijo, ko vidijo, kako jih plašijo in kako bežijo," je uvodoma zapisala. Po njenih besedah je s primerom labodje družine seznanila tudi Kajak in kanu klub Žusterna, mestno občino Koper in župana Bržanu osebno ter obalna društva za pomoč živalim, da bi skupaj preprečili, da bi labodi pluli po tem kanalu, odziv pa je dobila le s stani društva Mačja preja. "Nikomur se ti labodi ne zdijo pomembni. Iz kluba in občine nam niso niti odgovorili – verjetno se jim labodja družinica ne zdi tako pomembna, da bi si vzeli minuto časa in skušali razumeti problematiko, nam pa se para srce, ko vidimo, kako imajo vsakodnevno borbo za preživetje /.../ Grozno, da se nekaterim ljudem zdi mučenje živali smešno."
Minulo soboto naj bi bila labodka napadena

Kot je še zapisala Čuturićeva, je labodja družina sprva štela pet članov, saj naj bi eden od treh mladičev poginil, drugi pa naj bi bil odtujen. Minulo soboto pa so njihovo mamo tudi poškodovali. "Po pogovoru s strokovnjaki glede na ostrino in zarez utemeljeno domnevamo, da jo je poškodovalo veslo. Skupaj z veterinarjem smo jo poskušali zdraviti, brez da bi jo hospitalizirali."
V ponedeljek pa je labodja družina, tako Čuturićeva, znova doživela travmo. V kanalu reke Badaševice je bilo ogromno čolnov, ki so družino preplašili do te mere, da sta starša odletela in pustila mladiča samega. "Grozno je poslušati ubogega mladička, kako joče, pa še mamica je bila poškodovana," je opisala neljubi dogodek in dodala, da mladiča niso pustili samega in da so ob njem prebili celo noč. Naslednji dan pa jim je po dolgih urah iskanja uspelo družino znova združiti. "Sreča in veselje vseh nas in labodje družinice je bila nepopisna." Ob koncu pisma je pozvala h ukrepanju. "Dajmo vsi skupaj apelirat ali nekaj narediti, da lahko tudi ta družinica, ki si je za svoje okolje izbrala reko Badaševico, živi v miru /.../."
Odziv kajakašev in kanuistov: 'Neutemeljenega blatenja ne bomo dovolili'
Na pismo Čuturićeve so se sredi tedna odzvali tudi v Kajak kanu klubu Žusterna, kjer so bili zgroženi nad pavšalnimi in neutemeljenimi obtožbami Čuturićeve, predvsem pa nad njenim agresivnim obnašanjem. Kot navajajo, je v torek verbalno napadla enega izmed trenerjev, ki je na kolesu ob Badaševici kot običajno spremljal športnike med treningom. "Po 40. letih vztrajnega in uspešnega dela z otroki ne bomo dovolili tovrstnega neutemeljnega blatenja, ki meče slabo luč na klub," so zapisali.

Kar zadeva domevnih napadov, ki naj bi jih po besedah Čuturićeve izvajali nad labodjo družino, so pojasnili, da tako kot drugod po svetu tudi njihove kajakašice in kajakaši delujejo ter živijo v sožitju z naravo. "Še nikoli se ni zgodilo, da bi poškodovali kakšno žival (galebi, nutrije, vranjeki in od letos tudi labodi), ki jo med treningi srečujejo v Badaševici," zatrjujejo v klubu.
Dodali so, da je labod pogosta ptica na slovenskih jezerih, na katerih tekmujejo kajakaši mirnovodaši, po besedah dolgoletne predsednice kluba, Zdenke Ponomarenko, pa plovba in veslanje po jezerih zato nista prepovedana. Kot so pojasnili, se njihove kajakaši in kajakašice v strugo Badaševice odpravijo v manjšem številu, saj je kanal ozek, večinoma v primeru razburkanega morja. "Po izkušnjah, ki jih slovenski kajakaši imajo z labodi na vodi, lahko zapišemo, da so te ptice napadalne, še posebno, če se čutijo ogrožene. Zgodilo se je že, da je na Bledu labod ob napadu na kanuista poškodoval kanu. Ne poznamo pa nobenega primera, da bi kateri od kajakašev napadel to ptico."
Če bi se labodja družina počutila ogroženo, bi se po njihovih navedbah najverjetneje naselila drugje, nenazadnje bi se lahko s strokovnjaki, ki so se vključili v akcijo reševanja družine, posvetovali o njeni premestitvi v habitat Škocjanskega zatoka, naravnega rezervata nedaleč stran, kjer je odlično poskrbljeno za številne vrste ptic, med njimi tudi labode. "Tudi v prihodnje bodo naši člani ravnali v skladu s smernicami kluba, ki spodbuja in podpira etično ravnanje do vseh živih bitij in sobivanje z naravo," so še dodali.

'V prihodnje bomo ravnali tako, da jih ne bomo niti motili niti ovirali'
V Kajak kanu kluba Žusterna pa so včeraj javno objavili tudi odziv na dopis, ki so ga prijeli s strani Čuturićeve. "V zgodbo, ki ji očitno ni videti konca, se ne želimo več zapletati, sploh ne z negativno konotacijo." Zatrdili so, da labodji družini vsi želijo mirno bivanje v Badaševici. V prihodnje bodo kajakaši in kajakašice pod vodstvom trenerjev v primeru srečanja z labodi ravnali tako, da jih ne bodo niti motili niti ovirali ter se jim bodo pri plovbi čim bolj izognili, za ustrezno ravnanje in morebitne nove rešitve so se obrnili tudi na vodjo Naravnega rezervata Škocjanskega zatoka. "Prosimo, da pri opravljanju treningov naših trenerjev in športnikov ne ovirate (ne z vpitjem, ne z grožnjami, ne z nezakonitim snemanjem), saj bomo v nasprotnem primorani podati kazensko ovadbo zoper vas za nadlegovanje in nezakonito snemanje mladoletnih otrok. Zahvaljujemo se vam za razumevanje in vas lepo pozdravljamo," so zaključili zapis, pod katerega se je podpisala predsednica kluba Ponomarenkova.
Kaj pa odziv korpske mestne občine? Po poročanju portala Regionalobala.si so pristojni na občini uporabnike Badaševice opozorili, naj pred vstopom v kanal prilagodijo hitrost plovil oziroma naj s svojo plovbo ne ogrožajo ptic in ostalih živali, s katerimi delijo prostor. "Sicer pa pozornost do naravnega okolja in spoštovanje biotske raznovrstnosti mestne občine Koper pričakujemo od vseh občank in občanov, ne le uporabnikov Badaševice, in ne le v času, ko v njej domuje labodja družina," so še dodali.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.