Na Facebooku je bila v skupini Pes – moj prijatelj danes objavljena fotografija nemškega ovčarja, ki naj bi živel v slabih razmerah. Avtor objave trdi, da je ovčar brez vode in hrane, nek fant pa naj bi sam poklical pristojno zavetišče, a nihče ni ukrepal. Hrano in vodo naj bi psu nosili sosedje. Člani skupine naj bi po besedah našega bralca klicali tudi na Veterinarsko upravo RS (Vurs), tam pa naj bi jim dejali, da situacija ni dovolj urgentna.
Na Vursu pa podajajo popolnoma drugačno sliko situacije. Pravijo, da so prijavo dobili včeraj, njihov inšpektor pa je že danes preveril zadeve in ugotovil, da je pes v odličnem stanju. "Ima petmetrsko verigo, ima svežo vodo in po besedah lastnika ga tudi redno sprehajajo,“ je dejal predstavnik Vursa Matjaž Emeršič.
Omenjeni pes ni lastniški. Pred 14 dnevi je prišel na zemljišče zdajšnjega začasnega lastnika in ni želel stran. Začasni lastnik ga je peljal k veterinarju, kjer so psa cepili proti steklini. Je pa inšpektor začasnega lastnika opozoril, da mora v roku enega tedna sporočiti, ali je psa oddal v zavetišče, ali je ponj prišel lastnik, ali pa ga je obdržal sam.
Glede fotografije, ki kaže, da ima pes nekaj zavezano okoli vratu, Emeršič razlaga, da je inšpektor ugotovil, da je bilo to perje. Pes je namreč ujel eno izmed kokoši, ki jih ima lastnik na dvorišču, in jo pojedel.
Emeršič pravi, da je bila reakcija Vursa hitra in da prijavo zavržejo le, če je že iz nje razvidno, da je neutemeljena. Načeloma pa vsako prijavo preverijo. Tiste, ki so nujne, preverijo še isti dan, drugače pa v roku enega tedna. Glede očitkov na račun Vursa Emeršič pravi, da se je v zadnjem času razširilo mnenje, da Vurs ne ukrepa. "Moram povedati, da so naši samo na področju zaščite živali v lanskem letu naredili prek 12 tisoč ogledov. Od tega je bilo potem izrečeno nekaj čez 600 glob, blizu 700 ureditvenih odločb in 15 prijav sodišču zaradi suma kaznivega dejanja, torej zaradi mučenja,“ je dejal Emeršič.
Emeršič pravi, da fotografije živali, ki so nekje objavljene, zbudijo čustva pri ljudeh, ti pa potem svojo jezo stresejo na Vurs. "Najlažje je reči, kriv je Vurs. Ni res, kriv je lastnik, ne Vurs,“ je dejal Emeršič in poudaril, da je vsako mučenje in vsaka nepravilna oskrba odgovornost lastnika. Res pa je, da 10 veterinarjev, ki skrbi za zaščito živali na terenu, ne more najti vseh primerov mučenj. "Tega ne morejo storiti niti prostovoljci, ki jih je na terenu precej več," še pravi Emeršič.